שתף קטע נבחר

תומכי טל מור נגד המבקרים: "פוסטמה פתטית"

תומכיו של החשוד בגרימת תאונת ה"פגע וברח", שבה נהרג שניאור חשין, הקימו אתר אינטרנט בניסיון לשפר את תדמיתו. לשיטתם, האחראים האמיתיים לפרשה הם כלי התקשורת - וגם ההרוג עצמו. מי שהעז למתוח ביקורת נענה בגסות

שיפור תדמית או ההיפך הגמור? על-רקע הסיקור התקשורתי הנרחב של תאונת ה"פגע-וברח" שגבתה לפני כשבוע את חייו של שניאור חשין, החליטו תומכיו של החשוד בדריסה, טל מור, להקים אתר אינטרנט בניסיון להציג את ה"פנים האחרות" של הצעיר, שעל-פי עדותה של אחת מחברותיו שבילתה עמו זמן קצר לפני האירוע, היה נתון להשפעת סמים ואלכוהול. אלא שאותם גולשים, שבתגובותיהם הציגו עמדה שונה באשר לאישיותו של החשוד, זכו שם לשפע קללות וגידופים.

 

לאחר פרסום הכתבה ב-ynet, נפל האתר ששמו tal-mor-is-not-a-monster.com בנסיבות לא ברורות. תחת הכותרות "טל לא מפלצת", "נורמטיבי" ו"רצח אופי", ניסו מפעילי האתר להציג את מור כאדם מן היישוב שאתרע מזלו, ובסך-הכל ביצע טעות נוראה - שההרוג עצמו היה שותף לה.  


ה"פנינים" של "מיכאל" מאתר התמיכה בטל מור  

    

אחת הגולשות, שהזדהתה בשם רעות רבינוביץ, מתחה ביקורת נוקבת על הטענות שהעלו מפעילי האתר - כאילו יזמה העיתונות לינץ' תקשורתי על מור. היא ציטטה שם טקסט מאחת הידיעות שעסקו בנושא, שבו נכתב כי בדיקות הדם שנלקחו מהחשוד הוכיחו כי נהג כשהוא נתון להשפעת סמים. "באמת רחמים על החבר הקטן והמסומם שלכם", כתבה הגולשת. "אני מקווה שאתה לא יודע, אבל לצערי אני יודעת מה זה לחיות בלי אבא. הדבר היחיד שעצוב לי זה הילדים שלו, שכל החיים שלהם ייהרסו עכשיו. לא יהיה להם אבא שיהיה איתם כמו שלי אין - ולמה? בגלל עבריין מסומם שעישן ושתה כדי להרשים את הברמנית!"

 

בתגובה לדברים ולאחר שבחילופי דברים קודמים כינה אותה בתגובה "בורה וטיפשה", ענה לה אחד ממקורביו של מור, שהזדהה בשם מיכאל: "איפה המקורות שלך, פוסטמת רבינוביץ'? זאת את שחוקרת? מה את יודעת על ה"ידידה" הזאת שמספרת דברים? את יודעת מי היא וכמה שהעדות של הנרקומנית הזאת שווה לתחת?"

 

בהמשך אף גרס אותו מיכאל כי נהיגה בשכרות ועישון סמים הן לא פחות מפעולות נורמטיביות, לכל דבר ועניין. "תשאלי את אחד מבני המשפחה שלך אם לא לקחו 'שאכטה' בחיים שלהם, אולי תצאי מהבועה או הסרט שאת חייה בו. תשאלי גם את החברים שלך אם יצא להם פעם, גם בטעות, לנהוג עם אלכוהול מעל המותר".

 

ברח, והסגיר את עצמו

גולש אחר באתר, שהזדהה בכינוי "ע.", הגיב גם בביטול על הטענות ששטחו קרוביו של מור בנוגע לאישיותו. "אין טיפת נורמטיביות בבן אדם. הוא עבריין. הוא החליט לנהוג שיכור. הוא החליט לנהוג ללא רישיון. הוא החליט לברוח. הוא החליט להסגיר את עצמו כי ידע שייתפס. הוא החליט לשקר למשטרה. אני מקווה שיהפוך לדוגמה לעונשים החמורים שלהם ראויים עבריינים מהסוג הזה".

 

על הדברים הגיב הפעם, בטון מרוכך הרבה יותר, טהר מור - שהזדהה באתר כאחיינו של החשוד והתייצב להגן על שמו. "כשאדם נכנס לשוק, וזה מה שקרה לטל אחרי התאונה, ההיגיון היחידי שהיה לו זה לא להבחין מה שקורה סביבו. הפתרון של טל היה לברוח, אך לאחר מכן שהבין מה קרה הוא הסגיר את עצמו".


תגובה נוספת ממקורביו של החשוד. יחס "נורמטיבי" למבקרים? 

 

בהמשך, הגיב טהר על תגובה ששלחה גולשת בשם ליאורה, שהביעה מורת רוח מהעובדה שנמלט מהמקום לאחר שפגע בחשין. "הוא לא ברח", קבע האחיין. "ברמה המותרת בחוק של האלכוהול לנהיגה, עדיין יש טשטוש קל מאוד. אני לא עומד להתווכח על זה שהוא שתה, אבל הוא לא ברח. הוא קיבל מכה מאוד חזקה, כנראה נכנס לשוק, לא ראה אף אחד, הגיע למסקנה שזה המעקה, מסקנה שגוייה - אבל זה מה שחשב באותו הרגע. כשהוא גילה, הוא הלך והסגיר עצמו".

 

"האחריות לפגיעה מוטלת על שני הצדדים"

באחד הדפים המרכזיים באתר, כתב אדם שהזדהה בכינוי "מ.נ" וטען כי הוא אינו נחשב לאחד מחבריו הטובים של מור, כי האחריות לפגיעה מצד הרכב מוטלת על שני הצדדים, ולא אשקר אם אומר שנוטה לצד הנפגע. הכביש לא נועד לאופניים - חד משמעית".

 

הוא תיאר את מור כאדם "פיקח, חכם שעזר לחבריו. בן אדם טוב", וציין אף כי אותה הסתבכות פלילית קודמת שצוינה בתקשורת הייתה "תקיפה במשחק כדורגל לפני הרבה שנים", כשהתיק שנפתח לו בגין עבירות סמים הוא כזה ש"יש לא לכולנו, אבל לרובנו".

 

גם האחיין, טהר, הצטרף לאותה המגמה. "לכל החכמים למיניהם, בואו ונסו לשחזר לי בדיוק מה קרה, מה לפני זה - מה אחרי זה. לא מה שהתקשורת רוצה שתדעו אלא מה שקרה. מישהוא מביניכם באמת היה שם, ראה, שמע והרגיש? אין לדעת באמת מה קרה, עד שלא יוכרע העניין במשפט צודק. ולא, המשפט לא יהיה צודק, כי זה בן של שופט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טל מור. עבריין או נורמטיבי?
צילום: ירון ברנר
מור והוריו. יוזמה של הקרובים
צילום: שי וקנין
מומלצים