שתף קטע נבחר

אישום נגד אבו-טיר: שוהה בישראל באופן לא חוקי

בכיר חמאס, ששוחרר רק לאחרונה מהכלא, הואשם כי שהה בארץ שלא כחוק ונשאר במעצר. הוא סירב לחלופת הגירוש: "אעשה הכל כדי להישאר בירושלים". בכתב האישום נכתב: "הוא מפר את חוקי המדינה, ומתריס בריש גלי". אשתו: זו החלטה פוליטית

כחודש לאחר ששוחרר ממאסר של ארבע שנים בכלא הישראלי, הואשם אחר-הצהריים (יום ה') בכיר חמאס מוחמד אבו-טיר בבית משפט השלום בירושלים בעבירה של שהייה בלתי חוקית בישראל. אם יורשע, התביעה תבקש להטיל עליו עונש מאסר בפועל. התביעה דרשה מעצר עד תום ההליכים, בית המשפט קבע שאבו-טיר יישאר במעצר עד יום ראשון.

 

"אני מוכן לעשות הכל כדי להישאר בירושלים", אמר אבו-טיר בדיון וסירב לחלופת המעצר שהוצעה - גירוש מישראל והפקדת 100 אלף שקל ערבות שלא יחזור לתחומי הקו הירוק.

 

מכתב האישום, שיוגש על-ידי יחידת התביעות של מחוז ירושלים, עולה כי אבו-טיר נראה אתמול אחר-הצהריים במכונית שנסעה בכניסה לכפר צור באהר בירושלים. התביעה טוענת כי הוא שהה בתחומי מדינת ישראל מבלי שהיו בידיו היתר שהייה כדין או היתר כניסה כדין או היתר תעסוקה כדין לכך - והוא נעצר.

 

אשתו של אבו טיר, סוהר, שהגיעה לדיון בבית המשפט אמרה ל-ynet, כי היא מעדיפה שבעלה יהיה בבית הסוהר ולא יגורש מביתו במזרח ירושלים: "אם יחליטו לגרש אותו, אני אלך איתו לאן שיילך. הוא בעלי ובניגוד לטענות הוא לא חבר חמאס, ולכן מדובר בהחלטה פוליטית ולא החלטה שאמורה להגן על תושבי המדינה".


בדרך לבית המשפט. אבו-טיר מקבל ליווי צמוד (גיל יוחנן)

 

עורך דינו של אבו טיר, עוסאמה סעדי, אמר כי מדובר בפעם הראשונה ששר פנים שולל את האזרחות של תושב מזרח ירושלים. לדבריו, אבו טיר לא חבר באף פרלמנט וגם לא בארגון טרור: "לא ראינו שום מכתב משר הפנים או ממשרד הפנים ולכן המשיב לא יכול להסכים לתנאים שמוצגים. נבקש לטעון במועד אחר וברור לי שהוא יהיה במעצר. אנחנו מוכנים לכל תנאי שחרור, בתנאי שיישאר בביתו בירושלים".

 

עו"ד אריה ברנד, נציג התביעה, אמר במהלך הדיון: "אנחנו לא נמצאים בשידור חוזר או במקום בג"ץ. אם עורך הדין רוצה להתכונן לדיון, הוא צריך להתכונן במישור הפלילי".

 

בנימוקי הבקשה נכתב: "נגד אבו-טיר הוגש כתב אישום בגין שהייה שלא כדין בישראל. אם יורשע, יש בכוונת המבקשת לעתור כי יוטל עליו עונש מאסר בפועל, בנוסף לכל עונש אחר. מחומר החקירה עולה כי אבו טיר בחר להפר את חוקי המדינה תוך התרסה בריש גלי, דבר המעיד על מסוכנותו לביטחון הציבור ולביטחון המדינה".

 

בכתב האישום נכתב כי לאחר שניתנה לאבו-טיר ארכה של 30 ימים להתארגנות על מנת לעזוב את תחומי המדינה, לאחריה ייחשב כשוהה בלתי חוקי, אמר "הדברים הללו הוסברו לי נכון, אבל זה לא אומר שאני מקבל אותם". בנוסף אמר אבו-טיר כי "החלטות בעניינו שניתנו על ידי שר הפנים ובית המשפט העליון אינן מקובלות עליו".  

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוחמד אבו-טיר, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים