שתף קטע נבחר

רוסיה עצרה מפקד בארגון שביצע הפיגוע במטרו

ארגון "האמירויות של הקווקז" ביצע את הפיגוע במוסקבה שבו נהרגו 39 בני אדם. כוחות קומנדו עצרו את המפקד הצבאי של הארגון המבקש להקים מדינה מוסלמית בדרום רוסיה

כוחות הביטחון של רוסיה רשמו הישג חשוב עם לכידתו של בכיר בארגון טרור איסלאמי, שהיה מעורב בפיגוע הכפול במטרו של מוסקבה לפני שלושה חודשים. הקרמלין מגביר את המאבק בטרור בדרום המדינה לקראת אולימפיאדת החורף שתתקיים בעיר סוצ'י ב-2014.

 

ב-29 מרס אירע הפיגוע הקשה ביותר שידעה הבירה הרוסית בשנים האחרונות. שתי מחבלות מתאבדות התפוצצו בשתי תחנות הרכבת התחתית במרכז מוסקבה. 39 בני אדם נהרגו ויותר מ-100 אחרים נפצעו בשני הפיצוצים הללו. חקירת הרשויות העלתה במהרה קשר לחמושים איסלאמים הפועלים בצפון הקווקז.

 

שירות הביטחון הרוסי (FSB), הנחשב לגלגולו של הקג"ב הסובייטי, עצר בסוף השבוע את עלי טזייב, המכונה "מגאס". סרטונים שפרסם ה-FSB הציגו את חיילי קומנדו מעלים את טזייב, שנראה בהכרה מעורפלת, למסוק צבאי. אתר

המזוהה עם ארגונו טען שסיממו אותי. "מדובר בהפסד גדול למוג'הדין, אבל אין ביכולתו לשנות את המצב הקיים או לפגוע בג'יהאד", נמסר באתר.

 

טזייב היה המפקד הצבאי של "האמירויות של הקווקז", ארגון איסלאמי בדלני שצמח בצ'צ'ניה אחרי קריסת ברית המועצות. בראש הארגון עומד דוקו אומרוב המכנה את עצמו "האמיר הקווקזי" ואשר מעוניין להקים מדינה איסלאמית שתקיף את צפון הקווקז המוסלמי, לרבות צ'צניה, דגסטן ואינגושטיה.

 

העיתון הבריטי "אובזרבר" דיווח שמעצרו של טזייב הדהים מומחים לטרור. כוחות הביטחון הרוסים לא נוהגים "לקחת שבויים", וברוב המכריע של המקום יורים למוות בפעילי טרור - כולל הבכירים ביותר - במסגרת פשיטות של כוחות קומנדו. המומחים אמרו ל"אובזרבר" שהעובדה שטזייב נעצר עשויה לסמן מפנה במדיניות הקרמלין.

 

"הם הגיעו למסקנה שהרג לא תמיד עוצר חמושים", אמר סימון סרדזיין, מומחה לביטחון באוניברסיטת הרווארד בארצות הברית. "זה כמו הידרה.

אתה יכול לערוף כמה מראשיה, אבל תמיד יצמחו חדשים. כל הרג בצפון הקווקז, או בכל מקום שבו ישנה חברה נקמנית, רק יוליד רצון לפעולת תגמול".

   

רוסיה ניהלה שתי מלחמות עם הכוחות הבדלנים בקווקז, ובעיקר בצ'צניה, לאורך שנות ה-90 וראשית שנות ה-2000. המצב במחוז התייצב בשנים האחרונות, תחת הנהגתו של הנשיא רמזאן קדירוב, אולם מאז הפיגוע במטרו בחודש מרס נרשמה עלייה בפעילות ארגוני הטרור באזור, החשודים בקשרים לאל-קאעידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיגוע במטרו (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים