שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מותר להרכיב מכשיר שמיעה דיגיטלי בשבת?

  שאלה:

   

  האם מותר להרכיב מכשיר שמיעה דיגיטלי בשבת? (מאיר, חדרה)

   

  תשובה:

   

  מאיר שלום.

   

  ראשית, יש להבין את השאלה הן מצידו של המפעיל-השומע, והן מצידו של המדבר איתו. מכשיר שמיעה הוא מכשיר שהפעלתו סוגרת מעגל חשמלי. בשבת אין מפעילים מכשירים חשמליים, וניתנו לכך הסברים שונים.

   

  אולם, אם המכשיר הופעל מערב שבת, ופועל במשך השבת כולה – אין איסור על המפעיל, וכפי שאנו משתמשים בתאורה, מקרר, מזגן ומכשירים אחרים. לכן,

   

  השאלה מצד האדם המדבר אל המכשיר היא, מכיוון שכל דיבור משנה את עצמת הזרם, וגורם לגלי קול הנשמעים לאדם – האם מותר לדבר ליד מכשיר שמיעה ולשנות בכך את עצמת הזרם.

   

  שינוי זרם חשמלי (ולא יצירה), נדון בין האחרונים, ורבים התירוהו. (למשל, הרב שלמה זלמן אוירבך ז"ל), וכך כותב בנושא בספר שמירת שבת כהלכתה: "מכשיר שמיעה חשמלי לכבדי שמיעה, מותר להם להשתמש בו בשבת, ובתנאי שהמכשיר יהיה מופעל מבעוד יום, ומותר לשנות בשבת את עוצמת המכשיר, אם אמנם לא יתאדם על ידי כך כל חוט בתוך המכשיר" (פרק לד, כח).

   

  הסיבה להיתר היא, מכיוון שאין בזה יצירה חדשה ולא תיקון כלי.

   

  דבר זה נכון לגבי מכשיר שמיעה אנלוגי, המגביר את הצלילים המושמעים באופן כללי. אולם מה דינו של מכשיר שמיעה דיגיטלי.

   

  במכשיר זה, הטכנולוגיה מתקדמת יותר, הגברת הצלילים מכוונת ואינה כללית, כך שיש עיבוד באמצעות מחשב זעיר של הצלילים בסביבה. המעבד הממוחשב הזעיר שנמצא במכשיר השמיעה יכול להגביר קולות דיבור ולהנחית רעשי רקע.

   

  האחרונים דנו בכך וקבעו כי גם השינויים הנוצרים במכשיר מוגדרים כשינויי זרם, ולא כיצירה חדשה של זרמים ולכן מותר להשתמש בו בשבת.

   

  עם זאת, יכולה להיות בעיה בסוג המיקרופון שנמצא במכשיר. כלומר, בדיון של הפוסקים האחרונים על שימוש רמקול בשבת, פסק בזמנו הרב ישראלי ז"ל, (בקובץ ברקאי ה) ורבנים נוספים, שהשימוש מותר בשבת, ובתנאי שהופעל מערב שבת או בשבת עצמה באמצעות שעון שבת.

   

  מכון צומת בהסתמכו על דברים אלו, התיר שימוש לצורך מצווה ברמקול בשבת, ובתנאי שהמיקרופון יהיה קיבולי (או פחמי), המשנה את עצמת הזרם בלבד, ולא מיקרופון דינמי היוצר זרם. כך גם מותנה הדבר שבמערכת ההגברה לא יהיו נורות הנדלקות על ידי הדיבור, ותנאים נוספים. כפי שסוכמו בספר תחומין (כרך טו).

   

  דבר זה תקף גם במכשירי שמיעה, ולכן, מכון צומת נותן אישורים לשימוש בשבת, כאשר המיקרופון הוא קיבולי ולא דינמי.

   

  לסיכום. ניתן להשתמש במכשיר שמיעה בשבת, אם מפעילים אותו מערב שבת, וכאשר המיקרופון שבו הוא קיבולי. אין הבדל בין מכשיר שמיעה אנלוגי, למכשיר שמיעה דיגיטלי.

   

  כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים