שתף קטע נבחר

בדרך לפוליטיקה: חלוץ נגד החרדים והממשלה

הרמטכ"ל לשעבר תוקף את נתניהו ברוח קדימה: "רק מגיבים ולא יוזמים, אנחנו בדרך למקום לא טוב". יאיר לפיד? "איש נפלא, אני מתרשם ממנו - אבל מוקדם מדי". חלוץ, שפיקד על הצבא בזמן חטיפת שליט, מבקש "להחליט בשכל ולא מהרגש"

ארבע שנים לאחר שגלעד שליט נחטף בזמן שהיה רמטכ"ל - רגע לפני שפרצה המלחמה שהובילה להתפטרותו - דן חלוץ ממשיך לחמם מנועים בדרך לפוליטיקה. היום (שבת) הוא הצהיר כי "זה בוער בעצמותיי כשאני רואה לאן המדינה הולכת". הוא גם תקף את החרדים שלא מקבלים את פסיקות בית המשפט העליון - ואת הממשלה שמממנת אותם.

 

באירוע "שבתרבות" בחולון תקף חלוץ את ממשלת נתניהו בקו דומה לזה של מפלגת קדימה - אליה נקשר שמו לאחרונה. "אם נמשיך להיגרר ולהגיב, במקום ליזום, אז לא נגיע לשום מקום מלבד להחרפת המצב.

 בדרך הזו אנו הולכים למקום לא טוב. המדיניות לא ברורה, הכל נעשה לפי תגובה ולא מיוזמה", אמר, וקרא לחתור בהקדם לפתרון של שתי מדינות עם הפלסטינים.

 

לגבי הכניסה למערכת הפוליטית, אמר ש"זה נמצא על סדר יומי וטרם החלטתי סופית. אני שואל את עצמי הרבה שאלות, אני נפגש עם פוליטיקאים ולא תמיד לצרכים פוליטיים. יש גם פגישות לקבל עצה ודעה ולקבל אינפוטים לגבי ההחלטה שלי בנושא, אם תעשה ומתי. אין ספק שבתחומים מסוימים עברה ועוברת המחשבה שאפשר לעשות את זה טוב יותר (כראש ממשלה), אבל אין לי אובססיה להיות ראש ממשלה".

 

כשנשאל על האפשרות שיחבור לרשימה משותפת עם יאיר לפיד השיב: "בחברה הישראלית יש מספיק אנשים טובים שמנסים לעשות שינוי אבל אף אחד כפרט לא ישנה הכל. לפיד איש נפלא ואני מתרשם ממנו, ומזדהה מאוד עם חלק מדעותיו ועם אחרות לא, אבל זה מוקדם מדי מכדי שאתייחס לזה".

 

בהתייחס לסערת בג"ץ עמנואל והיחסים בין דתך למדינה, חלוץ תקף את החרדים: "יש כלל אחד, לפיו דין המלכות תמיד גובר, ואם לא נאמץ זאת כל אחד יעשה לו רב וחוק. מדינה שלא אכפת לה מכך נידונה לאנרכיה חברתית וישראל קטנה מידי בשביל זה. לא יכול להיות שמי שכופר בהחלטות המדינה ייהנה ממשאביה כמו כל אחד אחר. אני לא נגד חינוך פרטי אבל מי שרוצה בו שישלם עליו מכיסו".

 

"כל אחד יכול להיות האח או האב של החטוף הבא"

יום לפני צעדת המחאה הגדולה של משפחת שליט לירושלים, חלוץ - שהחייל נחטף בזמן כהונתו - הציע למתן את הלחץ על מקבלי ההחלטות. "קל מאוד לתמוך בגישה הרגשית של 'רוצים את גלעד כי הוא הילד של כולנו'. אני מבין כל ממשלה שמתלבטת ומסתכלת על המשמעויות הרחבות. יחד עם זאת, התנאים הולכים ומורעים ככל שעובר הזמן.

 

"לכל מי שתומך בעסקה באופן בלתי מסויג אני מציע שיחשוב על מקבל ההחלטות שלוקח את כל השיקולים, כי הוא יכול להיות האח או האב של החטוף הבא. מנהיגות לא יכולה לנהל דברים לפי הרגש אלא לפי השכל. שיקול הדעת של שתי הממשלות נכון גם לעת הזו. להורים יש תפקיד מרכזי והרבה רגש ואחריות ולממשלה יש תפקיד אחר. לא תמיד הממשלה צריכה לעשות את מה שהציבור רוצה לפי הכותרות בתקשורת".

 

ומה עם איראן? "לפני שמפעילים כוח צריך למצות את כל האלטרנטיבות", אמר הרמטכ"ל הראשון מחיל האוויר. "כוח אינו האפשרות הראשונה. אולי ימצא הפיתרון, אבל שהחלטת להפעיל כוח, תפעיל אותו בכל הכוח ובכל העוצמה".

 

באירוע השתתף גם ח"כ נחמן שי,

 שבעניין שליט הביע פסימיות ואמר ש"לא צריך ללחוץ על הממשלה אלא על הצד השני, ולהשקיע הרבה יותר כסף בהסברה על מנת שמדינות וארגונים ילחצו על חמאס. מחר הם ירצו גם את עשרת אלפים האסירים הביטחוניים שכלואים בישראל".

 

על הצטרפות אפשרית של קדימה לקואליציה אמר שי: "הקואליציה הנוכחית מתפוררת, ישראל נקלעת למצבי חירום והמדינה בבור עמוק. אנחנו לא יכולים להישאר אדישים לכך שהמצב הנוכחי הפך לשבוי בידי אנשים קיצוניים בממשלה. אני תומך בכניסה לממשלה כדי שישראל תחתור לפיתרון שתי המדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלוץ. אין לי אובססיה
צילום: עידו ארז
מומלצים