שתף קטע נבחר

יהודים הכי דומים גנטית לתושבי המזרח התיכון

מחקר ענק בחן את המבנה הגנטי של העם היהודי והשווה אותו לזה של אוכלוסיות לא יהודיות ברחבי העולם. הממצאים מאשרים את מוצא העם היהודי במזרח התיכון ומראים כי קיים קשר גנטי מובהק יותר בין יהודים לערבים

צוות בינלאומי של מדענים חוקרים משמונה מדינות הבהיר את המבנה הגנטי של העם היהודי ברמת הגנום כולו. כתב העת המדעי היוקרתי Nature מגלה כי חוקרים משמונה מדינות בדקו 600 אלף סמנים גנטיים וקיבלו תמונה משולבת של המבנה הגנטי של העם היהודי, תוך השוואת צאצאיהם של בני 14 קהילות יהודיות בתפוצות עם 69 אוכלוסיות לא יהודיות ברחבי העולם.

 

החוקרים מצאו כי הקהילות היהודיות צמחו במזרח הקרוב וכי יהודים דומים יותר מבחינה גנטית ללא-יהודים מאזור הלבנט, למשל לדרוזים ולקפריסאים, מאשר ללא-יהודים בארצות מערביות בהן התגוררו היהודים במשך מאות שנים.

 

ראיות גנטיות אלו עולות בקנה אחד עם העדויות ההיסטוריות המקובלות על מוצאו ועל מבנה האוכלוסייה של העם היהודי.

 

"קהילות יהודיות מראות קשר והמשכיות לגן הלבנטיני, אולם אפילו אצלן אפשר לראות כיצד הן הושפעו מהאוכלוסייה המקומית בתפוצות", מסביר ד"ר דורון בהר, המחבר הראשי של המאמר מהמרכז הרפואי רמב"ם בחיפה. חוקרים ישראלים נוספים שעבדו על המחקר הם הפרופ' קארל סקורצקי וגנדי יודקובסקי מהפקולטה לרפואה בטכניון.

 

ניתוח התוצאות הדגים מבנה גנטי בתוך אוכלוסיות המזרח התיכון שלא תואר קודם לכן ושהדגיש רכיב לבנטיני אליו מראות זיקה גנטית הדוקה רוב הקהילות היהודיות, ויותר מ-90% מהאוכלוסייה היהודית בת ימינו.

 

ד"ר דורון הוסיף כי הוא מקווה שבמחקר לא יעשה שימוש לא הולם כדי לשרטט פרופילים גנטיים שיעזרו להשיב על השאלה 'מיהו יהודי?'. "חשוב לי מאוד לומר שכמדען, לגנטיקה אין שום קשר להגדרה של זהות יהודית.

 

היהדות היא דת פלורליסטית. כל אדם בעולם יכול להחליט יום אחד כי הוא רוצה להתגייר ובמקרה זה לגנטיקה אין כל משמעות. היא אינה יכולה להוכיח או להפריך את זהותו היהודית של אף אינדיבידואל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר דורון בהר
באדיבות הטכניון
מומלצים