שתף קטע נבחר

כבוד השר הממודר

לא באמת מפתיע שהפגישה עם הטורקי הייתה מסווגת מכדי לספר עליה לשר החוץ ליברמן. ממתי בכלל משתפים אותו במשהו? ואולי ביבי את ברק מנסים להראות לו את הדלת?

שתי אפשרויות יש לו, לשר חוץ שראש ממשלתו עשה לו "מעשה פואד והטורקי": האחת, להבין שעשו לו תרגיל שנועד להשפיל אותו קבל עם ועדה, למדר אותו ולהראות לו היכן הדלת, ובעקבות כך - להבין את הרמז, להניח את המפתחות ולעזוב את המשרד ואת הקואליציה. השנייה, לזכור שאם אתה אביגדור ליברמן - שר חוץ שכמעט אף אחד בעולם לא מוכן לראות ומצית אש מדינית סדרתי - רוב הסיכויים שיסתירו ממך מהלכים רגישים בזירה הבינלאומית כדי שלא תקלקל, ולטפל בהשפלה באמצעות הודעות תוקפניות לתקשורת שסותמות את הגולל על הפרשה.

 

ישראל היא כידוע לא מדינה מתוקנת, וליברמן הוא כידוע לא שר חוץ רגיל. הוא גם שונא את התפקיד שהוא ממלא, ולא באמת רוצה בו. מאז הורכבה הממשלה, הוא הורחק מכל הנושאים הרגישים: את היחסים עם ארצות-הברית מנהלים ראש הממשלה ושר הביטחון, את היחסים עם אירופה מנהל שמעון פרס, את היחסים עם המצרים מנהלים נתניהו ובנימין בן-אליעזר, ואת הקשרים עם הפלסטינים מנהלים ברק, נתניהו, פרס, בן אליעזר, מרידור, חיים רמון ומי לא. רק לא ליברמן. לשר החוץ אין דריסת רגל בנושאים המדיניים הרגישים באמת, ולכן - אי עדכונו לא אמור להפתיע. לא באמת.

  

שר בכיר בממשלה, המקורב לנתניהו, סיפק שתי סיבות אפשריות לחוסר העדכון: האחת, שלא רוצים שהוא יעשה בלאגן. הטורקים הם סדין אדום מבחינתו, והוא מעורב אישית בכל מה שקשור במהלכים שנועדו לפגוע בהם. הסיבה השנייה היא כנראה באמת טכנית: כל כך רגילים לא לעדכן אותו בשום דבר, שפשוט לא עדכנו אותו גם בזה. ראש הממשלה כנראה לא העריך את עוצמת הזעם של ליברמן, לכן לא טרח לדבר איתו על הנסיעה של פואד. וחוץ מזה, ממתי נהיה נתניהו שועל פוליטי כה אמיץ ומתוחכם?


ליברמן ונתניהו. יישארו זה מול זה באותו שולחן? (צילום: פלאש 90)

 

החדשות על הפגישה החשאית של בן אליעזר עם שר החוץ הטורקי באירופה תפסו את ליברמן, את חברי הכנסת של ישראל ביתנו וכמה חברי כנסת ושרים נוספים מסיעות שונות בברית מילה לבנו של ח"כ רוברט אילטוב בחדרה. אנשיו של ליברמן לא ידעו כלום ולא שמעו ממנו דבר. אומרים שגם נראה מחויך. כן, גם עכשיו הם מנותקים לגמרי ממה שעובר אצלו בראש. אבל זה לא חדש. אנשי הליכוד, לעומתם, מיהרו למצוא את האשם בהדלפה בקומה ה-14 במגדל הקריה.

  

"רק לברק יש אינטרס להצית אש בין נתניהו וליברמן", אמר בכיר בליכוד. "נתניהו לא רוצה עימות איתו. בשבוע שעבר, כשדיברו בתקשורת על ממשלת אחדות ועל האפשרות שציפי לבני תהיה שרת החוץ, נתניהו מיהר להיפגש איתו ולהרגיע אותו, להבטיח לו ששום דבר לא יקרה. ראש הממשלה משקיע מאמץ רב בטיפוח הקשרים שלו עם ליברמן, והוא לא רוצה לאבד אותו כרגע".  

 

ההשפלה של ליברמן מציפה שוב את שאלת הרכב הממשלה: האם הנשיא פרס הצליח לשכנע את ראש הממשלה שהוא צריך לשנות את הרכב הקואליציה? האם נתניהו רוצה לגרום לליברמן לפרוש מתפקידו? האם הוא החליט לוותר על ש"ס, במקרה של טלטלה, להכניס את קדימה ולהעביר את תיק הפנים לליברמן? האם קיים דיל בין ברק ובין נתניהו להראות לשר החוץ את הדלת החוצה?

 

לפי שעה, ההערכות בקרב בכירי הליכוד ובקרב גורמים הנחשבים למקורבים לליברמן (עד כמה שאפשר להיות מקורב אליו), הן כי שר החוץ לא יפרוש מן הממשלה. לא כרגע. עם זאת, ההתבטאות של משה לדור אמש על תפנית בחקירתו עשויה לעורר רצף של ספקולציות וקונספירציות, שסופן שליברמן יעדיף לפרוש על רקע עקרוני, ולא על רקע כתב אישום.

 

בצמרת הקואליציה סבורים כי ליברמן יגבה אמנם מחיר על ההשפלה (הלילה פג תוקף האולטימטום שהציבה ישראל ביתנו לקואליציה בנוגע לכמה חוקים חשובים לה שתקועים כבר חודשים), אך לא את המחיר הגבוה ביותר בדמות פרישה.

 

ולמרות זאת, צריך לזכור כי מדובר בליברמן: סמוך לחצות, אף אחד מהאנשים הנחשבים למקורביו לא ידע לומר לאן המשבר הזה הולך וכיצד יתפתח. בליכוד מעריכים כי נתניהו ינסה לפייס את שר החוץ שלו, להבהיר לו שמדובר בתקלה טכנית. ואילו בישראל ביתנו פשוט לא יודעים. "הרי עם אביגדור", הזכיר שם מישהו, "הכל יכול לקרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. "איתו, הכל יכול לקרות"
צילום: גיל יוחנן
רה"מ נתניהו. "לא רוצה לאבד עכשיו את ליברמן"
צילום: גיל יוחנן
לבני. ואולי הכל מוכשר לקראת בואה?
צילום: לואיז גרין
מומלצים