שתף קטע נבחר

שר המשפטים יודיע: גוף פיקוח פנימי לפרקליטות

ל-ynet נודע כי השר נאמן יודיע בקרוב על כוונתו להקים גוף פיקוח במשרד המשפטים. הפרקליטות: זה נמצא על סדר היום

המבקר ביקר את פעולותיה בחריפות, ושר המשפטים צפוי למנות לה מפקח - אבל לא מבחוץ. בלי קשר ישיר לפרשת האזנות הסתר בתיק רמון, שזכו לביקורת חריפה בדו"ח מבקר המדינה, נודע ל-ynet כי השר יעקב נאמן צפוי להודיע בקרוב על כוונתו להקים גוף פנימי במשרד המשפטים שיפקח על הפרקליטות.

 

עדיין לא הוחלט מי יעמוד בראש הגוף המפקח, אולם הכיוון המסתמן הוא כי יהיה זה שופט בדימוס או יועץ משפטי לשעבר.

נאמן כבר התבטא בעבר, הן בשיחות סגורות והן בפורומים משפטיים שונים, כי הפרקליטות חייבת גוף מפקח. השר אף שוחח בעניין עם פרקליט המדינה משה לדור ועם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. בשיחות אלו אף אמר נאמן כי הוא מחכה לחוות הדעת של מבקר המדינה כדי להחליט על הקמת הגוף ולעשות זאת בתיאום עם המבקר.

 

ההחלטה אמנם אינה קשורה במישרין לחוות דעתו של המבקר בפרשת רמון, אולם גם דו"ח הביניים בנושא זה עמד לנגד עיניו של נאמן. שר המשפטים סבור כי המפקח על הפרקליטות יצטרך להיות בקשר עם מבקר המדינה, וכי יש לעשות זאת ללא חקיקה, אלא בהבנה. אותו מפקח, שצריך להיות אדם שמכיר את הפרקליטות, לא יבחן שיקולים שינחו העמדה לדין ושיקול דעת בקבלת החלטות בפרקליטות, אלא יפעל על פי תלונות שיגיעו אליו וממצאים שימצא בעצמו.


פרקליט המדינה לדור. במשרד המשפטים יפקחו עליו? (צילום: ירון ברנר)

  

באותן שיחות סגורות הדגיש נאמן כי בסופו של דבר היועץ המשפטי הוא זה שיחליט בנושאים של העמדה לדין. בנוסף, נאמן כבר אמר לא מעט פעמים כי ישנה הרגשה בציבור הרחב כי דברים תלויים ועומדים בפרקליטות, וכי צריך לעשות דברים בנידון. בשיחות שהוא עורך, אמר נאמן כי גוף זה לא יהיה במקום מבקר המדינה או במקום גופים אחרים.

 

"חשוב שיהיה מנגנון חקירה חיצוני ועצמאי"

השר נאמן אינו היחיד שסבור כי יש להקים גוף מפקח על הפרקליטות. בעקבות הדו"ח החריף של מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אמר השר לשעבר, הפרופסור למשפטים אמנון רובינשטיין, כי "יש למנות אומבודסמן לפרקליטות, כדי שיהיה פיקוח מינימלי על המוסד רב העוצמה הזה".

 

שר המשפטים הקודם, פרופסור דניאל פרידמן, טוען כי יש להקים גוף חיצוני שיטפל ב"כשלי הפרקליטות".

"הדו"ח מלמד עד כמה חשוב שיהיה מנגנון חקירה חיצוני ועצמאי מחוץ לפרקליטות, על מנת שיטפל בכשלים המתרחשים בה", אמר פרידמן ל-ynet.

 

בפרקליטות הגיבו לרעיון המסתמן ואמרו: "מדובר בנושא מורכב וכבד משקל אשר נמצא על סדר יומו של פרקליט המדינה, שמשתף פעולה עם מספר גורמים בעניין זה. פרקליט המדינה הביע בעבר תמיכה בהקמת הפורום הנכון לביקורת על עבודת הפרקליטות, אולם הבהיר לא אחת כי יש לעשות זאת בדרך שמועילה לאינטרס הציבורי ולא פוגעת בו, ובדרך שאיננה מתנגשת עם שאר מערכות הביקורות הקיימות כיום - נציבות שירות המדינה, לשכת עורכי הדין, מבקר המדינה ואחרים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר נאמן. מחפש מפקח
צילום: עידו ארז
השר לשעבר רמון. הדו"ח סייע למהלך?
צילום: מתי אלמליח
מומלצים