שתף קטע נבחר

אחד מחוטפי שליט: לחצו על הממשלה שלכם

בראיון ל-ynet במלאות ארבע שנים לחטיפה, טוען אבו מוג'אהד, ממפקדי "ועדות ההתנגדות", כי ישראל ממשיכה כל העת במאמציה להגיע לחייל, אך "ההתנגדות מכשילה אותה". לדבריו, החוטפים הגיעו לקצה גבול הגמישות מבחינת העסקה: "זה תלוי בכם, אם הוא ישתחרר או יהפוך לרון ארד 2"

"אנחנו עוקבים אחרי הצעדה שמארגנים משפחת שליט ומטה שליט, ואומרים למארגנים ולמשפחה ולדעת הקהל בישראל: תלחצו על הממשלה שלכם, כי הוכחנו בארבע שנים האחרונות שאיננו מתכוונים לוותר על הדרישות שלנו". כך אומר היום (ו') בראיון ל-ynet אבו מוג'אהד, מראשי "ועדות ההתנגדות העממית", אחד הארגונים שהיו שותפים לחטיפתו של גלעד שליט, במלאות ארבע שנים לחטיפה. עוד הוא מוסיף: "וזה תלוי בכם, אם שליט ישתחרר או יהפוך לרון ארד מספר 2".

 

לדברי אבו מוג'אהד, המוכר גם כדובר הארגון, "היום הזה מסמל מבחינתנו עוד ניצחון גדול של ההתנגדות על כל הצבא והמודיעין המהוללים של האויב. ארבע שנים שאנחנו מצליחים להביס פעם אחר פעם את כל התרגילים ואת כל האמצעים הטכנולוגיים הצבאיים החדישים של הכיבוש,

שמנסה להגיע לשליט או לפחות לדלות עליו מידע. יש לנו את הדרכים שלנו ויש לנו בעיקר הנהגה חכמה שניהלה את התיק הזה מבלי שיהיו בו כל פרצות".

 

אבו מוג'אהד, שבשנה שעברה בחר ביום הזה כדי להתחתן והקדיש את חתונתו לאסירים, מדגיש כי אין מדובר בהערכות בלבד: "אני מדבר על סמך מידע מדויק ובדוק. אני לא יכול למסור פרטים, אבל פעם אחר פעם, ההתנגדות מצליחה להכשיל כל ניסיון של ישראל להגיע לשליט. ארבע שנים שהרצועה מכותרת מהים, מהיבשה ומהאוויר. המטוסים אינם עוזבים לרגע את שמי הרצועה, אבל הישראלים לא הצליחו להשיג שום מידע".

  

אבו מוג'אהד, שמפגין שליטה מלאה בפרטי הצעדה המתארגנת והדיון סביב שליט בישראל, נוגע בנקודה עדינה נוספת. "אם התנהלות ממשלת ישראל תימשך, שליט יותר קרוב להפוך לרון ארד מספר 2, מאשר לחזור לחיק משפחתו. בעוד ממשלת ישראל מרחה ומשכה את הזמן, וחזרה בה מההבנות שכמעט הביאו לעסקה, אנחנו, דרך המתווך הגרמני ואחרים, הפגנו גמישות ראויה. העברנו איגרות מהחייל והראינו אותו בווידאו, אבל כנראה שממשלת האויב לא קלטה היטב ולא הפנימה את המסרים האלו, ולא העריכה את היוזמה שלנו".

 

"נחטוף חיילים נוספים"

אבו מוג'אהד מודע לעמדה של ראש הממשלה נתניהו, לפיה ישראל לא תשחרר את אסירים "כבדים" לבתיהם, ומבהיר: "התשובה שלי פשוטה. שליט יישאר פה אצלנו, ונמשיך לשמור עליו כמו שעשינו בארבע השנים האחרונות. אם ישראל לא תקבל את תנאינו, אני סבור שהממשלה הישראלית תצטער ואני לא מוכן לפרט -

אבל אנחנו לא נחסוך בשום מאמץ כדי לשחרר את האסירים שלנו, כולל האפשרות לקחת בשבי חיילים נוספים".

 

על רקע חלק מהדיווחים האחרונים, לפיהם עסקת החילופין "תקועה" על 20-30 שמות אסירים, מבהיר אבו מוג'אהד כי בעיניו, ההתעקשות עליהם אינה מיותרת, גם במחיר עיכוב שחרורם של יותר מ-1,000 אסירים אחרים: "אנחנו לא מסתכלים בצורה הזו על הסוגייה הזאת. האנשים האלו שאתה מדבר עליהם הם אנשים הסובלים בכלא, והם נכנסו לכלא מאותה סיבה כמו האסירים האחרים שכן מסכימים לשחרר אותם. מדובר באסירים שנדונו לתקופות מאסר גדולות, מנהיגים ומפקדים של ההתנגדות - ויש בינם גם נשים. אם האסירים האלו לא ישוחררו בעסקה הזו, הם לא ישוחררו אף פעם - ולכן העסקה הזו היא הסיכוי האמיתי לשחרר אותם. בגלל זה אנו דבקים בעמדה שלנו".

נועם שליט על רקע הפגנת התמיכה ברומא, הלילה (צילום: רויטרס)

 

אבו מוג'אהד מודה כי יש חלקים בציבור הפלסטיני שרואים בשליט נטל שהביא רק קשיים וסבל לפלסטינים ברצועה - "אבל אני אומר בוודאות, שאלה שדורשים מאיתנו להפגין נחישות ודבקות בדרישות ובתנאים שלנו, הרבה יותר גדולים ומשמעותיים מאשר המיעוט שאומר שהוא הביא עלינו רק סבל.

החלק הגדול והמכריע בציבור הפלסטיני הוא זה שדורש מאיתנו לא לוותר. סוגיית האסירים נוגעת לכל העם הפלסטיני, ולכן אם יש לחץ שמופעל עלינו - הוא הלחץ שאומר לנו: 'אל תוותרו'. ואני אומר: אנחנו לא נוותר".

 

לגבי אחת ההכרזות האחרונות של נתניהו, כי הממשלה "בוחנת דרכים אחרות", להביא לשחרור שליט, הוא מבהיר: "אם נתניהו רומז לאפשרות הצבאית, אז אני אומר לדעת הקהל של האויב שנתניהו מנסה להרדים אותה. לא תהיה שום דרך לשחרר את שליט מלבד ההיענות לדרישות שלנו. ממשלת ישראל מכשילה את העסקה, מטעה את דעת הקהל, והיא זו שגורמת סבל למשפחה. היא זו שאחראית לכך ששליט נמצא כבר ארבע שנים פה, ועלול להישאר עוד הרבה יותר זמן".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מוג'אהד
גלעד שליט
צילום רפרודוקציה: עמית מגל
מומלצים