שתף קטע נבחר

זירת הקניות

50 יום לדליפה: מיליון גאלונים דולפים בכל יום

חברת BP שיחררה קטע וידאו באיכות גבוהה של באר הנפט הדולפת כבר 50 יום בעומק קילומטר וחצי מתחת למים במפרץ מקסיקו. בארה"ב טוענים: החברה הסתירה את הסרטון האיכותי, שיכול היה כבר מזמן לאפשר הערכה מדוייקת יותר של כמות הנפט הדולפת

חברת הנפט BP שיחררה אמש (ד') סרטון וידאו חדש של הדליפה במפרץ מקסיקו, ובו לראשונה צילומים ברזולוציה גבוהה של הנפט הפורץ מהבאר, קילומטר וחצי מתחת למים.

 

בארה"ב מתחו ביקורת נוקבת על החברה וטענו שמנעה עד כה את פרסום התמונות הללו - שממחישות היטב את כמות הנפט הנפלטת מהבאר. עד כה העבירה החברה לאינטרנט רק צילומי וידאו באיכות נמוכה הרבה יותר, וגם את זאת היא עשתה רק בחלוף חודש מתחילת הדליפה, ובעקבות לחץ ציבורי, תקשורתי ופוליטי רב.

 


הים החום. חלק מכתם הנפט ליד לואיזיאנה (צילום: רויטרס)

 

הדבר רק מגביר את הזעם המופנה כלפי BP בארה"ב, ומחזק את התחושה שהיא מנסה בכל כוחה לגמד את מימדי הדליפה ולהסתיר מידע מהציבור. כך למשל, האמדן הראשון של כמות הנפט הדולפת היה 5,000 חביות ביום; אחר כך ההערכות דיברו על 120 אלף גאלונים ואז 200 אלף גאלונים; כעת מעריכים שמדובר על יותר ממיליון גאלונים מדי יום - כבר 50 יום, מאז 22 באפריל. 

 

נפגעי הדליפה: הציפורים שכוסו בנפט במפרץ מקסיקו

צילום: AP

 

 

כעת, כשמומחים יבחנו היטב את הצילומים החדשים והחדים, ייתכן שהאמדן בנודע לכמות הנפט הדולפת ימשיך לטפס. בינתיים יש פרשנים שטוענים כי החברה נוהגת כך באופן מכוון, כדי להקטין במידת האפשרת את תשלומי הקנסות והפיצויים שתידרש לשלם בעתיד.

 

ה"פקק" - בינתיים עובד

מחוקקים אמריקנים ממשיכים להפעיל לחץ על החברה לפעול בשקיפות. "אנו צריכים לדעת מהי הכמות הכוללת של הנפט שדולפת מהבאר כדי לקבוע האם הפעולה הזמנית לעצירת הדליפה על ידי "פקק" יעילה מספיק, או שמא צריך להגביר את המאמצים עוד יותר", אמר ציר הקונגרס הדמוקרטי אד מרקי, שמנהל מאבק מתוקשר נגד BP מאז תחילת האירוע, והיה מי שגרם לה לחשוף את צילומי הוידאו באינטרנט. "כל ניסיון מצידכם למנוע ממומחים לקבוע את היקף הדליפה לא תבוא בחשבון", אמר מרקי במסר לראשי BP.

 

עוד על הדליפה במפרץ מקסיקו:

 

בינתיים הודיע מפקד משמר החופים האמריקני - שמשמש כמפקח מטעם הממשל על פעולות עצירת הדליפה - שה"פקק" שהוצב על פתח הבאר ומאפשר שאיבה של הנפט ממלא את ייעודו ומפחית את כמות הנפט שדולפת למים.

 

האדמירל ת'אד אלן אמר ש-BP מצליחה לשאוב כ-630 אלף גאלונים מדי יום. אם המספרים נכונים, אזי גם ההערכות של מומחים מטעם הממשל לפיהן הבאר פולטת כחצי מיליון גאלונים של נפט ביום היו צנועות מדי ולא מדוייקות.

 

אלן אמר ש-BP מגבירה את השאיבה בהדרגה, ושואפת לשאוב מהבאר הדולפת 1.17 מיליון גאלונים ביום החל בשבוע הבא. "אבל אני לא עומד להכריז על 'ניצחון' או שום דבר עד שאקבל את המספרים המדוייקים", הדגיש אלן. הוא ציין שהטיפול בנפט שדלף עד כה יקח חודשים, אבל פעולות השיקום של המערכת האקולוגית יימשכו שנים.

 

כמו כן דווח שהחברה תביא לאזור אסדת נפט שתגדיל את כושר השאיבה ותבטיח שהפעולות יימשכו באופן קבוע וללא הפרעה בחודשים הקרובים, עד שניתן יהיה לשאוב את הנפט ישירות מבארות נפט מקבילות שכבר החלו לקדוח.

 

הדליפה גרמה עד כה לכתם נפט עצום מימדים, שחלקו צף על פני המים וחלקו מרחף בעומק בינוני מתחת למים. הנפט נסחף לאתרי קינון ושמורת טבע רגישות בלואיזיאנה ומיסיסיפי, ולחופים באלבמה ופלורידה. על פי נמצאו כ-600 ציפורים מתות שזוהמו בנפט.

 

עוד כ-250 נאספו על ידי ארגוני למען בעלי חיים כשהן בחיים, והועברו לניקוי וטיפול דחוף. BP הודיעה כי את כל ההכנסות מהנפט שהוא שואבת מהבאר הדולפת היא תתרום לקרן שתעביר תרומות לארגונים להצלת בעלי חיים הפועלים באזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדיין לא יודעים כמה נפט דולף
צילום: רויטרס
ה"פקק" שבולם את הדליפה - בינתיים
צילום: AFP
אובמה מבקר במפרץ
צילום: צ'אק קנדי, הבית הלבן
נזק אקולוגי עצום
צילום: AP
מומלצים