שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  היום: עלייה נוספת בתעריפי המים
  מחירי המים עלו ב-5%. צריכה של עד 2.5 קוב מים וביוב לנפש עולה 7.44 שקלים ללא מע"מ וצריכה גבוהה יותר - 10.755 שקל. השלטון המקומי: "75% מהצרכנים חורגים מהצריכה ומחויבים בתעריף הגבוה"

  בפעם השנייה השנה: המים מתייקרים היום (ה') והצרכנים ימשיכו לשאת בנטל. אחרי שבינואר כבר היתה עלייה בתעריפי המים של 25%, חלה היום, 1 ביולי, עלייה נוספת בתעריפים בשיעור ממוצע של 5%.

   

  צריכה פרטית של עד 2.5 קוב מים וביוב לנפש עולה מעתה 7.44 שקלים ללא מע"מ (8.63 עם מע"מ), במקום 6.988 שקלים. בצריכה מעל 2.5 קוב, המחיר לנפש הוא 10.755 שקל (12.47 עם מע"מ), במקום 10.299 שקל. כלומר, בתעריף הנמוך חלה עלייה של 6.47%, ובתעריך הגבוה חלה עלייה של 4.43%.

   

   

  מדובר במחירים הגבוהים פי 4 ממחיר קוב מים בדצמבר 2007, אולם אפשר להתנחם בכך שהעלייה הנוכחית יכלה להיות גבוהה יותר. בסוף פברואר-תחילת מרס היתה ירידה במחירי החשמל, שהקלה על פעילות מתקני ההתפלה שצורכת חשמל רב. בעקבות ירידה זו, מועצת רשות המים החליטה להוריד את העליה ביולי מ-16% לממוצע של 5%. העלייה הבאה בתעריפים תחול בדצמבר 2010, אז יתוקנו תעריפי המים בשיעורים של בין 1 ל-2 אחוזים.

   

  כבר קיבלתם חשבון מתאגיד המים המקומי?

  הסיבה להתייקרות המים היא הרפורמה בתעריפי המים, שקובעת שמחיר המים צריך לשקף את עלותם. במסגרת הרפורמה נקבעו שני תעריפים: תעריף נמוך שמשמש את הצרכים הבסיסיים בבית, והתעריף הגבוה, שמשקף את המחיר הריאלי של המים. ב-1 בינואר 2010, תעריפי המים לצריכה פרטית היו אמורים להתייקר בכ-40%. היות שהיה מדובר בעלייה תלולה מאוד, החליטה וועדת מנכ"לים מיוחדת שהחליטה להעלות את התעריפים במספר פעימות.

   

  במסגרת הרפורמה, הרשויות המקומיות אינן גובות עוד את תעריפי המים. זה מכבר קיבלו הצרכנים לבתיהם חשבון מים של אחד מתאגידי המים שהוקמו על-ידי רשות המים. ראשי הרשויות המקומיות מצידם, מבקשים להשיב את המצב לקדמותו, להוציא את השליטה בתעריפי המים מידיה של רשות המים, ולהחזיר את הפיקוח הפרלמנטרי על מחירי המים.

   

  ראשי הרשויות טוענים כי על פי נתוני מחלקת הכלכלה והמידע של מרכז השלטון המקומי עולה, כי בעבר כשהיו 3 תעריפים למחירי המים, רק 15% מכלל האוכלוסיה חרג מהצריכה ואילו בחודשים האחרונים 75% מהצרכנים מחויבים בתעריף הגבוה. זאת, כיוון שרשות המים הקפיצה את המחירים הגבוהים והקטינה את מכסות המים. במרכז המקומי טוענים שעשירים יהנו מגינות פרטיות והנזקקים לא יוכלו ליהנות מהפארקים משום שאלה נידונו לייבוש בגלל מדיניות החיסכון. הם קוראים להאיץ את הליכי ההתפלה.

   

  רק 30% מכלל המים המוזרמים לבתים בישראל מקורם במתקני התפלה. לפי רשות המים, נוסף לשלושת המתקנים הקיימים, נבנים בעת האחרונה מתקנים גדולים נוספים, אבל עם זאת, מים מותפלים תמיד יעלו יותר ממים שאינם מותפלים, כך טוענים ברשות. בנוסף, לפי הרשות, העברת גביית תעריפי המים לתאגידים עירוניים תגרום לכספים להיות מושקעים בתשתיות מים, במקום שיתאדו, כפי שקרה ברשויות המקומיות.


  פורסם לראשונה 30/06/2010 17:42

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  האיטיות הבלתי נסבלת של ההתפלה
  צילום: Gettyimages Imagebank
  מומלצים