שתף קטע נבחר

פקחים פשטו על ארומה ת"א: חשד לניצול זרים

במסגרת מבצע של יחידת עוז ורשות האוכלוסין, הגיעו פקחים לסניף ארומה תל-אביב, וגילו שלושה פועלי ניקיון מאריתריאה, שעבדו על-פי החשד 11 שעות ביום, בשכר מינימום במזומן, וללא ביטוח בריאות. ארומה תל-אביב: "יש לנו את כל האישורים"

יחידת עוז ורשות האוכלוסין פשטו היום (ב') על 40 עסקים במרכז וחילקו דו"חות המסתכמים בעשרות אלפי שקלים בגין העסקת עובדים זרים ללא היתרי עבודה ובלי לספק להם תנאים סוציאליים המגיעים להם לפי חוק. באחת הפשיטות עלה חשד שסניף ארומה תל-אביב במרכז ויצמן בעיר העסיק שלושה עובדים מאריתריאה, לא שילם להם עבור שעות נוספות וגם לא הפריש סכומים לביטוח בריאות או לביטוח לאומי. 

העובדים, שהועסקו בניקיון הסניף, סיפרו שעבדו 11 שעות ביום, וקיבלו שכר מינימום במזומן. רשות האוכלוסין וההגירה הקצתה להנהלת ארומה תל-אביב 24 שעות להעביר לידיה את כל המסמכים הדרושים להוכיח כי העובדים חוקיים ושכל זכויותיהם הסוציאליות ניתנו להם במלואן.

 

המבצע, שבו שותפים 15 צוותים מיחידת עוז ומרשות האוכלוסין, אמור להימשך כחודש ימים וקדמו לו חודשים ארוכים של תצפיות על בתי עסק שחשודים בהעסקה לא חוקית של עובדים זרים. מעביד שייתפס מעסיק עובד ללא אישור עבודה או בניגוד לחוקי המדינה צפוי לקנס שגובהו נע בין 5,000-15,000 שקלים לכל עובד.

  

גם משפחת רוזנשטיין שבבעלותה מספר עסקים לא הייתה פטורה מביקורם של אנשי יחידת עוז. בין היתר הגיעו פקחי יחידת ההגירה

לעסק לרחיצת מכוניות בבעלותם בתל-אביב. לאחר בדיקה התברר כי ה'עובדים הלא חוקיים' לכאורה הם בכלל בדואים מרהט. "מובן מדוע היה קל להתבלבל", הסבירה דוברת רשות האוכלוסין וההגירה, סבין חדד. "זה מבצע משולב של רוב זרועות האכיפה. המידע נאסף במשך שבועות רבים, כדי שנגיע לעסקים שיש חשד סביר שהם מעסיקים עובדים בצורה לא חוקית".

 

מהנהלת ארומה תל-אביב נמסר בתגובה: "רשת ארומה תל-אביב מקפידה על העסקת עובדים באופן חוקי ובתוך כך על הימצאות כל האישורים הנדרשים, בכל סניף ובידיו של כל זכיין. לראיה, בבדיקה שנערכה היום בסניף 'ארומה תל-אביב - ויצמן' על ידי יחידת עוז, נמצאו כל האישורים להעסקת העובדים בסניף (אישורי עבודה של העובדים ואישור להעסיקם). יחידת עוז ביקשה להציג בתוך 24 שעות את הביטוחים הרפואיים לעובדים ואנו פועלים ככל הנדרש לשם הצגתם". עוד נמסר כי "לגבי טענות הנוגעות לעובדים ספציפיים - העניין ייבדק עם הזכיין". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבצע האכיפה, היום
צילום: אמיר לוי
מומלצים