שתף קטע נבחר

כבוד בריטי: אות מהמלכה ללוחמים נגד הנאצים

65 שנה לאחר תום מלחמת העולם השנייה יזכו 32 ישראלים מארגון נכי צה"ל לאות מיוחד מהמלכה אליזבת: "נסגר מעגל"

מהמלכה אליזבת באהבה: 32 מוותיקי ארגון נכי צה"ל, שנפצעו במהלך מלחמת העולם השנייה, יקבלו בקרוב את אות משרד הביטחון הבריטי מטעם מלכת בריטניה, כהוקרה על תרומתם במאבק בנאצים.

 

65 שנה לאחר תום מלחמת העולם השנייה, זוכים כעת כמה עשרות מנכי צה"ל ששירתו בצבא הבריטי, להוקרה מלכותית על תרומתם. את אות ההוקרה של המלכה אליזבת השנייה יעניק לנכי צה"ל שגריר בריטניה בישראל, טום פיליפס, בטקס חגיגי שיתקיים ביום חמישי בבית הלוחם בתל-אביב.

 

בטקס יובאו כמה מסיפורי הלוחמים. בניהם זה של משה דותן (92), שנפל בשבי הנאצים בשנת 1941, בעת ששירת בבריגדה היהודית. במשך ארבע שנים שהה דותן במחנות עבודה וגם באוושויץ, עד ששוחרר לקראת תום המלחמה.


צבי אבידרור: "השמחה הגדולה היא לראות ולהיראות"

 

את האות יקבל גם בצלאל גלבוע (88), ששירת כמדריך טירונים בגדוד השני של הבריגדה באיטליה, נפצע לאחר שדרך על פצצת-נפל. למרות הפציעה הקשה חזר גלבוע לשרת כקצין בדרגת סרן במלחמת השחרור. רק לאחר שהשתחרר משירותו בצה"ל, גילה למפקדיו כי רגלו נקטעה באותה פציעה.

 

מי שעוד יזכו באות הם יעקב גזית (90) שירת כנהגו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון. גזית נפגע בשנת 1943 בתאונת דרכים בזמן ששירת בפירנצה שבאיטליה. צבי אבידרור (85), יו"ר יוצאי הצי הבריטי בישראל, שלקח חלק באירגון האירוע, שירת ב"הגנה" והצטרף אל שורות חיל האוויר הבריטי במלחמת העולם השניה. הוא מוותיקי טייסת 69 של חיל האוויר הישראלי.

 

אבידרור סיפר ל-ynet כי כבר קיבל את האות בעבר בדואר, וכי הפעם יקבל אותו

 במסגרת הטקס. "שירתתי בצי הבריטי, נפצעתי קשה במלחמת העולם השנייה. הבנתי שכל מי ששירת בזמן המלחמה זכאי לקבל את האות, והחלטתי ליזום את ההענקה לכל החיילים. הכתובות שיש לבריטים הם מלפני 50-60 שנה, עם טלפונים של ארבעה מספרים, לכן נסגר כאן מעגל".

 

אבידרור סיפר כי ייתכן שהוא לא יתרגש מקבלת האות. "זהו אות מיני רבים, אך השמחה הגדולה היא לראות ולהראות. אנשים שלא ראו אחד את השני 50-60 שנה - ייפגשו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אות מהמלכה. אליזבת השנייה
צילום: AFP
צבי אבידרור: "נסגר מעגל"
מומלצים