שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אייל גולן לא אומר לי שלום"

  כותב השירים דוד זיגמן חוזר לעניינים עם להיטים שכתב לשלומי שבת ועידן יניב. בראיון הוא מדבר על קרטל היוצרים המאיים על הזמרים, כואב את הנתק מקובי פרץ ושרית חדד "שעשיתי להם את הקריירה" ולא מבין מה רוצים מאליקו

  את ההשראה לכתיבת "כמו סינדרלה", אחד הלהיטים הגדולים ביותר של שרית חדד, לא היה צריך דוד זיגמן להתאמץ כדי למצוא; סיפור חייו המרתק סיפק לו את כל המרכיבים מהם רקח את השירים שכולנו מכירים. מדובר, בין היתר, ב"מאוהב בגשם", להיטו הגדול של עופר לוי, "זקוק לך", "את כמו אש" ואני אוהב אותך" של קובי פרץ, "מלך אמיתי", "להשתגע", "גשם מטפטף" של זהבה בן, "שלום חבר" של חדד, "נדרתי נדר" של משה כהן וגם "צינגלה" של אבי סינווני.

   

  כמו באגדת האחים גרים המפורסמת, גם דוד זיגמן אוחז בסיפור סינדרלה, קומפלט עם רקע קשה, הצלחה ענקית, התרסקות כואבת ואחרי 120 פרקים, גם הפי אנד. זיגמן, בן לניצולי שואה מחולון שנפלט ממערכת החינוך בגיל צעיר ונשלח לגור הרחק מהוריו בקיבוץ "הזורע" של "השומר הצעיר", החליט בגיל 16 שיש אלוהים והחל לעבור את המהפך בחייו. כיום, בגיל 46, הוא חובש כיפה ומעביר את ימיו בישיבת הסדר הסמוכה לביתו. בין לבין זיגמן התחתן, הביא לעולם שלוש בנות וניסה את מזלו בעבודות שונות, החל מסידור פרחים בבתי קירור ועד להובלות ושיפוצים.


  זיגמן. "גם הגויים מבינים שאלה שירים טובים"

   

  את הכניסה לעולם המוזיקה הוא עשה, כמו דברים רבים אחרים בחייו, במקרה. לפני קרוב ל-20 שנה, כשהיה מובטל, עזר זיגמן לחבר לבנות אולפן הקלטות. למקום הגיע זמר שהתעשייה כבר הספידה לו את הקריירה וטענה שזמנו עבר, איציק קלה. בידו הוא אחז לחן טורקי יפהפה, רק ללא מילים מתאימות.

   

  זיגמן, שבמקרה נכח במקום, ביקש לנסות לכתוב לו את המילים אך בגדי השיפוצניק שעליו לא גרמו לנוכחים להתייחס אליו ברצינות. בסוף, אחרי ששללו טקסטים אחרים שהוצעו, ואולי כדי שלא לפגוע בו, החליטו לתת לזיגמן צ'אנס. התוצאה, שידועה בתור "בי נשבעתי", הפכה את המדינה, הביאה לקלה קאמבק ענק ולזיגמן קריירה חדשה. מאז כבר לא היה צריך זיגמן להתחנן כדי שייתנו לו צ'אנס. הוא בעיקר התעסק בסינון כמות הפניות שהגיעו אליו, כשהוא מוצא פרנסה קבועה, פחות או יותר, בחנות המכולת שפתח.

   

  בשלוש השנים האחרונות זיגמן נעלם. למרות שהוא חתום על הלהיטים הגדולים ביותר בז'אנר המזרחי, שיריו כמעט שלא מושמעים, ושלל כותבים חדשים הכובשים את הז'אנר ממהרים לדחוק הצידה את מי שעד לא מזמן היה תחנת חובה אצל כל הכוכבים הגדולים ביותר.


  שרית חדד. "אוהב אותה יותר מכל אחד אחר בעולם"

   

  לדבריו, עקב בעיות אישיות הוא החליט להסתגר בתוך עצמו לזמן מה, אבל החודש עם זאת חזר זיגמן ובגדול עם "לומר לך ש..." שכתב לשלומי שבת שזוכה להשמעות יפות ובקנה כבר מחכים לצאת לדרך שירים נוספים שכתב לעידן יניב, שיר לוי, זהבה בן ועוד.

   

  מה למדת בשנים שהיית מחוץ לתעשייה?

   

  "שאין חברים. מספיק לראות את הסרט שעשו בערוץ 2 על מהפכת הזמר המזרחי כדי להבין כמה לכלוך יש בתעשייה הזאת ואיך יצאו אחד נגד השני. אם ישי לוי אומר בסרט על מתי כספי שהוא לא יוצר, אז אני צריך גם להפסיק לכתוב, כי כספי הוא מהיוצרים הגדולים ביותר שלנו".

   

  לוי הגיב לכך שכספי יצא בראיון נגד הז'אנר המזרחי וטען שהטקסטים לא ברמה טובה.

   

  "אז מתי כספי פלט שטות, אז מה? כמו שלו יש קבלות אז גם לז'אנר המזרחי יש. אני בטוח שבמחשבה שניה הוא לא היה אומר אז זה".

   

  בתור כותב מצליח, מה אתה עונה בכל זאת למקטרגים נגד איכות הטקסטים בז'אנר?

   

  "אם הטקסט טוב, יהיו לו חיי נצח. אם לא, אחרי שלושה חודשים הוא יעלם. לפני עשר שנים כתבתי לשרית חדד את 'טיפה ועוד טיפה' והיום הוא הלהיט הכי גדול בבולגריה, אז היום גם הגויים מבינים שאלו שירים טובים".

   

  בכל זאת, תסכים איתי שטקסט כמו "שיגעת לי את הראש" הוא לא יצירת מופת.

   

  "ולעומת זאת, על 'נדרתי נדר' שכתבתי למשה כהן לפני 17 שנה, אני עדיין מקבל תמלוגים. כנ"ל לגבי חלק עצום מהשירים שלי. 'מאוהב בגשם' שכתבתי לעופר לוי היה השיר הראשון שלו שנכנס לכל המצעדים האפשריים והפלייליסטים. 'גשם מטפטף', הידוע גם בשם 'בדידות', של זהבה בן, נחשב לאחד הטקסטים הכי יפים בז'אנר בכל הזמנים. לא לחינם הייתי מועמד בסופו של דבר לפרס אקו"ם. גם אם אותי ישכחו, הרי שאת השירים שלי יזכרו תמיד".

   

  מפתיע שדווקא יוצר כמוך מודה שאין חברים בז'אנר.

   

  "לשמחתי, אף פעם לא הייתי מהנדחפים כמו אחרים, זה לא הסגנון שלי. אני מתנהג בדרך ארץ ותרבות ואין הרבה שמתנהגים ככה בתעשייה. הם מתנהגים כמו בקרטל הכי מלוכלך שרק אפשר. אני לא רוצה לקחת חלק בזה".

   

  כשאתה אומר קרטל, אתה מתכוון ליוצרים שמאיימים על זמרים אחרים שאם יקחו טקסט מכותב אחר הם לא יעבדו איתם?

   

  "כן ואלו אנשים שלא מעניינים אותי והיום אני מתרחק מהם. בסופו של דבר אני מאמין שהמדוכא הכי גדול הופך להיות הכי חזק ופורח כשכולם רוצים את פירותיו".

   

  הקרטל הזה פגע בך? גם לו יש חלק בהעלמות שלך?

   

  "בי אי אפשר לפגוע. מה שכן, חבל שאנשים שגדלו אצלי ועשיתי להם את הקריירה התנתקו ממני היום"

   

  אני מניח שאתה מדבר בעיקר על שרית חדד וקובי פרץ, איתם הפסקת לעבוד.

   

  "הפסקתי לכתוב להם כי כנראה הגענו למיצוי והגיע זמנם לצאת לעצמאות. אני האמנתי בשרית כשאף אחד לא נתן לה סיכוי. אבל הנתק עם שרית וקובי עושה לי צביטה בלב. פחות בגלל הכתיבה ויותר בגלל הממד האנושי. אחרי כל כך הרבה שנים שהיינו חברים, עכשיו שהם בגג האולימפוס, חבל לי שהם שכחו את החברים האמיתיים שלהם.


  "זהבה צריכה לפתוח את תהומות הלב כדי שאכתוב לה את הטקסט הכי נכון"

   

  "נתתי להם את ההצלחה הראשונית כשהם היו תפרנים ולא יכלו לשלם על שירים, ומאכזב אותי שאהבה הפכה לבצע ואגו. אני אוהב אותם באמת. שרית חסרה לי מאוד, אני מטורף עליה ובאמת אוהב את האישה הזאת יותר מכל אחד אחר בעולם, אחרי האישה והבנות. אבל אתה יודע מה באמת מציק לי?"

   

  מה?

   

  "שהיום זמרים שרים על בורא עולם ואמונה ומתגאים בה. רק חבל שהם עצמם חטאו בחטא הגאווה ולא מקיימים את מה שהם שרים עליו. היום התעשייה היא קבלנית לכל דבר. הייתי מצפה ליותר אנושיות. אם אייל גולן רואה אותי ולא יודע להגיד יפה שלום אז אין לי מה לעשות איתו".

   

  להבדיל, חזרת לעבוד עם זהבה בן.

   

  "כתבתי לה שיר אבל לצערי לא הזמינו אותי לאולפן הקלטות כמו שביקשתי, אז אני לא יודע איך התוצאה. אני מת על זהבה והיא זמרת נדירה. הבאתי לה להיטים כמו 'הוא פגע בי אמא', אז היא יודעת שאני רוצה בהצלחתה. לגביה אני רגוע כי היא נמצאת עכשיו בידיים מצוינות של שי ראובני וצ'ולי זכאי, שאני בטוח שיעשו לה עבודה נפלאה".

   

  אם היא תבוא ותבקש שתתן לה שיר נוסף, תסכים?

   

  "בוודאי. הלוואי ואזכה לכתוב לזהבה עוד. מה שכן היא תצטרך לשבת אצלי ולפתוח את תהומות הלב כדי שאכתוב לה את הטקסט הכי נכון עבורה, אחרת לא אוכל לעזור לה. היא מוזמנת תמיד, כי אני מאמין שנוצר אצל הקהל צמא אליה בחזרה".

   

  יש צדיקים בסדום?

   

  "ודאי. עידן יניב מותק של בחור. בכלל, כל הצוות שלו הם אנשים מדהימים שגם אם הם לא לוקחים שיר שלי בסוף הם מתקשרים לומר תודה. דניאל בן חיים קסם של בחור. שי וצ'ולי יוצרים בחסד עליון ואליקו הוא גם בנאדם יקר, שצריך להפסיק כבר להשמיץ אותו. אליקו אדם ישר כמו סרגל. הוא משמיע רק מה שהוא אוהב ואי אפשר לכופף אותו. תראה לי אחד שאומר שאליקו גבה ממנו כסף תמורת השמעות ומהשמים תיחתך לשונו.


  אליקו. "גבר ושדרן רדיו אמיתי" (צילום: ענת מוסברג) 

   

  "אני מכיר אותו 16 שנה ומעולם הוא לא עשה לי ככה. יש לו את הדרך ההגונה להתפרנס, רק קנאה יצרה את הדיבור המגעיל נגדו. אם יש לי חבר בתעשייה זה אליקו, ולמרות החברות בינינו גם שירים שלי כמו 'נסיכת חלומותיי' של דניאל בן חיים הוא לא השמיע ולא משנה עד כמה אנחנו חברים. זה גבר ושדרן רדיו אמיתי".

   

  למי היית רוצה לכתוב?

   

  "למשה פרץ. הוא מוכשר מאוד, מקסים וזמר נפלא. היום הוא כותב לעצמו את השירים, אני רק מקווה שיום אחד הוא גם יבוא אלי, כי זה יהיה לי לכבוד".

   

  יש איזה חלום פרטי?

   

  "שהז'אנר הטורקי יחזור. השירים האלו הם האמת של החיים, עם הנשמה הכי גדולה. חבל שזמר כמו משה כהן כבר לא עובד היום".

   

  מה היית רוצה לומר עכשיו שאתה חוזר לכל מי שהספיד אותך?

   

  "נצטט שיר שכתבתי לשרית חדד: 'רק אהבה תביא אהבה' ושיזכרו כולם שזה נכון גם ההיפך, שקנאה ושנאה תביא בחזרה רק תוצאה דומה"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זיגמן. לא התייחסו ברצינות לשיפוצניק
  צילום: דודו אזולאי
  לאתר ההטבות
  מומלצים