שתף קטע נבחר

קבלני ניקיון ושמירה יפקידו ערבות לפיצוי עובדים

ועדת העבודה והרווחה אישרה תקנות של שר התמ"ת, לפיהן קבלני כוח אדם לשירותי ניקיון, אבטחה ושמירה יידרשו להפקיד ערבות כספית לפיצוי עובדיהם אם יפוטרו במקרים שהמעסיק ייצא מהשוק. הקבלנים בענפים אלה לא מחוייבים לתת קביעות לעובדים אחרי 9 חודשי עבודה רצופה

קבלני כוח אדם לשירותי ניקיון, אבטחה ושמירה יידרשו להפקיד ערבות כספית לפיצוי עובדיהם אם יפוטרו במקרים שמעסיקיהם יצאו מהשוק. תקנות לעניין זה של שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר, אושרו היום (ב') בוועדת העבודה והרווחה. התקנות משוות לעניין הפקדת הערבות את חובת קבלני השירותים לזו שהיתה מוטלת עד כה רק על בעלי חברות כוח אדם.

 

 

מעמד קבלני השירותים לענפים הנ"ל נבדל מבעלי קבלני החברות בעיקר בכך כשלא חלה עליהם חובת מתן קביעות לעובדיהם אחרי תקופת עבודה רצופה של 9 חודשים, כפי שנקבע בחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם שתוקן לפני כ-8 שנים. קבלני השירותים קיבלו את המעמד המיוחד בעקבות התיקון.

 

התקנות החדשות מרחיבות על קבלני השירותים את הכללים להפקדת הערבות בהתאם לעלויות השכר שלהם בגין מספר העובדים שהם מעסיקים לעבודה אצל גוף שלישי. העלות לעובד כוללת את השכר לרבות תשלומי החובה למס הכנסה ולביטוח לאומי למעט להבטחת פיצויים, פנסיה או גמל.

 

הערבות מבוססת על הממוצע החודשי של העלות לעובד ב-12 החודשים שקדמו להפקדת הערבות, כפול מספר העובדים של המעסיק. בסיס הערבות הוא העלות המלאה או חלק ממנה לפי מספר העובדים. הערבות מדורגת ב-3 קבוצות בהתאם לסדרי הגודל של העובדים אצל מעסיק אחד. התקנות לא מציינות את סדרי הגודל. המספרים נמסרו לוועדה בדברי ההסבר לתקנות.

 

הקבוצה הראשונה מתייחסת לקבלני שירותים שמעסיקים כל אחד עד 20 עובדים. סכום הערבות יתבסס על עלות השכר החודשי המלאה לעובד, כשעלויות המעסיק נעות בין 30 אלף ל-150 אלף שקל בשנה, לפי הגבוה מביניהם.

 

הקבוצה השנייה מתייחסת לקבלנים המעסיקים בין 20-58 עובדים. סכום הערבות יתבסס על 75% מעלות השכר החודשי לעובד, כאשר ההוצאות של המעסיק נעות בין 150 אלף לכ-292 אלף שקל בשנה, לפני הגבוה מביניהם.

 

הקבוצה השלישית מתייחסת לקבלנים שמעסיקים יותר מ-58 עובדים. סכום הערבות יתבסס על 50% מעלות שכר החודשי לעובד, כשההוצאה השנתית של המעסיק תהיה יותר מ-292 אלף שקל אך לא תפחת מכ-219 אלף שקל, גם כאן לפי הגבוה מביניהם.

 

מהוועדה נמסר שהפקדת המעסיק תהיה בערבות בנקאית. היא נועדה להבטיח לעובד תשלום עבור חודש אחד בלבד ללא התחשבות במספר השנים שהועסק אצל אותו מעסיק בטרם יצא מהשוק. זאת, בנוסף לכל פיצוי אחר שמגיע לו אם בכלל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים