שתף קטע נבחר

קירגיזסטן: "איסלאמים קיצונים הציתו המהומות"

לטענת סוכנות הביטחון המרכזית, מקורביו של הנשיא המודח בקייב נפגשו באפגניסטן עם אנשי טליבאן ותנועות קיצוניות אחרות

שירותי הביטחון של קירגיזסטן האשימו את קרובי משפחתו של הנשיא המודח כי קשרו קשר עם הטליבאן וקבוצות איסלאמיות אחרות על-מנת להצית את האלימות האתנית שדירדרה את המצב הביטחוני במדינה והובילה למותם של אלפי בני אדם בתוך ימים אחדים.

 

סוכנות הביטחון המרכזית לא סיפקה היום (ה') עדויות לטענה, שהתווספה לסדרה של האשמות הדדיות בין הממשלה הזמנית לאנשיו של הנשיא המודח קורמנבק בקייב לגבי הנסיבות שהובילו לעימותים האלימים בין תושבים קירגיזים לאוזבקים.

 

לטענת הרשויות, שני קרובים של בקייב נפגשו בחודש שעבר עם נציגי הטליבאן, התנועה האיסלאמית של אוזבקיסטן ומיליציה טג'יקית, במהלך ביקור באפגניסטן. בפגישותיהם דנו הצדדים בדרכים לפעול להתססת התושבים בקירגיזסטן ואנשי משפחת בקייב אף הבטיחו להעביר לארגונים 30 מיליון דולר בתמורה.


ילדים אוזבקים מחוץ לבתים שהוצתו במהומות באוש (צילום: AP)

 

העימותים שהציבו את קירגיזסטן בפני הטלטלה הגדולה ביותר שידעה ב-20 שנות עצמאותה, מתנהלים בין כנופיות קירגיזיות לבני המיעוט האוזבקי בדרום המדינה. גל המהומות פרץ לפני כשבועיים באזור העיר אוש, הנחשבת למעוזו של הנשיא לשעבר בקייב, שהודח בהפיכה אלימה לפני כחודשיים.

 

האוזבקים מהווים רק 14.5 אחוז מהאוכלוסייה בקירגיזסטן, אך באזור שבו פרצו העימותים מספרם כמעט זהה לזה של הקירגיזים. תושבים קירגיזים טענו כי האוזבקים עצמם אשמים במהומות, משום שהם נוהגים לתקוף סטודנטים ונשים ממוצא קירגיזי. הממשלה הזמנית, טוענת כאמור כי את העימותים יזמו תומכי הנשיא המודח.

 

המהומות נרגעו, ובימים האחרונים החלו לשוב לבתיהם עשרות אלפי אוזבקים שנמלטו אל מעבר לגבול. למרות המתיחות, הממשלה הזמנית הבהירה כי משאל העם על החוקה, שאמור להתקיים ב-27 בחודש ומהווה אתגר משמעותי ליכולתה של הממשלה לשלוט יתקיים במועד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדה בעמדה לחלוקת מזון באוש
צילום: רויטרס
כלי נשק שנתפסו בפשיטה בעיר
צילום: AP
מומלצים