שתף קטע נבחר

חבר הוועדה: הפינוי - הפגיעה הקשה בתולדותינו

פרופ' ידידיה שטרן נקט בלשון חריפה אף יותר מדו"ח ועדת מצא, שבחן את הטיפול במפוני ההתנתקות. "זו הפגיעה הגדולה ביותר בזכויות אדם שהיתה בישראל", קבע, "המפונים הם מלח הארץ". ועד מתיישבי גוש קטיף: מצאו כשל מוחלט

אחרי שפירסמו את הדו"ח על כשלי הטיפול במפוני תוכנית ההתנתקות, חברי הוועדה בראשות השופט אליהו מצא כינסו מסיבת עיתונאים, והיה מי שהחריף את הטון והביע הזדהות עמוקה עם המפונים. "אירוע ההתנתקות גרם לפגיעה הגדולה ביותר בזכויות אדם בתולדות מדינת ישראל", קבע חבר הוועדה, פרופ' ידידיה שטרן.

 

לדבריו, "מדובר ב-9,000 איש והפגיעה היא רב ממדית ועמוקה". שטרן אמר כי המפונים הם "מלח הארץ" וכי בשיחות שקיימו איתם חברי הוועדה, הוא קיבל את הרושם שמדובר ב"חלוצים של ממש". הוא קבע כי אם מסקנות הדו"ח לא ייושמו עד סוף שנת 2011, "הכישלון יהיה על ראשה של ממשלת נתניהו".


חברי הוועדה, היום: שטרן, מצא ושמעון רביד (צילום: גיל יוחנן)

 

במסיבת העיתונאים, פרש השופט מצא את עיקר התכנים שפורסמו בדו"ח והסביר כיצד הגיעו למסקנות. הוא חזר וקבע כי "במבחן התוצאה, בלי שום היסוס, הכישלון הוא של הרשות המבצעת, אשר לא מילאה את המוטל עליה. החובה המוסרית, החברתית והאזרחית המוטלת על המדינה היא לדאוג לשיקומם של אנשים שפונו מבתיהם בהם חיו קרוב ל-30 שנה ולמען מטרה שהממשלה והכנסת סברו שהיא ראויה".

 

בנוסף לכשלים המערכתיים ולשיטת הממשל אותם סימן כאשמים העיקריים, הפנה אצבע מאשימה גם למפונים עצמם: "התנהלותם תרמה גם כן לקשיים בשיקום שלהם בכך שהם הביעו חוסר נכונות לשיתוף פעולה עם הרשויות, אפילו במובן של להגיד מה הם רוצים: פיצוי כספי או מקום חלופי. אנשים סירבו לדבר עם הרשויות על יסוד של תפיסה אידיאולוגית וגם אמונית שהושרשה על ידי חלק מהמנהיגים שם", אמר.

 

ראש הממשלה נתניהו, שקיבל את הדו"ח, אמר לחברי הוועדה ש"ימשיך לפעול באינטנסיביות כדי ליישם את המלצות הדו"ח" ולהשלים את הטיפול במפונים. לדבריו, "מטרתנו היא להביא כל אחד ואחד מהמפונים לבתי הקבע שלהם - זאת המחויבות שלנו כממשלה. כפי שמראה הדו"ח, הממשלה הנוכחית שבראשותי פעלה ותמשיך לפעול להביא לסיום הטיפול במפונים. לא נאפשר התבזרות והארכות הדיונים".

 

ח"כ זבולון אורלב, יו"ר ועדת המשנה לטיפול במגורשי גוש קטיף בוועדה לביקורת המדינה,

 הודיע כי יקיים ישובות מעקב קבועות של הוועדה כדי לפקח ולוודא שהמלצות ועדת החקירה מיושמות.

 

ועד מתיישבי גוש קטיף, שיכנס בהמשך מסיבת עיתונאים נפרדת, מסר כי "כל מה שנטען בחמש השנים האחרונות על הערכות הממשלה, הביצוע, תהליך החקיקה ועל החלטותיה נחשף בדו"ח ככשל מוחלט. אנו קוראים לממשלת נתניהו לקבל את הביקורת הנוקבת של הוועדה ולהתחייב כי עד 2011, כפי שדורש הדו"ח, לא יישארו יותר מגורשים בקרוואנים וכי יתוקן העוול שנגרם לחקלאים ולבעלי העסקים".

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטרן. "חלוצים של ממש"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים