שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סנקציות בארה"ב על איראן: 'מצפים לעוד מדינות'

  במסיבת עיתונאים בבית-הלבן הודיע שר האוצר של ארה"ב על החרפת העיצומים של ארצו על איראן. בין היתר, נוספו ל"רשימה השחורה" חברות ואישים שונים הפועלים בשליחות טהרן, וכמה ארגונים המהווים זרועות למשמרות המהפכה

  פגיעה נוספת דרך הכיס. יומיים בלבד לאחר העיצומים שהטיל האיחוד האירופי על איראן, הכריז אמש (יום ד') הממשל האמריקני על סנקציות נוספות שינהיג לגבי חברות איראניות, הפעם בכל הקשור בעסקים עם הרפובליקה האיסלאמית וכן הגבלות שונות בתחומי ההובלה הימית והביטוח - כל אלה לצד צעדי הענישה שהוכרזו נגד טהרן במועצת הביטחון של האו"ם.

   

  שר האוצר האמריקני, טיימותי גייטנר, הביע תקווה כי המסר העולה מההחלטה יחלחל היטב גם במקומות רבים אחרים בעולם.

  "אנחנו סומכים על החלטות מועצת הביטחון, אך כאן נוקטים צעד נוסף כדי לחשוף ולפגוע בחברות ובאנשים פרטיים שמסייעים לאיראן לממן את תוכנית הגרעין והטילים שלה. אנו מצפים כי גם מדינות נוספות יצאו בהודעות דומות לזו כבר בימים הקרובים".

   

  על-פי הודעתו של גייטנר, במסיבת עיתונאים שכינס בבית-הלבן, בין הגופים שהצטרפו ל"רשימה השחורה" של הממשל גם בנק הדואר של איראן. בכך עלה מספר הבנקים מהרפובליקה האיסלאמית שנתונים לחרם אמריקני ל-16.

   

  לכך מצטרפות 27 ספינות הקשורות לחברות הספנות הממשלתית של איראן - "איריסל", שזיקתן לטהרן נחשפה למרות מאמצי הסוואה. אותם כלי שיט מצטרפים לרשימה ארוכה של 71 ספינות איראניות שהוטל עליהן חרם. עוד נוספו 26 גופים שונים הקשורים במשמרות המהפכה, שני אישים שונים ושני ארגונים הקשורים בתוכנית הטילים האיראנית. עוד נוספו שמות של שני אישים ושתי ישויות הקשורות לפיתוח טילים בליסטיים באיראן. כמו כן, נוספו לרשימה חברות נפט וביטוח הפועלות בתחומי איראן ומחוצה לה, אך נתונות כולן לשליטתה.

   

  בממשל סבורים כי החלטה זו "מסירה את המסיכה מעל ניסיונות ההטעיה של איראן, באמצעות גיוס כולל לשם כך של המגזר העסקי, הצי הימי ומשמרות המהפכה לפרויקט הגרעין והטילים שלה. כל זה נעשה תוך שימוש במערכות הפיננסיות של מדינות שונות בעולם".

   

  עבודה גם מאחורי הקלעים

  "בשבועות הבאים נמשיך להפעיל לחץ על איראן ונחשוף את ניסיונותיה להתחמק מהסנקציות. זה לא משהו שארצות-הברית יכולה לעשות לבדה", הבהיר גייטנר. "פרט לצעדים שהצגנו היום, יש עבודה רבה מאחורי הקלעים בסיוע שרי אוצר של מדינות אחרות לחשוף את הפעילות האיראנית ברחבי העולם".

   

  בשבוע שעבר אישרה מועצת הביטחון של האו"ם סבב סנקציות רביעי על איראן. בין היתר נכתב בהחלטה 1929, כי על איראן נאסר להשקיע בפעילויות גרעיניות בחו"ל. אסור למכור לה טנקים, טילים וגם מטוסי קרב. מדינות נדרשות להבטיח שאזרחיהן יהיו עירניים בעשיית עסקים עם חברות איראניות וגם הגבלות על בנקים איראנים.

   

  ביום שני השבוע הגיעו שרי החוץ של האיחוד האירופי, לסיכום עקרוני על הטלת סנקציות חריפות יותר נגד איראן. הצעדים החדשים אמורים לפגוע גם במגזר הנפט והגז של איראן וביכולת הזיקוק שלה. העיצומים שאישרו שרי החוץ זקוקים עדיין לאישור מוועידת הפסגה של ראשי מדינות האיחוד שתיערך בבריסל מחר.

   

  לפי ההערכות, שבדיה, קפריסין וספרד מתנגדות לסנקציות כלשהן של האיחוד האירופי מעבר לאלה שהטילה מועצת הביטחון של האו"ם, וגרמניה מודאגת מהפגיעה במגזרי הנפט והגז של איראן, שם יש לה השקעות גדולות.


  פורסם לראשונה 16/06/2010 22:54

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים