שתף קטע נבחר

אובמה מהחדר הסגלגל: BP תפצה על פזיזותה

הנשיא האמריקני מנסה לשפר את תדמיתו, שספגה ביקורת בשל התנהלותו בטיפול בדליפת הנפט במפרץ מכסיקו: בנאום לאומה מהחדר הסגלגל הבהיר כי ידרוש מחברת הנפט BP לספק טכנולגיות מתקדמות שיזרזו את הטיפול במשבר החריף

לראשונה מאז נכנס לבית הלבן בינואר אשתקד, נשא הלילה (יום ד') נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאום לאומה מהחדר הסגלגל בבית הלבן, לאחר שובו מביקור באזור האסון האקולוגי במפרץ מכסיקו. אובמה הבטיח כי ידרוש מהחברת BP  להגביר את מאמציה לתיקון התקלה ולשלם פיצויים לנפגעים מדליפת הנפט החמורה.

 

הים נצבע בשבוע: כל העדכונים ב-ynet

 

נשיאים אמריקנים נשאו בעבר נאומים לאומה רק באירועים דרמטיים: רונלד רייגן אחרי אסון ה"צ'לנג'ר" וג'ורג' בוש עם היציאה למלחמה בעיראק. 59 ימים לאחר שהחלה הצפת חופי דרום ארה"ב בכמויות עצומות של נפט, בעקבות פיצוץ קידוח חברת BP, מנסה אובמה לשפר את תדמיתו כמי שנואם בעת שמצפים ממנו לנהל את המשבר ולהסביר לציבור האמריקני כיצד הוא מתכוון לפתור אותו.

 

"בגלל שמעולם לא היתה דליפה בהיקף כזה בעומק כזה, עצירתה מעמידה במבחן את הטכנולוגיה האנושית", הסביר אובמה בנאומו. "כינסתי צוות של מיטב המדענים והמהנדסים להתמודד עם האתגר, שמנהל ד"ר סטיבן צ'ו -

פיזיקאי חתן פרס נובל שהוא שר האנרגיה שלנו. מדענים מהמעבדות הלאומיות שלנו ומומחים מהאקדמיה וחברות נפט אחרות גם הם סיפקו רעיונות ועצות", הוסיף הנשיא כשפירט את התנהלותו בימים הראשונים של המשבר האקולוגי.


נאום היסטורי בחדר הסגלגל (צילום: רויטרס) 

 

אובמה הבהיר כי העמיד בפני "בריטיש פטרוליום" דרישות נחרצות. "הוריתי ל"בריטיש פטרוליום" להביא ציוד נוסף וטכנולוגיות. בימים ובשבועות הבאים המאמצים הללו חייבים להביא לאיסוף 90 אחוזים מהנפט הדולף מהקידוח, עד שהחברה תסיים לקדוח באר ממלאת מקום במשך הקיץ שתביא להפסקת הדליפה באופן מוחלט", הבטיח.

 

בנוסף, הכריז הנשיא כי ידרוש מהחברה להשקיע את "כל הסכומים הנדרשים לפיצוי העובדים ובעלי העסקים שנפגעו מפזיזותה של החברה". על פי תוכניתו, קרן הפיצויים תנוהל על ידי צד שלישי, "כדי להבטיח שכל התביעות ישולמו בצורה הוגנת ובמהירות".

 

"זוהי תזכורת כואבת ביותר שהגיע הזמן לאמץ אנרגיה נקייה. אני פתוח לשמוע רעיונות

משתי המפלגות כל עוד הם רצינים ומתמודדים עם ההתמכרות שלנו לנפט", אמר אובמה והבהיר כי "דבר אחד אני לא מוכן לקבל: חוסר עשיה. תשובה אחת אני לא מוכן לקבל זה שהאתגר הוא גדול מדי וקשה מדי להשגה".

 

למרות מאמציו, ספג אובמה ביקורת בתום הנאום מהחדר הסגלגל, לאחר שפרשנים טענו כי לא הסביר לציבור באופן ברור דיו כיצד הוא מתכוון לפתור את האסון האקולוגי. אפילו בערוץ MSNBC, שתמך באובמה במירוץ לנשיאות ובתחילת כהנתו, ביקרו בחריפות את התנהלותו מאז החל המשבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. מנסה לשפר תדמית
צילום: רויטרס
אובמה באזור האסון
צילום: צ'אק קנדי, הבית הלבן
זיהום ליד חופי לואיזיאנה
צילום: AP
מומלצים