שתף קטע נבחר

אושר במרכז הליכוד: בנייה מיד בתום ההקפאה

בהצבעה שנערכה תוך היעדרות מופגנת של רה"מ, הצביעה מפלגתו בעד חידוש הבנייה בהתנחלויות כבר בעוד 3 חודשים - אז תסתיים התקופה שהקציב לכך. ריבלין הביע תקווה שהאירוע "לא יהפוך לפרובוקציה, כאילו הליכוד מתגרה בעולם"

בעוד הלחץ הבינלאומי הולך ומתהדק - ימים ספורים לפני פגישתו עם נשיא ארה"ב - הופך גם ה"בית" לסביבה לא נוחה במיוחד עבור ראש הממשלה. מרכז הליכוד אישר הערב (יום ה') את ההצעה שהגיש ח"כ דני דנון, הקוראת לחידוש הבנייה בהתנחלויות בחודש ספטמבר - אז תפוג תקופת ההקפאה הזמנית שעליה הכריז ראש-הממשלה.

 

נתניהו עצמו נעדר בהפגנתיות מההצבעה, שהנושא שבו עסקה אף הוגדר בימים האחרונים על-ידי שר החוץ, אביגדור ליברמן, כ"המבחן האמיתי של המדינה".


מי בעד חידוש הבנייה - ירים את ידו. מרכז הליכוד, הערב (צילום: ירון ברנר)

 

נתניהו לא היה היחיד שהדיר רגליו מהאירוע, שאליו הגיעו בעיקר חברי מרכז המפלגה ורק מעטים מבין שרי הליכוד וחברי הכנסת מטעמו. אותה החלטה אמנם אמורה לחייב את מדיניות התנועה ביחסה לבנייה בהתנחלויות, אולם משמעותה אינה ניכרת במיוחד מאז איבד המרכז את כוחו, לאחר החלטת נתניהו להוציא ממנו את הסמכות לבחירת חברי הכנסת של התנועה.

 

מי שבלטו בנוכחותם היו השרים בני בגין, יולי אדלשטיין, משה כחלון ומיכאל איתן, יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, וחברי הכנסת דני דנון, ציון פיניאן, לאה נס ואחרים.

 

יוזם ההצעה, ח"כ דנון, הביע שביעות רצון מההחלטה. ריבלין אמר

כי הוא "מקווה שלא יהפכו את ההצבעה במרכז לפרובוקציה נוספת, כאילו הליכוד מתגרה בעולם כולו. אנו מאשרים את עמדות הליכוד, יהודים יכולים להתיישב בכל ארץ ישראל. גם בלי החלטת המרכז היום, הבטחנו כי בתום ההקפאה נחזור לבנות".

 

למרות היעדרותו, הבהיר ראש-הממשלה בחודשים האחרונים כי "ההחלטה הזאת היא חד-פעמית והיא זמנית, נחזור לבנות בתום ההשהיה". התנגדותם העזה של המתנחלים למהלך הביאה לשרשרת של תקריות, חלקן אלימות, בימם לבין פקחי המנהל האזרחי, שאכפו את איסור הבנייה.

 

באשר לתהליך המדיני, הבהירה מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, כי "הקפאת הבנייה בהתנחלויות לא היתה תנאי מוקדם לתהליך. ריסון הבנייה אכן עלה, אך לא כתנאי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
ריבלין. חושש מהפיכת ההצבעה לפרובוקציה
צילום: ירון ברנר
נתניהו. לא היה שם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים