שתף קטע נבחר

שטייניץ: אי שירות בצבא חוסם השתלבות בעבודה

שר האוצר סבור כי הנתונים על אי השתלבות ערבים וחרדים בשוק התעסוקה, נובעים מחסמים, דוגמת אי שירות בצה"ל - ולא מגזענות. מוקדם יותר התייחס שטייניץ לפסיקת בג"ץ המבטלת את תשלום הבטחת הכנסה לתלמידי כולל ואמר ל-ynet: בג"ץ הוא לא מה שיביא לשינוי בשוק העבודה החרדי

"אי השתלבותם של ערבים וחרדים בשוק התעסוקה ובכלכלה הישראלית נובע מחסמים אובייקטיביים שלא קשורים לגזענות", כך אמר היום (ד') שר האוצר יובל שטייניץ, בנאום שנשא בפורום קיסריה של המכון הישראלי לדמוקרטיה המתקיים בנצרת.

 

 

לדבריו, אחד החסמים הוא העובדה, ששתי האוכלוסיות הללו אינן משרתות בצה"ל. "השירות הצבאי הוא מקדם השתלבות חשוב בישראל ואי אפשר להתעלם מכך", אמר שטייניץ.

 

"לא צריך להאשים רק את היהודים באי ההשתלבות, האחריות נמצאת בשני הצדדים וגם לא מדובר בגזענות", הוסיף השר. "גזענות היא מתיחות ושנאה ללא סיבה, ואילו כאן (- בארץ, ת.ג.) למתיחות יש סיבה. היא נובעת ממעשי אלימות ומקיצוניות ואלה באים משני הצדדים וכשיש דברים כאלה, זה מחלחל למטה ומונע את ההשתלבות של הערבים בחברה ובמקומות עבודה".

 

שטייניץ האשים גם את הסטטיסטיקה בנתונים על מצבן הכלכלי הירוד של שתי האוכלוסיות. לדבריו, "יש כשל סטטיסטי שמשנה את הנתונים גם לגבי הערבים וגם לגבי החרדים. כשמשפחות הן קטנות יותר, נדמה שהתוצר לנפש שלהן הוא יותר גבוה".

 

"יש מדינות באירופה כמו איטליה וספרד שלפני כמה שנים התחילו ללדת בהן פחות ילדים ופתאום היה נדמה שהאוכלוסייה מתעשרת. אני והסגן החרדי שלי מרוויחים אותה משכורת, אבל בגלל שיש לי פחות ילדים, ההכנסה לנפש במשפחה שלי נראית כאילו היא יותר גבוהה. בשביל שיהיה בינינו שוויון צריך להעלות את השכר שלו כך שירוויח פי שלוש מהשר, או שאני אוליד המון ילדים, כמוהו", הוסיף שר האוצר. 

 

"בג"ץ לא יגרום לחרדים לעבוד"

מוקדם יותר התייחס שטייניץ להחלטת בג"ץ המבטלת את תשלום הבטחת הכנסה לתלמידי כולל ואמר ל-ynet: "פסיקת בג"ץ (ת.ג.) היא לא מה שיביא לשינוי בשוק העבודה החרדי".

 

שטייניץ אמר את הדברים על רקע נאום נוסף שנשא בפורום קיסריה מוקדם יותר הבוקר, בו דיבר על תעסוקת המגזר החרדי. עם זאת, השר לא התייחס בנאומו לפסיקה.

 

לדברי שטייניץ, שבעבר מתח ביקורת חריפה על התערבותו של בג"ץ בנושאים כלכליים וחברתיים: "יציאה של אנשים לעבודה היא תהליך רחב ומורכב שקורה כבר בימים אלה. בקשר לפסיקת בג"ץ, השופטים עצמם רמזו בהחלטה שלהם שהם מצפים מהממשלה ומהכנסת לפתור את הנושא בדרך של חקיקה ולכן יש להניח שזה הכיוון".

 

שטייניץ סירב לענות לשאלה אם יתמוך הצעת החוק של שר הפנים אלי ישי האמורה להפוך את החלטת בג"ץ ולהפוך את התמיכה בתלמידי הכוללים לחוקית.

פורסם לראשונה 16/06/2010 11:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ בפורום קיסריה
צילום: יוסי זמיר
מומלצים