שתף קטע נבחר

זירת הקניות

תוכנית כפר הנופש בפלמחים על סף ביטול?

השר להגנת הסביבה מציע לשנות את ייעוד הקרקע בחוף פלמחים מ"נופש ותיירות" ל"שטח ציבורי פתוח". המשמעות: התוכנית להקמת כפר הנופש במקום תבוטל. המהלך גובש בתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה, ובתמיכת מבקר המדינה; השרים יתבקשו להצביע על ההחלטה בישיבת הממשלה הקרובה

מכה אנושה לתוכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים: בישיבת הממשלה הקרובה יתבקשו השרים לאשר הצעה של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לפיה תיבחן האפשרות לשנות את ייעוד הקרקע באזור – משטח המיועד לתיירות ונופש לשטח ציבורי פתוח. משמעות המהלך - אם ההחלטה אכן תאושר על ידי הממשלה ותתקבל על ידי מוסדות התכנון - היא ביטולו של הפרויקט להקמת כפר נופש בחוף.

 

במשרד להגנת הסביבה מעריכים כי ההצעה תזכה לתמיכה רחבה ותאושר על ידי השרים. ההצעה גובשה לאחר פגישה בין ארדן ליועץ המשפטי לממשלה, ותואמה עימו. היא גם זוכה לתמיכה מצד מבקר המדינה, שפרסם אשתקד דו"ח חריף שהצביע על ליקויים חמורים לכאורה באישור התוכנית

 

בנוסף לבקשת שינוי ייעוד הקרקע מבקש ארדן לעצור את התקדמותה של התוכנית לאלתר גם במסלולים אחרים. כך למשל, הוא מציע כי עד להחלטת מוסדות התכנון, לא יאריך מנהל מקרקעי ישראל את תוקפו של חוזה הפיתוח שנחתם עם היזמים וממתין להארכה.

 

עוד על התוכנית בחוף פלמחים:

 

המאבק נגד תוכנית הקמת כפר הנופש בחוף פלמחים זכתה לאחרונה בפרס מטעם המשרד להגנת הסביבה ובחודש שעבר לפרס של ארגוני הסביבה. המאבק, בו החלה קבוצת צעירים שנהגה לבלות בחוף, קיבל עד מהרה הד ציבורי ותקשורתי רחב, ורבים הביעו את תמיכתם בו.


חוף פלמחים (צילום: יריב נוח)

 

בעקבות התערבות של ארגוני הסביבה החל מבקר המדינה בבדיקת אישור התוכנית, ובדו"ח חריף, כאמור, הוא הצביע על ליקויים חמורים לכאורה בהליכי האישור. בין היתר הוא טען שהקרקע שווקה במחצית מהמחיר המומלץ, שהמהלך הואץ פן חוק שהתגבש בכנסת יסכל אותו, ושמוסדות התיכנון הקלו על היזם וכלל לא הוכח שצריך שם כפר נופש.

 

תמיכתו של וינשטיין בהצעת ארדן היא בבחינת ניצחון מרשים למתנגדי הבנייה בחוף. ויינשטיין אמנם טרם פרסם את עמדתו הרשמית בנושא, אולם העובדה שהוא הסכים לנוסח ההצעה של ארדן מלמדת כי הוא סבור שיוכל להגן בבית המשפט על החלטת ממשלה שתבטל את הקמת כפר הנופש גם לאחר שנבחרו זוכים במכרז. משמעות החלטה שכזו היא שהמדינה תידרש לפצות את היזמים.

 

"אישורה יהיה צעד היסטורי של העדפת טובת הציבור על פני טובת היזמים ובעלי ההון", אמר ארדן. "רק החלטת ממשלה תאפשר סוף טוב לסיפור העגום של חוף פלמחים. רצועת החוף של ישראל נועדה לשרת את הציבור הרחב ולא יתכן שרק בעלי ממון ייהנו ממשאב טבע ייחודי ומוגבל זה".

 

יזמי כפר הנופש בפלמחים מסרו בתגובה כי אינם מבינים מה העילה לביטול של האישור לבנייה בחוף, ויבקשו להופיע בפני הממשלה כדי "שבבואם לקבל החלטה יהיו מונחים בפני השרים כלל העובדות והשיקולים לצורך קבלת החלטה מאוזנת ונכונה". הם טוענים שכפר הנופש אינו מגביל את הגישה לחוף ואף משפר ומשלב בצורה מאוזנת את מתחם כפר הנופש המכונה פלמחים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחזור לידי הציבור? חוף פלמחים
צילום: אורן חג'ג'
ארדן בפלמחים, עם עדי לוסטיג, ממתנגדי הבנייה בחוף
באדיבות המשרד להגנת הסביבה
מומלצים