שתף קטע נבחר

ח"כ גפני: "לא נכבד פסקי דין שנוגדים דעת תורה"

מחר מתוכננת בירושלים "אם כל ההפגנות", כהגדרת ח"כ מוזס, כדי ללוות לכלא את ההורים מעמנואל שמסרבים לציית לפסיקת בג"ץ. גפני: במדינות אחרות בזמנים אחרים היו מכניסים יהודים חרדים עם פאות וזקן לכלא". השר סער השיב: פסקי דין הם לא המלצה. חסון: למה ראש הממשלה שותק? כולם יודעים

"זו תהיה אם כל ההפגנות" - כך הכריז בצהריים (יום ד') חבר הכנסת מנחם מוזס מיהדות התורה. הוא נאם במליאה בדיון בנושא הסערה בעקבות פסיקת בג"ץ על האפליה העדתית בבית הספר לבנות בעמנואל. מחר צפויים חרדים רבים לבוא להפגנה בגשר ירמיהו בירושלים, וגם חברי הכנסת החרדים מדגישים שלא יקיימו פסקי דין המנוגדים לפסיקות רבניהם.

 

 

אתמול קבע בג"ץ שהורים שלא יצייתו לפסיקה קודמת ולא ישלחו את בנותיהן ללמוד יחד עם בנות ספרדיות בבית הספר, ייכלאו לשבועיים

בגין בזיון בית המשפט. לדברי ח"כ מוזס, "הציבור החרדי לא חושב להתקפל. נצא מחר לשיירה ותהיה אם כל ההפגנות בישראל. את הרוח אי אפשר לנצח. אף אחד לא קבר לנו את הרוח. אנחנו לא מוכנים לתת התחייבות בגלל עליונות של בית המשפט".

 

החרדים מדגישים שהמאבק אינו עדתי, אלא נוגע למידת הדתיות של משפחותיהם של אותן בנות. בהתייחס למעצרים הצפויים, מוזס השווה זאת

לימי רוסיה הבולשביקית: "השוטרים יפרידו את הילדים והתינוקות. יש שם ילדים בני פחות מחודש ימים. יוציאו אותם מידי האמהות שילכו לבית הכלא. המבט הנוראי הזה יותר גרוע מאשר בהתנתקות".

 

הוא תקף את בית המשפט: "הייתי מציע לבית המשפט העליון שיטול קורה בענייניו. שופט אחד ספרדי מתוך 15. מתוך 55 שופטים מאז קום המדינה כמה שופטים מעדות המזרח היו? ארבעה שופטים מאז קום המדינה".

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הדגיש ש"אנחנו, הציבור החרדי, לא נכבד פסקי דין לא של ערכאה נמוכה ולא של עליון שתהיה נוגדת את דעת התורה. אנחנו עומדים בפני סיטאוציה שלא הייתה כדוגמתה במדינת ישראל - אנשים בקבוצה גדולה הולכים לבית סוהר. התמונות הללו יתפרסמו בכל העולם ולא יהיה מנוס מחלשוב מה היה במדינות אחרות בזמנים אחרים שמכניסים יהודים חרדים עם פאות וזקן לכלא... בושה".

 

במליאה התפתחה מהומה קולנית. ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ צעק לעבר גפני: "תתביש לך. פרובוקטור בגרוש". ח"כ יואל חסון מקדימה אמר ש"הדבר המדהים הוא שתיקתו של ראש הממשלה, שרואה כיצד מבזים ורומסים את הרשות השופטת ולא עושה דבר. למה? כולכם יודעים למה".

 

סער: אולי אתם צריכים תזכורת, אני לא מעל בית המשפט

לפני כן, מוזס ביקש משר החינוך, גדעון סער, "להתעשת ולמצוא פיתרון מיידי לבעיה". סער נאם והדגיש כי "פסקי דין הם לא משהו שנתון לשיקול דעת, הם לא המלצה. אולי זה יבוא כחדשות בשביל ח"כ מוזס, אבל שר החינוך או כל שר אחר אינו עומד מעל פסקי הדין של בית המשפט העליון". הוא הוסיף ש"הדרך לפתרון לא כל כך קשה ומורכבת, בעיקר כשאנחנו מדברים על שנת לימודים שמסתיימת עוד שבועיים".

 

בשיחות שקיימו היום בבית "אגודת ישראל" בירושלים סגן שר החינוך מאיר פרוש, יו"ר זק"א וקמב"ץ העדה החרדית לשעבר יהודה משי זהב ואיש יחסי הציבור החרדי דודי זילברשלג - יחד עם עסקנים חרדים נוספים - הוחלט לקיים מחר עצרת מחאה גדולה, בה ילוו את המפגינים הורי הבנות מעמנואל שערי בית הכלא.

 

נציג חסידות "סלונים" נפגש עם מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרן פרנקו, וביקש ממנו לאשר את קיום ההפגנה מחר ב-13:00. לפי הבקשה, יגיעו אליה כ-20 אלף בני אדם.

 מהמשטרה נמסר ל-ynet כי טרם התקבלה החלטה וכי הודעה בנושא תימסר הערב.

 

בנסיון להוריד את גובה הלהבות, נשיא המדינה שמעון פרס ייפגש מחר במשכנו עם סגן שר החינוך, הרב מאיר פרוש מיהדות התורה. פרוש יזם את הפגישה עוד לפני 10 ימים, לגבי שורת יחסי חרדים-חילונים.

 

בתוך כך, ל-ynet נודע שבימים האחרונים מחפשים בחסידות "סלונים" קמפיינרים חילונים, כדי שיסבירו את העמדה החרדית לפיה אין אפליה על רקע עדתי.

 

בהכנת הידיעה השתתפו ארי גלהר ושמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הח"כים החרדים לא מתקפלים
צילום: ערוץ הכנסת
סער, היום במליאה. קבלו תזכורת
צילום: ערוץ הכנסת
המהומה בבג"ץ עמנואל, אתמול
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים