שתף קטע נבחר

אושרה הפשרה בעמנואל, האבות שוחררו מהכלא

הפשרה: 3 ימי לימוד "אהבת ישראל", והצגת הסדר לשנה הבאה עד 25 באוגוסט. השופטים אישרו את ההצעה לאחר שכל הצדדים הבהירו כי "יש קיום של פסק הדין". מגיש העתירה ללום: "קץ האפליה בעמנואל". אחד האבות לאחר שחרורו: "הכלא היה כמו קייטנה, בג"ץ התקפל". ח"כ ליצמן: "ניצחנו. בג"ץ טעה בגדול"

אחרי חודשים של מאבק - ומאסר בן עשרה ימים - הושג סיכום. הצעת הפשרה לשחרור הורי הילדות מעמנואל התקבלה הבוקר (יום א') על ידי שופטי בג"ץ, לאחר שהוצגה על ידי העותרים וההורים וזכתה להסכמת הפרקליטות. השופטים קבעו כי ההורים, שנאסרו על בזיון בית המשפט בגלל אי קיום פסק הדין שהורה לבטל את ההפרדה העדתית בבית הספר "בית יעקב", ישוחררו מיידית. האבות יצאו מבית המשפט ורשאים להגיע לכלא מעשיהו בימים הקרובים כדי לאסוף את הדברים שהביאו עמם למאסר.

 

"הגענו לשיאים שלא היינו צריכים להגיע אליהם, אביע תקווה שהדבר אכן יסתיים", אמר השופט אדמונד לוי. "אנו בסך הכל עם אחד אחרי הכל". מגיש העתירה, ראש עמותת "נוער כהלכה" יואב ללום, בישר כבר בהפסקת הדיון על "קץ האפליה בעמנואל".


אמהות עמנואל ממתינות להחלטה מחוץ לאולם, הבוקר (צילום: גיא אסיאג)

 

זמן קצר לאחר ההחלטה, החלו האבות עצמם - שהגיעו לדיון מכלא מעשיהו - לצאת מאולם בית המשפט, לחופשי. מחוץ לאולם המתינו להם עשרות חסידים שקיבלו אותם במחיאות כפיים, קריאות עידוד, שירים וריקודים.

עוד היה שם ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), שאמר: "זהו ניצחון שלנו שאיפשר להראות לכל העולם כולו, שאפשר לשבת בכלא כדי לחנך טוב את ילדינו. בג"ץ לא יראה לנו שהוא טעה - אבל הוא טעה בגדול".

 

בנימין וינשטוק, אחד האבות שהשתחררו, אמר ל-ynet: "בכלא היה מצוין, היינו קבוצה מאוחדת, הרגשנו כמו בקייטנה. טוב לראות את אור השמש בחוץ. לדעתי בג"ץ התקפל - פתאום הם קובעים שגדולי התורה כן קובעים וקודם האדמו"ר מסלונים היה בשבילם כמו אזרח פשוט. ייצגנו את עם ישראל, הכל משמים".

 

אב אחר אמר עם יציאתו: "ההחלטה משמחת מאוד. נכנסנו לכלא כי הוטל ספק בסמכותם של גדולי וצדיקי הדור, בעוון זה כלאו אותנו והייתה הרגשה קודמת לא נעימה כי האשימו אותנו בדבר לא נכון. לא רק שאין אצלנו אפליה, יש לנו שותפות אמיתית. הכלא לא מקום נעים - אבל התמיכה הרחבה מאוד חיזקה אותנו. בסופו של דבר, בית המשפט קיבל את פניית גדולי הדור".

 

"דברי חיזוק ועידוד לאחדות ואהבת ישראל"

לפי הפשרה שגובשה, הילדות יחזרו, ללא הפרדה, לבית הספר ביישוב למשך שלושת הימים שנותרו עד סוף שנת הלימודים, ובימים אלו ייערכו בבית הספר כנסים והרצאות לתלמידות, מכל החוגים, בהם יישאו "דברי חיזוק ועידוד לאחדות ואהבת ישראל על ידי גדולי ישראל". לימי לימוד אלו יוזמנו גם תלמידות בתי הספר האחרים בעמנואל. לאחר ימים אלו, יגיעו הצדדים לפתרון מוסכם.

  

בדיון הבוקר נראה היה שהשופטים שבעי רצון מהפשרה שהוצגה להם. עם זאת, השופטים לוי וחנן מלצר ביקשו לחדד נקודה אחת: על נציג ההורים להודיע שהפשרה היא במסגרת מילוי פסק הדין שניתן בזמנו. נציג ההורים הסכים לכך, והעביר את ההצעה לפרקליטות - שאנשיה יצאו להתייעצות - ובסיומה הודיעו כי גם הם מסכימים לה, ומאשרים כי יש בה "קיום של פסק הדין".

 

השופט אדמונד לוי הבהיר כי הדבר החשוב מבחינת השופטים, הוא שיהיה ברור שפסק הדין קוּיָם במלואו: "נסחו לי הודעה לבית המשפט, שהאנשים מצייתים לפסק הדין. זה כל כך פשוט. ירצו, ילמדו תורה, ירצו - ילמדו מקצועות אחרים. כולנו עוסקים בקירוב לבבות, אבל הכי מתבקשת היא אמירה - שבמדינה דמוקרטית היא מובנת מאליה - ובימים האחרונים אני שואל את עצמי אם היא אכן מובנת". 

 

הפרקליטות: מקבלים בברכה

נציג ההורים, עו"ד מרדכי גרין, אמר במהלך הדיון כי "רוח הדברים בהחלטתו של השופט לוי מיום שישי גרמה לנו להבין שהשופטים רוצים את מילוי פסק הדין במלואו. ישבו גדולי תורה והחליטו מה צריך לעשות - והגיעו למסקנה כי מן הראוי להגיע להסדר. כבוד הרב עובדיה יוסף רואה בכך פתרון של בעיה חברתית. הבנות מעמנואל כרגע מאוד מבולבלות". על כך השיב לו השופט לוי: "כמה שאתה צודק". 


קריאת תהילים מחוץ לבית המשפט , הבוקר (צילום: גיא אסיאג)

 

לאחר החזרה מההפסקה, הודיעה לבית המשפט נציגת הפרקליטות, עו"ד שוש שמואלי: "אנו רואים בהודעת הצדדים קיומו של פסק הדין. כתוצאה מנקיטת צעדי אכיפה, נאותו ההורים לקיים את פסק הדין ולהתייצב בלימודים משותפים בבית הספר. אנו מקבלים בברכה כל הסכם שמוביל לכיבוד פסק הדין". השופט לוי עוד הספיק לעקוץ את נציג ההורים, בחיוך: "אחרי שכיסינו את כל הסוגייה, עו"ד גרין יתבקש להסביר לי מדוע כל בקשותיו מוגשות ב-12 בלילה".

 

ללום עצמו אמר בהפסקת הדיון: "על פי הוראתו של הרב יעקב יוסף, הבהרנו שאנו מקבלים את הצעתו של מרן הרב עובדיה יוסף, בלב שלם ובנפש חפצה. היינו תמיד בצד שמנסה להביא את השלום, ואנו שמחים על השלום שיגיע לעמנואל וקוראים למרן ולגדולי ישראל להמשיך ולהיות מעורבים ולמגר את התופעה המכוערת הזו. ההחלטה הזו כבר הביאה קץ לאפליה בעמנואל, התיק הזה מיצה את דרכו ותפקידו".

 

"היום אראה את בעלי בבית"

לדיון הגיע היום גם יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, שאמר כי "אני מאמין ומשוכנע שבסופו של דבר הסיפור הכואב והעצוב הזה יסתיים לשביעות רצון כולם באהבה ובאחדות. אני לא חושב שנכון לקחת ילדה, להושיב אותה בתוך בית ספר, ששם התנכלו לה, והיא תלמד שם בכפייה. הפתרון הוא לא בג"ץ אלא לקום ולעשות מעשים נכונים. אם בית המשפט יקבל את ההסכם זה יהיה דבר נכון ומתבקש.

כל דבר אחר יהיה בעיניי דבר נורא בעל השלכות רחבות".

 

גם בקרב ההורים עצמם נשמעה שביעות רצון לאחר החלטת בית המשפט. שבי וינברג, שבעלה יצחק כלוא והייתה אמורה גם היא להיכנס לכלא אמרה: "אני מאוד שמחה שהכיוון לעתיד הוא חיובי. היום אראה את בעלי בבית, ונחזור למסגרת הטובה והנכונה. לקראת השנה הבאה אנחנו מקווים לטוב, מקווים להגיע לדרך הנכונה והטובה".

 

בעלה יצחק אמר עם שחרורו: "ההחלטה מאוד משמחת אותנו. לא נעים לשבת בכלא, אבל קידשנו שם שמים בישיבה בכלא וביציאה ממנו, ואנו נמשיך לשמוע בקול גדולי הדור, שההסכם הגיע בהנחייתם. מה שהיה הוא שיהיה, אנחנו מאוד מאושרים".

 

לכניסה לבית המשפט העליון באו הבוקר כ-30 מתפללים חרדים שקראו פרקי תהלים. את הגעתם איבטחו למעלה מ-20 שוטרי יס"מ ומג"ב, בשל החשש להפרות סדר. כשביקשו מתפללים להיכנס לתוך בית המשפט, הם נענו בשלילה, לאחר שהמאבטחים אמרו כי "נלמדו לקחי העבר".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 27/06/2010 10:07

 

בהכנת הידיעה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדיון הבוקר בבית המשפט
צילום: גיא אסיאג
"באהבה ובאחדות". ישי מחוץ לבית המשפט
צילום: גיא אסיאג
"אנו בסך הכל עם אחד אחרי הכל". השופט לוי
צילום: בוצ'צו, אתר בתי המשפט
מומלצים