שתף קטע נבחר

מדגמים בבלגיה: ניצחון לפלמים שרוצים פיצול

"הברית הפלמית החדשה" זכתה ב-29 אחוז מקולות המצביעים דוברי הפלמית, לפי מדגמים. היא צפויה להקים קואליציה עם הסוציאליסטים דוברי הצרפתית, שחוששים מפיצול המדינה

המנצחת בבחירות בבלגיה רוצה לפרק את בלגיה. מפלגה הקוראת לפירוק בלגיה היא המנצחת הגדולה בבחירות הכלליות שנערכו היום (א') במדינה האירופית השסועה, שענן הפיצול מרחף מעל ראשה כבר שנים.

 

לפי תוצאות ראשוניות, "הברית הפלמית החדשה" שקוראת לפיצול הדרגתי של בלגיה, צפויה להיות המפלגה הגדולה ביותר בפלנדריה, החלק הצפוני של המדינה בו חיים דוברי הפלמית, שם היא זכתה ב-29 אחוז מהקולות לפי מדגמים. הנוצרים הדמוקרטים, מפלגתו של ראש הממשלה הנוכחי איב לטרם, זכתה ב-17.5 אחוז מהקולות לפי המדגמים.

 

בוואלוניה, שם חיים דוברי הצרפתית, עולה כי המפלגה הסוציאליסטית בהנהגתו של אליו די רופו תהיה המפלגה הגדולה ביותר. לפי מדגמים, היא זכתה ב-36 אחוז מהקולות.

 

בבלגיה חיים 6.5 מיליון דוברי פלמית וארבעה מיליון דוברי צרפתית. מאז שנות ה-70 ניתנה לשני הצדדים אוטונומיה בכל הקשור לפיתוח עירוני, חקלאות, תעסוקה, אנרגיה, תרבות ועוד. דוברי הפלמית שחיים בפלנדריה דורשים להרחיב את האוטונומיה גם למערכות המשפט, הבריאות והמיסוי. אולם דוברי הצרפתית, שחיים בוואלוניה ושנחשבים לחלק העני והפחות יצרני של בלגיה, חוששים מצעד כזה.

 

מנהיג  "הברית הפלמית החדשה", בארט דה וובר, התמודד על מצע הקורא לפירוק הדרגתי של בלגיה. על אף ניצחונו המסתמן, דה וובר לא יוכל לקדם את מטרתו באופן מיידי בגלל שיטת הבחירות הסבוכה הנהוגה בבלגיה ואשר מחייבת מספר שווה של שרים מפלנדריה ומוואלוניה.

 

לאור העובדה שהוא זקוק לתמיכה של מפלגה דוברת צרפתית אחת לכל הפחות, דה וובר הביע נכונות לצרף את המפלגה הסוציאליסטית הוואלונית. דה וובר אף אמר כי הוא יסכים לשבת בממשלה בראשות מנהיג המפלגה, אליו דה רופו, שעשוי להיות ראש הממשלה הדובר צרפתית הראשון זה 36 שנים.

 

ניצחון "הברית הפלמית החדשה" עשוי להוות נקודת מפנה דרמטית בתולדות בלגיה, מפני שזו הפעם הראשונה שמפלגה הדוגלת בפירוק המדינה זוכה בבחירות הפדרליות. יצויין שהמפלגה היתה שותפה בממשלה שהוקמה ב-2007, אך היא מעולם לא זכתה למספר הגדול ביותר של מושבים בפרלמנט.

 

מאז הבחירות הכלליות שנערכו בבלגיה ביוני 2007, התנודדה המדינה ממשבר למשבר והחליפה ראשי ממשלה מדי שנה, כשהאחרון בהם היה

איב לטרם, מהמפלגה הנוצרית דמוקרטית. לאור המשבר הנוכחי, צפוי הפיצול האפשרי של המדינה לעלות שוב על סדר היום. סקר שפורסם החודש בצרפת עשויה להפיג במעט את החשש של הוואלונים, שכן 66 אחוז מתושבי צרפת תומכים בשילוב החבל דובר הצרפתית במקרה של פיצול בלגיה.

 

רולנד דקראוה, דובר פלמית המתגורר בסטרבק, אמר לפני שהצביע בבחירות כי הוא לא מעריך שבלגיה תתפרק. "אין ספק שחייבים לעשות ויתורים, ואני חושב שיעמיקו את תהליך ביזור הסמכויות הפדרליות, יותר כמו שוויץ", אמר. החוק הבלגי מחייב כל אזרח בוגר להצביע בבחירות, ומי שלא מממש חובה זו זוכה לקנס בסך 55 אירו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה הבא? דה רופו
צילום: רויטרס
דה וובר
צילום: רויטרס
מומלצים