שתף קטע נבחר

האש בסילוואן: "מתעמרים בדיירי בית אבו-נאב"

פעילי שמאל ותושבים בשכונה במזרח ירושלים סיפרו ל-ynet כי המהומות האלימות החלו בעקבות פריצת מאבטחים לבית אבו-נאב, אותו מאיימים פעילי ימין לפנות בקרוב. "הם ירו לכל עבר", סיפרו

העימותים האלימים שפרצו אמש (יום א') בשכונת סילוואן במזרח ירושלים, מרמזים אולי על המהומות שעלולות להתלקח אם פעילי הימין יממשו את איומיהם לפנות בעצמם את בית "אבו-נאב", שהיה בעבר בית כנסת. בעימותים נפצעו קל שישה שוטרים וארבעה מאבטחים. לטענת "האגודה לזכויות האזרח", עשרות פלסטינים נפגעו משאיפת עשן.

 

לטענת פעילי שמאל ותושבים ערבים בסילוואן, האירועים החלו לאחר שמאבטחים פרטיים הגיעו לתוך "בית המריבה" החדש, בית אבו-נאב. לטענת התושבים, המאבטחים ניסו לפרוץ את הבית וכאשר מצאו אותו נעול החלו לירות לתוכו גז מדמיע. בסופו של דבר, הצליחו לפרוץ את הדלתות וכעבור דקות ספורות תושבים רבים מהכפר החלו להתעמת איתם.

 

אבנר, אחד מפעילי השמאל שנמצא בקשר עם התושבים הערבים, אמר ל-ynet כי מדובר בפרובוקציה מצד המשטרה שמנסה להלהיט את הגזרה כדי למנוע את פינוי בית יהונתן. "התושבים שם נגררו לעימות אלים, המשטרה ומג"ב מסתובבים שם בימים האחרונים ומנסים להצית את האזור לאחר ההפגנה השקטה שקיימנו במקום ביום שישי האחרון", אמר.


"התושבים נגררו לעימות אלים". סילוואן (צילום: ירון וולף)

 

נסרין עליאן מה"אגודה לזכויות האזרח" סיפרה, כי "המאבטחים של המתנחלים מתעמרים בתושבים, על רקע האיום של ח"כ אורי אריאל שאם עד 4 ביולי לא יפונה בית אבו-נאב, הם יפנו את זה בעצמם. מה שקרה זה שעוד פעם היו התגרויות מצד המאבטחים ליד בית יהונתן ובית הדבש. צעירים רבים התקהלו והמאבטחים החלו לירות לכל עבר. כל מי שהתקרב לבית ירו לכיוונו".

 

עליאן אמרה עוד, כי כוחות הביטחון ירו גז מדמיע לתוך בית אבו-נאב.

"כל הדיירים, כ-40 במספר, נחנקו ויצאו החוצה, ביניהם ילדה בת 5 שהתעלפה ואיבדה את ההכרה, ואשה בהריון שהתעלפה גם היא. היה כאן מסוק באוויר עם פנס שהאיר לכל עבר, והאמבולנסים שהעמיסו פצועים הלכו וחזרו. התושבים דיווחו על עשרות פצועים, מתוכם שניים במצב קשה". מהמשטרה נמסר כי לא ידוע להם על פצועים.

 

יו"ר סיעת מרצ בעיריית ירושלים, יוסף (פפה) אללו, שהתפטר מהעירייה לאחר שראש העיר, ניר ברקת, קידם את תוכנית גן המלך, האשים את האחרון במהומות: "כשטיפש זורק אבן למים, אחר כן גם מאה חכמים לא יוכלו להוציא אותה. ידענו, התרענו והדבר הכי גרוע זה שגם ניר ברקת יודע את רגישות המצב. התושבים בסילוואן, ברגע שהתחילו הדיונים על התוכנית ראו עצמם שוב ושוב כמרומים. הם הציעו לעשות תוכנית משלהם אך העירייה בכלל לא התייחסה. חבל שבגלל תוכנית כזו התחילו עכשיו המהומות".


פורסם לראשונה 27/06/2010 23:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"המאבטחים מתעמרים בתושבים"
צילום: ירון וולף
העימותים בסילוואן
באדיבות תנועת סולידריות שייח ג'ראח
כ-10 אנשי ביטחון נפצעו קל, עשרות נפגעו משאיפת עשן
באדיבות תנועת סולידריות שייח ג'ראח
מומלצים