שתף קטע נבחר

תביעה: שימוש בחומר מסרטן במי עדן ונביעות

החברות פרסמו דיווח אזהרה לבורסה בעקבות בקשה להכרה כייצוגית של תביעת ענק של כ-65 מיליארד שקל. התובעים טוענים שיש חומר מסרטן בכדי המים. מי עדן: "שוללים מכל וכל". נביעות: "עומדים בתקן"

חברות המים המינרליים, נביעות ומי עדן, פרסמו דיווח אזהרה לבורסה בעקבות בקשה להכרה כייצוגית של תביעת ענק נגדן. בבקשות להכרה כייצוגית צויין סכום תביעה זהה 32.5 מיליארד שקל נגד החברות בטענה להמצאותו של חומר מסרטן מסוג ביסנופול A בכדי המים של חברות המים. הסעיפים: עשיית עושר ולא במשפט, הפרת חובה חקוקה, ועוולות צרכניות.

 

 

"התביעה מוגשת בשל הטעייה חמורה של הנתבעת את צרכני המים, בכך שהיא מוכרת ומשווקת להם מים שאינם ראויים לצריכת אדם, המכילים פנולים (Phenols), בכמות המסכנת את בריאות הצרכנים – הכל תוך שהנתבעת מסתירה עובדה זו מהצרכנים ואף מציגה את הממכר כ-'שמפניה של הטבע'", נכתב בבקשה להכרה כייצוגית נגד חברת מי עדן, שהוגשה על ידי עו"ד ברק חן, ממשרד עו"ד אדם.

טענות זהות הועלו על ידי התובעים, נגד נביעות.

 

בהודעות לבורסה מאשרת מי עדן קבלת כתב התביעה כשלדברי מי עדן החברה "מעריכה כי המים המינרליים המשווקים על ידי מי עדן עומדים בכל הוראות התקנים הרלוונטיים וכי המים המינרליים הטבעיים נארזים במפעלה ומשווקים על ידה על פי הסטנדרטים המקובלים בחברות המובילות בעולם". זאת, כשבתגובתה לתקשורת היא הודיעה ש"באופן חד משמעי כי כל מוצרי מי עדן איכותיים ובטוחים לחלוטין".

 

בחברת נביעות טענו בזמן הדיווח לבורסה שהתביעה, אשר שלח להם התובע, עדיין לא התקבלה בבית המשפט. בעוד מי עדן "מעריכה" שהיא עומדת בתקן, בנביעות מפגינים יותר נחרצות בדיווח לבורסה. "בניגוד לנטען בתביעה החברה עומדת בכל התקנים הנדרשים כולל גם בתחום הפנולים, ואין כל עניין בריאותי בנושא", נכתב בדיווח. 

 

התובע: נביעות חורגת בישראל, מי עדן רק בחו"ל

בתביעה נגד מי עדן טוען התובע שמבדיקות מעבדה שנערכו לבקשתו החומר המסרטן הנמצא בכדי החברה "שווה לערך המרבי המותר בישראל שמהווה סיכון גבוה ביותר וראוי לטיפול מיידי", אך חורג מדרישות אמריקניות פי 2, ומאירופיות פי 4. לדבריו, פרסומי החברה כאילו היא עומדת בתקנים בינלאומיים, ובתקני ביקורת מחמירים ביותר - היא מטעה.

 

בדיקת המעבדה של כדי נביעות העלתה, לטענת התובע, חריגה אף מהתקנים הישראלים - פי 1.7. מהתקנים האמריקניים - פי 3.4, ומדרישות אירופיות פי 6.8".

 

"טענות מופרכות"

ל-ynet נמסר מנביעות שהיא "דוחה על הסף את הטענות בתביעה מופרכת זו. מעיון בכתב התביעה, עולה כי יש טעויות רבות באופן הבדיקה, בשיטת חישוב הנתונים ובאופן הצגתם ולכן התביעה הינה חסרת שחר וחסרת בסיס מקצועי".

 

חברת מי עדן מסרה ל-ynet שהיא "דוחה מכל וכל, את הטענות המופרכות העולות בתביעה המבוססת על הנחות וטענות משוללות כל יסוד ובסיס מקצועי". כל מוצרי מי עדן עומדים בכל התקנים הרלוונטיים למים מינרליים טבעיים, והם נארזים ומשווקים במיכלים העומדים בכל התקנים, על פי הסטנדרטים המקובלים של החברות המובילות בארץ ובעולם".

 

חומר מסרטן?

הביספינול A הוא כימיקל הנפוץ בתעשיית הפלסטיקה. בין השאר הוא גורם לפלסטיק להפוך לשקוף. מדענים קושרים אותו אפילו ברמות נמוכות לשורה של נזקים, כמו הקדמת הבגרות המינית, האצת סרטן שחלות ורחם וסוגים מסוימים של סרטן הערמונית, סוכרת, היפראקטיביות, בעיות פוריות ועוד. כל הניסויים עד כה נעשו על בעלי חיים. אין גם הסכמה לגבי הכמות הבטוחה של צריכת הרכיב, שכיום אי אפשר להימנע ממנו לחלוטין. באף רשות בריאות בעולם לא הוגדרה הרמה העלולה לסכן את בריאות הציבור, והחומר לא הוכרז כמסרטן על ידי אף רשות מוסמכת בעולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: קוקו
שוללת מכל וכל. מי עדן
צילום: קוקו
"אין עניין בריאותי בנושא". נביעות
מומלצים