שתף קטע נבחר

סטודנטים נגד בר אילן וקפה גרג: הקפה יקר

תלמידי הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן מחרימים את סניף קפה גרג שנפתח בבניין בטענה שהמחירים שהוא מציע גבוהים לעומת מחירי הקפיטריה המסובסדת שפעלה שם קודם. ניסיונם של הסטודנטים להציב מכונת קפה משל עצמם סוכל על-ידי האוניברסיטה. "זו סתימת פיות, ודיכוי חופש הביטוי". האוניברסיטה: "אנחנו עושים הכל לשיפור רווחת הסטודנטים"

סערה בכוס קפה: סטודנטים למשפטים באוניברסיטת בר אילן טוענים שהאוניברסיטה החליפה את הקפיטריה הזולה בבניין הפקולטה בסניף יקר יותר של קפה גרג, וכעת, הם טוענים, היא מנסה לדכא את המחאה שלנו. הסטודנטים יצאו נגד המחירים הגבוהים באקט של חרם, ואז בהצבה של מכונת קפה מטעמם, שסולקה מיד על-ידי רשויות האוניברסיטה.

 

הכל התחיל לטענתם לפני יותר מחודשיים, אז נפתח בבניין הפקולטה למשפטים סניף של רשת בתי הקפה, קפה גרג, אחרי שזכתה במכרז האוניברסיטה. אוניברסיטאות בדרך כלל מקפידות להותיר רשתות מסחריות מחוץ למבני הפקולטות שוקקי הסטודנטים, ולהפעיל שם קפיטריות מסובסדות מחירים באמצעות זכיין. אבל משום מה, בפקולטה למשפטים, הקפה המסחרי החליף את הקפיטריה שהציעה תפריט במחירים נמוכים. אין ספק שהמחירים בקפה גרג האוניברסיטאי נמוכים מאלה שבסניפים לא אוניברסיטאים של הרשת. אבל לטענת הסטודנטים, אלה עדיין לא מחירים של קפה באוניברסיטה.

 

הקליינטים של קפה גרג באוניברסיטה הם קהל שבוי. כזה שהפסקותיו קצרות ותאוותו לקפה ולסנדוויץ' רבה. אבל הקליינטים האלה הם גם אנשים צעירים, שמאוד דחוקים בכסף. בפקולטה למשפטים עצמה מבקשים מהסטודנטים להימנע במידת האפשר מעבודה בזמן הלימודים, אז כיצד מציבים מול עיניהם הטרוטות קפה יקר מהנהוג?

  

סנדוויץ' שעלה 8 שקלים עולה 24

"קפה גרג מציע מוצרים במחירים מופקעים ביחס לקפיטריה הקודמת וביחס לקפה ארומה שנמצא מחוץ לאוניברסיטה", טוען אחד הסטודנטים. "מיותר לציין שפתיחת בית הקפה נעשתה ללא התייעצות עם הסטודנטים וללא כל התחשבות בתקציבנו הדל".

 

סטודנטית אחרת בפקולטה סיפרה ל-ynet על הבדלי המחירים: הפוך קטן עולה שם 8 שקלים והפוך גדול 12 שקל. בקפיטריה שקדמה לסניף, הפוך גדול עלה 8 שקלים, ולטענתה היה גדול יותר מהגדול של גרג. "בגרג מוכרים סנדוויצ'ים ב-25-19 שקל", היא מספרת. "בקפיטריה שהיתה שם קודם, מכרו סנדוויץ' ב-8 שקלים בלבד. אחרי המחאה שלנו, גרג הגיעו להסדר עם אגודת הסטודנטים וכעת מוכרים שם קפה ומאפה בבוקר ב-12 שקל, אבל פעם זה עלה 10 שקלים".

 

הסטודנטים החליטו כאמור לארגן מחאה. הם חילקו פלאיירם, תלו שלטים, הקימו קבוצה בפייסבוק. "כל החבר'ה במשפטים מחרימים את בית הקפה", מספרת הסטודנטית. "אבל סטודנטים מפקולטות אחרות שרוצים להתפנק מגיעים לשם, המרצים עורכים שם ישיבות וכך יוצא שהקפה בכל זאת מלא, אז החלטנו לעשות מעשה".

 

המאבטחים של האוניבסיטה פינו את המכונה

הסטודנטים גייסו כספים מאגודת הסטודנטים ושכרו מכונת קפה כדי לחלק קפה בחינם במשך יממה. "התברר שלשם כך אנו צריכים לקבל את אישור הדיקן", מספרת הסטודנטית, "ואכן לפני 4 ימים הוגשה בקשה לאישור ללשכת הדיקן אך הלה לא הגיב".

 

סטודנטית אחרת מספרת: "בבוקר יום שני הוצבה מול הסניף, בחדרים שנמצאים ברשות הסטודנטים, מכונת קפה מטעם הסטודנטים, שמציעה קפה בחינם לכל סטודנט צמא שיחפוץ בו. בקשה לאישור שנשלחה לפני כשבוע, נענתה בדום שתיקה מטעם מנכ"ל המוסד. עם זאת, ברגע שהוצבה המכונה, מיד נשלחו המאבטחים האימתניים של האוניברסיטה לסלק את הסטודנטים, ואף קראו לעברנו: 'אתם לא תעוררו כאן פרובוקציות'! עם רצון טוב ומעט שרירים, הם סחבו את המכונה עד לחדר הרווחה המוזכר מעלה, חדר רווחה המיועד לסטודנטים. אך אבוי, אף פה סטודנטיאלי לא זכה ללגום מן הקפה. ולכן, עדיין, קפה במחיר שווה לכל נפש - אין. סנדביץ' מסביר פנים וארנק - אין. עוררנו 'פרובוקציות', אך נראה שלא מספיק. קפה גרג עדיין עומד איתן. והסטודנטים? צמאים לשינוי"

 

סטודנט אחר טעון: "הפינוי היה אגרסיבי וגרם לנזק של כספי רב. אולם גרוע מכך- בר אילן נהגה בדרך מכוערת של סתימת פיות, ודיכוי חופש הביטוי. ברור כי ההנהלה אינה רואה את טובת הסטודנטים מול עיניה. חבל שהמניעים היחידים הם האינטרסים הכלכליים שלה".

 

תגובות

מבר אילן נמסר בתגובה: "פתיחת קפה גרג נעשתה במסגרת תוכנית רחבה לשיפור והרחבת שירותי ההסעדה לסטודנטים. במסגרת זו, גם יוקמו 2 קפיטריות חלביות עד לפתיחת שנה"ל תשע"א. ההנהלה תפעיל גם מערכת הסעים פנימית כדי לשפר את הגישה של הסטודנטים לכל אחד מבתי האוכל בקמפוס.

 

"ליד קפה גרג פועלת עגלת קפה במחירים נמוכים. בעקבות פניה של נציגי הסטודנטים, נקבע מחיר נמוך של 12 שקל לקפה ומאפה בגרג עד השעה 10:00. ככלל, המחירים בקפה גרג בבר אילן נמוכים ביותר מ-30% ממחירי הרשת. הכנסת מכונת הקפה על-ידי הסטודנטים נעשתה בלי התר וללא תיאום. הסטודנטים התבקשו בנימוס לפנות את המכונה וכך עשו ואף התנצלו. אוניברסיטת בר אילן עושה הכל למען שיפור רווחת הסטודנטים". 

 

ברשת קפה גרג מסרו: "הרשת השתתפה במכרז יחד עם רשתות רבות אחרות, כאשר לא הייתה התניה מצד האוניברסיטה למחירים מסובסדים. קפה גרג זכה במכרז בזכות השירות והאיכות המוצרים שלה. בסניף הושקע כסף רב ועקב הרגישות והידיעה שמדובר בסטודנטים המחירים, המוצעים נמוכים ב-30% - 50% מהמחירון המוצע ביתר הרשת. לדוגמא כריך העמק עולה 19 שקל וקפה הפוך עולה 8 שקלים (ולא כפי שנכתב). בנוסף לזאת לרשת קפה גרג או לסניף בר אילן בפרט לא היה שום קשר לפינוי מכונת האספרסו של הסטודנטים. לפנים משורת הדין לפני מספר ימים התחייבנו לתת לסטודנטים במבצע קפה מאפה ב-12 שקל. קפה גרג תמיד ישמור על רמת שירות ומוצרים גבוה לכלל הלקוחות וסטודנטים בפרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
אינטרסים כלכליים או טובת הסטודנטים? בר אילן
באדיבות אוניברסיטת בר אילן
יקר מהקפיטריה הקודמת. קפה גרג
צילום: יואב גולדברג
מומלצים