שתף קטע נבחר

110 אלף חרדים הפגינו בבני ברק וי-ם נגד בג"ץ

מחאת החרדים על בג"ץ עמנואל שיגרה רבבות מפגינים לרחובות ירושלים ובני ברק. מפגן העוצמה של החרדים בירושלים כלל קריאת פרקי תהילים, והעברת מסר ברור למדינה: "התורה קובעת". בנו של אחד האבות שייעצרו: "יש לי עשרה אחים ואחיות. אולי אדמונד לוי ידאג להם לבייביסיטר"

"אם כל ההפגנות". יותר מ-60 אלף חרדים הגיעו בצהריים (יום ה') להפגנה המרכזית ברחוב ירמיהו בירושלים, במחאה על החלטת בג"ץ בעניין אולפנת "בנות יעקב" בעמנואל, שבעטיה אמורים להיעצר היום 86 הורי תלמידות שסירבו לשלוח אותן ללימודים מאז ההחלטה שביטלה את ההפרדה העדתית בבית הספר. במקביל, בבני ברק הפגינו יותר מ-50 אלף חרדים, וכעת ההפגנה מתפזרת. להערכת המשטרה, הפגנות ספורדיות נוספות ייערכו במוקדים שונים ברחבי הארץ, ובסך הכל מוערך כי כ-100 אלף איש ישתתפו בכל ההפגנות.

 

מפגן העוצמה של החרדים - כתבות אחרונות ב-ynet 

 

במקום ההפגנה בירושלים הותקנו שלטים כגון "התורה קובעת", "בג"ץ נגד העם והארץ" ו"אדוני ימלוך לעולם ועד". רבבות המפגינים החלו בקריאת פרקי תהילים, ולמקום הגיע גם אוטובוס ובו הורים לבנות באולפנה, הצפויים להיכנס למאסר. אוטובוס נוסף של הורים עושה את דרכו כעת מבני ברק להפגנה בירושלים. למקום הגיעו גם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, ומפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, כדי לעקוב מקרוב אחר האירועים.

 

בין המפגינים ניכר כי קיים כעס רב כלפי השופט אדמונד לוי, שעמד בראש ההרכב שקיבל את ההחלטה בעניין בית הספר. "אדמונד לוי הוא הגזען הכי גדול בהסטוריה. כך גם במקרה בניזרי. איפה עוד היה תקדים בעולם שבערעור הוסיפו עונש? יש פה מגמה נגדנו בגלל הכיפה השחורה", אמר ל-ynet עמרם, אחד המפגינים.

 

שמעון נעימי, בן 20, הוא בנו של שמואל אשר אמור להיכנס לבית המעצר. "בעמנואל אין שום גזענות, סך הכל חינוך יותר טוב, 30 אחוז מהבנות ספרדיות, אין דבר כזה הפרדה בין אשכנזים לספרדים, זה ויכוח שנוצר בגלל התקשורת המשוגעת".

 

הוא גם הוא הביע כעסו על שופט בית המשפט העליון, "יש כעס רב על המדינה, על יואב ללום (העותר לבג"ץ) ואדמונד לוי. יש לי עשרה אחים ואחיות ואין לי מושג מה הקטנים יעשו. אולי אדמונד לוי ידאג להם לבייביסיטר".


רבבות חרדים במפגן העוצמה בירושלים, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

נתנאל, חסיד גור, הגיע גם הוא לתמוך במאבק של חסידות סלונים. "זה מתחיל אצל סלונים וזה יגיע לכולנו, אני פה כדי לדאוג שזה לא יגיע גם לגור", אמר. "מי זה אדמונד לוי שיגיד לי מה לעשות? אין לאף אחד זכות להגיד לי איך לחנך את הילדים שלי. עצם הרעיון שבג"ץ מתערב, זה פשע. כל חרדי היה גם הוא הולך לבית הסוהר".

 

שלטים בבני ברק: "בג"ץ פשיסט"

בבני ברק, נשאו אלפי המפגינים, בהם ילדים, שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "בג"ץ פשיסט", "מחבלי המשט לחופש! הורי התלמידות לכלא", "תורה ובג"ץ - התורה קובעת", "אני אבא ספרדי, הולך לכלא על רצוני לשלוח את ילדתי למגמה החסידית",

"חילונים נגד הדיקטטורה של בג"ץ" ו"במסירות על טהרת נשמות ילדינו". לפי שעה, הסדר נשמר במקום ולא נרשמו גילויי אלימות. 

 

העצרת בבני ברק הופסקה לכמה דקות בשעות הצהריים, בעקבות התעלפות של כמה מהמפגינים - כנראה בגלל התייבשות בשל החום העז. מפגינים אחרים ניצלו את ההפסקה בשביל מעט שירה וריקודים.

 

המשטרה ערוכה בכוחות ענק כדי למנוע התלקחות של ההפגנות. לדברי ניצב ניסים מור, ראש אגף המבצעים במטה הארצי, "למעלה מ-10,000 שוטרים, לוחמי יס"מ ומג"ב, יתפרסו בצירים ראשיים ובעיקר במוקדי ההפגנות הראשיים". לדבריו, המשטרה העלתה את רמת הפעילות לדרגה ג' והשאירה אלפי שוטרים בכוננות מבצעית. "השוטרים יעברו לנוהל של עבודה שלדית של 12 שעות".

 


פורסם לראשונה 17/06/2010 13:24

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפי המפגינים בבני ברק
צילום: דודו אזולאי
חרדים בהפגנה בירושלים
צילום: גיל יוחנן
פשקווילים הקוראים לצאת ולהפגין
צילום: אמנון מרנדה
מומלצים