שתף קטע נבחר

פיל לבקן נדיר נלכד במעמקי יערות מיאנמר

רשויות הטבע במדינה איתרו פיל אסיאתי לבקן בן כ-38 שנה ביערות המדינה ולכדו אותו, ככל הנראה כדי להחזיקו בשבי למטרות תצוגה. כיום מוחזקים שלושה פילים לבקנים נוספים במדינה בשבי והם נחשבים סמל לברכה ושגשוג. ארגוני בע"ח באסיה המתנגדים להחזקת היונקים הגדולים בשבי, לא הביעו ביקורת כנגד המעשה

פיל אסיאתי לבקן נדיר נלכד לאחרונה ביערות שבצפון מערב מיאנמר - כך דיווחי אמצעי התקשורת המקומיים. בכירים ברשות היערות מצאו את החיה הנדירה בשבת הודות למידע שנמסר להם.
 
מדובר בזכר בן 38 שנה שגובהו 2.2 מטר. ברשות היערות מיהרו אמנם להצהיר שמדובר בפיל לבקן אך רק בדיקות מעבדה נוספות יוכיחו אם מדובר באמת בפיגמנטציה מלאה או בפיל שבמקרה יש לו גוון עור בהיר ביותר.

 

הפיל ככל הנראה לא יוחזר לטבע אלא יוחזק בשבי. הוא יהיה הפיל הלבקן הרביעי שמוחזק בשבי במיאנמר. שלושת האחרים מוחזקים כיום בפארק בתצוגה הפתוחה לביקור הציבור.
 


לבקן - לא לבן. הפיל שנלכד (צילום: AP)
 
למרות שפילים לבקנים זכו לכינוי "פיל לבן", עורם אינו לבן אלא רק בהיר יותר משאר הפילים האסיאתיים. בעדרים בהם ישנם פרטים בהירים יותר הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בעת שעת הרחצה בנהרות או באגמים, אז מבחינים היטב בהבדל.
 
למרות שעור בהיר נחשב לבעייתי מבחינת טורפים, הפילים הללו מנצלים את הצמחייה הסבוכה כדי להסתתר בה, ואף נוהגים להיכנס למקורות מים, בעיקר בשעות הלילה, כדי להסתתר. 
 

בנוסף לעורם הבהיר של הפילים הלבקנים, גם איברים אחרים בגופם הינם בעלי גוון בהיר יותר: הריסים, שיער הגוף וציפורני הפרסות. מומחים מעריכים כי תופעת הפיגמנצטיה בקרב פילים היא כתוצאה מרבייה בין זכר ונקבה בעלי קשר משפחתי.

 

בעבר, אוכלוסיות גדולות של פילים לבקנים חיו באזור מיאנמר, תאילנד, לאוס, סרי לנקה ומדינות אחרות באזור אסיה. החיות בדרך כלל הוחזקו בשבי על ידי האצולות השונות במדינות והן נחשבו לסמל לעוצמה מלכותית ולשגשוג. בארגון למען פילים אסיאתים בתאילנד, שבדרך כלל מביע התנגדות להחזקת פילי בר בשבי, לא הביע הפעם ביקורת כנגד לכידת החיה. "הפילים הלבקניים הם סימן לברכה ולשגשוג גדול למדינה", מסרו בארגון וציינו כי מיאנמר ותאילנד חולקות אמונה משותפת בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיל הלבקן לאחר שנלכד ביערות
צילום: רויטרס
מומלצים