שתף קטע נבחר

פישר: הצעדים שנקטנו לא בלמו התייקרות הנדל"ן

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, בכנס קיסריה ה-18: "אנחנו יודעים שהצעדים שנקטנו הם לא הדרך הכי טובה לבלום את המחירים. הכי טוב היה להגדיל את ההיצע במקום להגביל את הביקוש"

הציבור נוטה לעתים להאשים משרדי ממשלה בגופים גדולים בחוסר רגישות. מסתבר כי נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, דווקא סבור שהציבור לוקה בחוסר רגישות ושהבנק מנסה להגביר אותה. כך עולה מדברים שאמר היום (ד') הנגיד בנאום שנשא בפורום קיסריה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, המתקיים בנצרת. 

 

 

פישר התייחס בדבריו להגבלות החדשות שהטיל באחרונה הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל על רכישת משכנתאות ושהגבילו את היקף המשכנתא. "ריבית של 0.5% היא מצב לא נורמלי. מי שלוקח משכנתא צריך להבין כי בעוד כמה שנים הוא ישלם פי-שניים ממה שהוא משלם כיום. זו לא תחזית, אלא תיאור של טבע הדברים. זה לא יהיה טוב בשבילם, בייחוד למשקי הבית הפרטיים".

 

פישר ציין כי בבנק ישראל מנסים להגביר את רגישות משקי הבית לבעיה הזו כדי לשמור עליהם, ובה בעת גם לשמור על יציבות המערכת הבנקאית ולבלום את העלייה במחירי הדיור.


 

"אנחנו יודעים שהצעדים שנקטנו הם לא הדרך הכי טובה לבלום את המחירים", אמר פישר. "יותר טוב היה להגדיל את ההיצע במקום להגביל את הביקוש. הממשלה פועלת להגדלת ההיצע, ואם יבנו יותר בתים זה גם יספק תעסוקה במגזר הערבי, וזה חשוב".

 

עם זאת הוא ציין, כי "כרגע יש בעיה של רשויות שלא משחררות קרקעות ובינתיים אנו לא רואים את ההיצע גדל".

 

לוודא שיש מנגנון שיבטיח למדינה תגמולים מגילוי הגז

פישר התייחס גם לגילוי הגז בישראל ואמר: "הגז שנמצא שם הוא גדול יחסית למשק שלנו. יש פיקוח על התמלוגים וחשוב לא להפר חוזים, אבל חשוב לבדוק את החוזים. לא צריך להיכנס ללחץ מכל הכרזה של מי שנמצא בשטח ולקחת אותה כעובדה, אלא צריך לבדוק אם אכן יש מנגנון שיבטיח למדינה את התמלוגים שהיא צריכה".

 

בהתייחס לשכר הבכירים, אמר פישר: "ברור שיש אנשים שמקבלים שכר שאינו סביר בשום צורה, אבל אין דרך להגביל את השכר לגובה מוגדר. האחריות לפתרון הבעיה נמצאת אצל הרגולטורים. בעבר היו מקרים שרגולטורים מסוימים, למשל משה פרי, ביקשו שיסבירו להם למה מישהו קיבל תגמול של x ולא חצי x, ועצם השאלה גרמה להורדת השכר".
 
בהתיחסו למצב באירופה אמר פישר: "המשבר באירופה לא ישפיע על הצמיחה באירופה עצמה, גם בגלל שהצמיחה שם נמוכה בלאו הכי; וגם בגלל שהם מבצעים פיחות. גוש האירו לא יתפרק ויש מדינות שעוד יצטרפו אליו, כפי שאסטוניה עומדת לעשות".
 
נגיד בנק ישראל הבהיר כי מי שתושפע לרעה מהמשבר באירופה היא ישראל, מכיוון שפיחות באירופה משמעותו פחות ייצוא לארץ. "הייצוא לאירופה הוא 30% מהייצוא שלנו ו-15% מהתמ"ג, וזה צפוי להאט ולעכב את היציאה המוצלחת והמרשימה שלנו, שהיא כמעט בגדר נס מהמשבר הכלכלי".
 
פישר התייחס גם לנושא של כנס קיסריה "תעסוקה במגזר החרדי וערבי", ואמר: "מתוך 700 עובדים בבנק ישראל רק 5 הם ערבים ו-4 גויסו בארבע השנים האחרונות. זה לא מצב מקובל ואנחנו צריכים להגביר את המאמצים לגייס עובדים ערבים. אני מתכון לפקח על כך ולעודד זאת באופן אישי".

פורסם לראשונה 16/06/2010 14:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פישר בפורום קיסריה
צילום: חגי אהרון
פורום קיסריה
צילום: יוסי זמיר
מומלצים