שתף קטע נבחר

בורג ל-ynet: בעמנואל קמה מדינת החרדים

יו"ר הכנסת לשעבר מעריך שהקרע עם החרדים עמוק מכדי שניתן יהיה לגשר עליו, וצופה כי "שבטים" נוספים בחברה הישראלית רק יוסיפו ויתפרקו ממנה: "החרדים הם לא חלק ממדינת ישראל"

האם העובדה שאירועי "אם כל ההפגנות " הסתיימו ללא תקלות מבשרת טובות? יו"ר הכנסת לשעבר, אברהם (אברום) בורג, סבור דווקא שלא. בראיון שהעניק ל-ynet הוא העריך כי ההתרחשויות האחרונות מהוות גט כריתות מוחלט ביחסים שבין החרדים לבין יתר מדינת ישראל, ומזהיר כי המתקפה המתוקשרת של נציגי המגזר על בג"ץ ושופטיו מכרסמת בשלטון החוק כולו.

 

"החרדים הם לא חלק ממדינת ישראל", קבע בורג. "שלשום הוכרזה האוטונומיה החרדית במדינת ישראל. הם מהווים אולי חלק ממדינות אחרות, אבל אני חושב שנהיה עדים להתפרקות גדולה והולכת של 'שבטים' מתוך החברה הישראלית". 

 

בין היתר, העריך יו"ר הכנסת לשעבר כי השבוע החולף יהווה נקודת מפנה ביכולתה של המדינה להשליט את מרותה על החרדים. "בג"ץ הפך להיות גוף חלש ומותקף שאיש לא מגן עליו. תחושת שכרון הכוח שלהם, יחד עם הטעויות של המערכת הפוליטית שפשוט חדלה מלתפקד בשבועות האחרונים, היו דברים שניתן היה לפתור בדקותיים. אלא שהמצב הגיע לכך שההתפרצות הזאת היא שד שאין יותר בקבוק שניתן יהיה להחזיר אותו אליו".

 

את הדברים אמר בורג בהפגנת השמאל השבועית בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח-ירושלים, נגד המתיישבים היהודיים במקום. לדבריו, קיים קשר בין התנהלות החרדים לבין המצב המדיני. "הם פשוט יקימו לעצמם אוטונומיה קהילתית משלהם. האחרונים שייזכו למעמד כזה הם האוכלוסייה של הנכבשים של מדינת ישראל, בשטחים ובירושלים. כשאומרים כאן בפה מלא ש'אין קדושה בעיר כבושה', הכוונה היא שיש לעשות מעשה צודק במקום עוולה. זה בדיוק מה שעושים כל האנשים כאן, זו ירושלים האמיתית - 'ציון במשפט תיפדה'".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בורג. "שד שאין בקבוק להשיב אותו אליו"
צילום: עדי ששתיאל
מומלצים