שתף קטע נבחר

ליברמן נגד נתניהו: לא נפרוש, אבל זאת תרבות?

יום אחרי שמאחורי גבו נפגשו בן-אליעזר ושר החוץ הטורקי, אביגדור ליברמן תוקף בקולו את ראש הממשלה: "איזו תרבות פוליטית אנחנו מראים? מה עם המנהל התקין? הכל היה מתואם עם ארה"ב, זה לא סביר". ובכל זאת, ישראל ביתנו לא תפרוש מהממשלה: "לא ניתן לאף אחד את התענוג הזה"

אביגדור ליברמן נשאר מחוץ למעגל הסוד - ויוצא למתקפה נגד ראש הממשלה. "איזו תרבות פוליטית אנחנו רוצים להראות במדינת ישראל? מה זה מנהל תקין?", הוא תהה הבוקר (יום ה') בראיון לקול ישראל, יום לאחר שהשר בנימין בן-אליעזר נפגש באירופה עם שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו, ללא ידיעתו. למרות זאת, הוא הודיע שמפלגתו לא תפרוש מהקואליציה.

 

"ככל שעוברות השעות אנחנו שומעים שלא רק פואד בן אליעזר במקרה פנה לראש הממשלה, אנחנו שומעים שגם שר הביטחון היה בעניין, גם בכירים בלשכת ראש הממשלה היו בעניין וכל המהלך היה מתואם עם ארה"ב", הוא מחה,

 "וכשאתה שומע את כל הפרטים האלה - כל חצי שעה יש איזושהי זליגה של פרט נוסף - ולכן הדברים האלה בלתי סבירים, וגם התגובה של לשכת ראש הממשלה".

 

אתמול, לאחר הפרסום, נמסר מלשכת נתניהו שליברמן לא עודכן "מסיבות טכניות". בהמשך ניסו להשיג אותו כדי לתאם פגישת פיוס, אולם שר החוץ לא ענה, והיום עקץ בחזרה: "היו כל מיני טלפונים אבל באמת מבחינה טכנית זה לא הסתייע".

 

לדבריו, "זה לא יכול להימשך ככה - גם עצם המהלך ועצם התגובה לכך. מחר יש לי פגישה עם ראש הממשלה שנקבעה עוד בתחילת השבוע. אנחנו בפגישת עבודה באווירה יותר נינוחה ואני מקווה שנלבן את הנושא עד תום".

 

ליברמן אמר עוד שיש מגעים נמשכים עם הטורקים. "הם העבירו מכתב ובו דרישות אינסופיות מישראל - להתנצל, לשלם פיצויים, להחזיר את האונייה ועוד. אין מדובר בעניין פרסונאלי, יש כאן בעיה לאומית. לדעתי אף אחד לא עשה דיון מעמיק בנושא הזה ולדעתי זאת לא התנהלות נכונה".

 

מקורבי ברק: הוא הסתייג מהפגישה, אך לא הטיל וטו

ליברמן המשיך: "צריך היה לעשות שיקול דעת נוסף - במקום שמישהו ירוץ להיפגש באיזו יוזמה עם שר החוץ הטורקי כחלק ממהלך שלם שמתואם עם ארה"ב ולשכת ראש הממשלה ובלי לעדכן את משרד החוץ. אין לי טענה לפואד. אני חושב שבלשכת ראש הממשלה היו צריכים לשקול ולפעול אחרת".

 

אז האם הזעם יוביל את ליברמן לפרוש מהקואליציה? "אין שום מחשבות על פרישה ולא ניתן את התענוג הזה לאף אחד", הוא התעקש, על רקע טענות של בכירים בממשלה על כך ש"ברק רוצה להיפטר מליברמן".  לפי יו"ר ישראל ביתנו, "עמלנו קשה מדי על מנת להקים את הקואליציה הזאת וגם לא מעט התפשרנו, ולהזכיר שלא התלהבנו למשל מכניסתה של מפלגת העבודה - אבל אמרתי שאין ברירה, חייבים להכניס אותם לממשלה".

 

מנגד, אמרו מקורבי ברק כי "שר הביטחון הסתייג באוזני ראש הממשלה מהפגישה עם שר החוץ הטורקי, אך הוא לא הטיל וטו על כך". לדברי המקורבים, ברק סירב להצעות לפגישה אישית עם דבוטאולו ולהצעה לפגוש במהלך ביקורו בוושינגטון את שגריר טורקיה. "הוא לא חשב שראוי שיפגשו עם הטורקים לאור מעשיהם והתבטאויותיו של ארדואן. הוא חשב שרוצים את הפגישה על מנת לתבוע התנצלות ופיצוי".

 

ליברמן: "אני יכול להתחרות רק עם תהליך אוסלו"

השר ליברמן תקף בראיון את פרקליט המדינה, משה לדור, שרמז אתמול כי מתחזקות הראיות נגד שר החוץ בפרשת השוחד והלבנת ההון. "אני מאוד אוהב את המקריות שבדברים האלה", ציין ליברמן באירוניה. "תמיד כשיש צרות או איזשהן בעיות בפרקליטות תמיד שולפים את הקלף המנצח אביגדור ליברמן".

 

לדבריו, "ראיתי שפרקליט המדינה מאוד פעיל בתחום התקשורתי, לפני כמה זמן תידרך את הבכירים של מערכת ערוץ 2.

אולי הוא רוצה להיות מנהל לשכת העיתונות הממשלתית במקום פרקליט המדינה". ליברמן הוסיף כי הוא אינו מוטרד מהחשדות נגדו והוסיף "אני יכול להתחרות רק עם תהליך אוסלו, זה נמשך כבר 15-16 שנה, אני בחברה טובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. מזכיר שהתפשר למען ברק
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. ליברמן מסנן
צילום: AFP
ברק הסתייג?
צילום: ירון ברנר
מומלצים