שתף קטע נבחר

ליברמן: הקואליציה לא תשתנה

שר החוץ רואה בתום תקופת הקפאת הבנייה בספטמבר "המבחן האמיתי של המדינה", ועל רקע התגברות השמועות על צירוף קדימה לממשלה - אמר שיתנה זאת בחילופי אוכלוסין עם הפלסטינים. בתדרוך לכתבים בירושלים מתח גורם מדיני בכיר ביותר ביקורת על כך ש"בשביעייה אין קו ברור"

סופר את הימים עד לסוף תקופת ההקפאה. שר החוץ, אביגדור ליברמן, סבור כי חודש ספטמבר - אז תסתיים תקופת הקפאת הבנייה בהתנחלויות - הוא מבחן אמיתי לישראל. למרות זאת, הוא מעריך כי הרכב הקואליציה לא ישתנה בקרוב.

 

"המבחן האמיתי של המדינה יתרחש בספטמבר עם תום ההקפאה, אבל מבחינתי אין חלופה לקואליציה", אמר ליברמן בפגישה עם כתבים מדיניים בירושלים. "הקואליציה הזו לא תשתנה.

 נהיה מוכנים לשנותה רק על רקע חילופי שטחים ואוכלוסיות", הדגיש, על רקע התגברות הדיווחים על מגעים לצירוף קדימה לממשלה.

 

מה עוד יקרה בספטמבר? בירושלים מזכירים שטורקיה עתידה להיות הנשיאה התורנית של מועצת הבטחון, בתקופה שבה תתכנס גם העצרת הכללית של האו"ם לאחר דו"ח הביניים של המזכ"ל בעניין דו"ח גולדסטון, שיוגש במחצית השנייה של יולי. "הכל מתכנס לספטמבר, לא הולך להיות כאן משעמם", אמר גורם מדיני בכיר ביותר.

 

במקביל, הוא ציין שאינו רואה באבו-מאזן פרטנר: "הוא לא מייצג את תושבי יהודה ושומרון, או את תושבי עזה. ממשיך להתנהל קמפיין נשיאותי והיום יש כבר 110 רחובות שנקראים על שמות 'שהידים' פלסטינים מדלאל מוגרבי ועד יחיא עייש. כל שיר ההלל לטרור הוא בהחלט לא סביר".

 

"ההסתה הפרועה נגדנו היא מדיניות גלויה של הרשות הפלסטינית", אומר הגורם הבכיר בירושלים. "קשה לי לסמוך על פרטנר כזה - זה לא פרטנר שאני הייתי סוגר איתו דיל. צריך להגיד את כל הדברים האלה בקול רם, גם לאמריקנים, גם לפלסטינים וגם לקהילה הבינלאומית".

 

"אפילו בשביעייה אין קו ברור"

בעניין המשבר עם טורקיה בעקבות אירועי המשט לעזה, לדבריו, "אנחנו לא צריכים להוביל שום קמפיין נגד טורקיה. יש מספיק כורדים בבריטניה וגרמניה. טורקיה יצאה חזיתית נגד ארצות הברית במועצת הבטחון בהחלטה על הסנקציות נגד איראן.

 

"אני שונא צביעות. מבקרים את ישראל על המשט, בעיקר הטורקים, אבל תסתכלו מה קורה בעולם המוסלמי - בפקיסטן, בעיראק, באפגניסטן. הטורקים הרגו מאות כורדים. אמרתי לשרים שאיתם דיברתי - איך זה שכולכם שותקים. שר גרמני אמר לי 'אתם דמוקרטיה'. אמרתי לו - וטורקיה לא דמוקרטיה? לא צריכים ליזום מהלכים נגד טורקיה?".

ליברמן לא רואה פרטנר באופק (צילום: רועי עידן)

 

אותו גורם בכיר לא מגדיר את בידודה הדיפלומטי של ישראל בעולם ככישלון: "אני לא מרוצה מהמצב בעולם, אבל אנחנו מקיימים דיאלוג עם העולם. העולם מבין אותנו כשאנו מדברים דברים ברורים. הבעיה היא שלפלסטינים יש מה שנקרא באנגלית end game. הבעיה אצלינו שאפילו בשביעייה אין לנו end game ישראלי. אנחנו צריכים לחשוב מה ה-end game שלנו ולהציג אותו לעולם ורק כך אפשר להזיז דברים. צריך לחשוב מחוץ לקופסה. 16 שנים ויותר ניסינו. לא הפרענו לנסיונות בשנה האחרונה, אבל לצערי אין בזה תוחלת, אין בזה טעם. אין לנו פרטנר".

 

נתניהו: עשינו הכל, והפלסטינים לא רוצים לדבר

מעט אחרי ליברמן, נאם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכנס הסוכנות היהודית בירושלים. הוא קרא שוב לפלסטינים להתחיל מיד בשיחות ישירות: "הסרנו מאות מחסומים. בנאום בר-אילן הכרזתי על הזכות של מדינה פלסטינית, שתכיר בישראל כמדינה יהודית. הסכמתי להקפאת הבנייה. סייענו כלכלית לפלסטינים".


נתניהו, היום בכנס. "עשינו הכל לטובת הפלסטינים" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"ממשלתי עשתה הכל כדי להתחיל בשיחות והפלסטינים עשו הכל כדי לדחות את השיחות. אני קורא לאבו מאזן להיפגש איתי ישירות. למרות הקריאות שלנו לא קיבלנו כל תגובה מהפלסטינים", הוסיף.

 

בנושא המשט והמסע נגד ישראל אמר נתניהו: "חיילינו מנסים בדרכים שלוות בדרכי שלום למנוע כניסה לעזה, וכמעט נדקרים למוות. אומרים לנו בעולם שאסור לנו להגן על עצמנו. היום האתגר של ישראל הוא הזכות שלה להגן על עצמה כמו כל מדינה דמוקרטית בעולם. עלינו להתאחד נגד הקריאות נגדנו".

 

לדבריו, "יש מדינות שאומרות שלישראל יש זכות להגנה עצמית, אך כשישראל פועלת לממשה - הם יוצאים כנגדה. יהדות העולם צריכה להמשיך ולהתאחד סביב ישראל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ ליברמן. לא יהיה כאן משעמם
צילום: גיל יוחנן
ברק ולבני. נפגשו לאחרונה
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. מבחן אמיתי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים