שתף קטע נבחר

טיוטת חוק ההסדרים: הושמטו גזירות המס

טיוטת החוק לא כוללת גזירות מסים, ולא ברור אם מדובר בניסיון להסתיר את פרק המסים עד לרגע האחרון שלפני הדיון בממשלה מחשש להדלפה. בין הסעיפים: מכירת קו הייצור של טנק המרכבה, העלאת האגרה כדי לסייע בכיסוי גירעון רשות השידור והפסקת מכירה מוזלת של דיור ציבורי

טיוטת חוק ההסדרים לתקציב הדו-שנתי של 2011/12 שתוגש בשבוע הבא לעיון שרי הממשלה לא כוללת גזירות מסים. לא ברור אם מדובר בהשמטה סופית, או בניסיון להסתיר את פרק המסים עד לרגע האחרון שלפני הדיון בממשלה מחשש להדלפה. גם השנה טיוטת החוק נחשפה אמש (ה') באתר של ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה), וזאת בדומה לשנים האחרונות. ההצבעה בממשלה על טיוטת החוק צפויה בעוד כשבועיים.

 

שטייניץ מתחמם לקראת עימותי התקציב

 

בשבועות האחרונים פורסמו הערכות, לפיהם ייתכן שהחוק יכלול מע"מ חלקי על פירות וירקות והעלאת ההיטלים על סיגריות ודלק.

 

יבוטלו ההנחות בתשלומים למשרתי הקבע

הגזירות הכספיות בחוק ההסדרים פוגעות בראש וראשונה במשרתי הקבע בצה"ל. האוצר מציע לבטל את ההנחות שניתנו להם בתשלומי הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות ולהשוות את הניכויים משכרם לשיעורים המוטלים על כל העובדים בשוק האזרחי.

 

משרתי הקבע שאינם בדרג הלוחם או תומך לחימה גם ישלמו מכיסם את מלוא זקיפת המס על שימוש אישי ברכב צבאי צמוד. האוצר מציע לבטל את הטבת גילום המס מקופת מערכת הביטחון.

 

גזירה כספית אחרת מציעה להטיל על כל בעלי מקלטי הטלוויזיה בישראל הגדלה של האגרה השנתית ב-10% בכל אחת מהשנתיים הקרובות 2011/12 כתרומה לכיסוי הגירעון של רשות השידור. הגדלת האגרה כפופה לכך שעובדי הרשות יחתמו על הסכם העבודה הקיבוצי החדש עד 30.1.2011. אבל החל מ-2013 שוב תופחת האגרה, ב-10% ב-2013, ב-8% ב-2014 והחל מ-2015 עד 2035 - ב-1% כל שנה.

 

על מבוטחי קופות החולים מציע האוצר להטיל קנס של 10 שקלים על מי שקבע תור לרופא מקצועי ולא הופיע, בלי להודיע יום מראש. על מוסרי מידע כוזב לביטוח הלאומי מוצע בחוק להטיל עונש מאסר עד 6 חודשים או קנסות מנהליים של 1,500-1,000 שקל. מי שקיבל מהמוסד כספים שלא מגיעים לו גם יידרש להחזיר 50% מסכום העודף עד סך כולל של 40 אלף שקל,

 

מובטלים יתייצבו בלשכות יותר מפעם בשבוע

נישומים המדווחים למס הכנסה יידרשו להציג גם אישור ששילמו את כל המסים המגיעים מהם לרשות המקומית שהם גרים בתחומה. האוצר גם מציע שהרשויות המקומיות ייעזרו בנתוני הנישומים במס הכנסה כדי לעמוד על מצבם הכלכלי האמיתי של התושבים אשר מבקשים הנחה בארנונה.

 

מובטלים המבקשים לקבל דמי אבטלה יידרשו, לפי החוק המוצע, להגדיל את תדירות התייצבותם בלשכת התעסוקה יותר מפעם בשבוע. תרומת החוק להגדיל את מספר החרדים והערבים במעגל העבודה כמעט סמלית. בין השנים 2011/15 יגדל מספרם בהדרגה מ-1,200 עד 2,500.

 

האוצר מציע להכפיל עד 70 אלף את מספר יחידות הדיור החדשות שייבנו במשך שנה ולבטל סופית את חוק הדיור הציבורי, שאפשר לדיירים לרכוש את דירותיהם בהנחה עד כ-90% מערך הנכס בשוק. זאת מאחר שההכנסות לא כיסו את הקמת הדירות החלופיות. בפועל הממשלה התעלמה עד כה מהחוק והחליפה אותו בהסדרים שונים שגם הם יופסקו ככל הנראה בנימוק של "שמירת מלאי הדיור הציבורי".

 

שירות החובה לחיילים יקוצר

הצעות האוצר הבולטות בטיוטת החוק הן: בתחום הביטחון – קיצור שירות החובה לחיילים משלוש שנים לשנתיים וחצי - בהדרגה תוך 6 שנים; התייעלות בייצור הביטחוני (הפרטת קו הייצור של טנק המרכבה); שיפור הליכי הרכש והשכר במשרד הביטחון; דחיית גיל הפרישה מצה"ל והזכאות לפנסיה לגיל 57 ומתן עדיפות לפרישת לוחמים מהשירות הצבאי לפנסיה לגיל 45-50.

 

בתחומי העסקים והפיננסים - אימוץ המלצות הוועדה הבין מן משרדית לקצר ולייעל את הליכי הקמת עסק חדש ורישום הנכס; הרחבת סמכויות הפיקוח והאכיפה של הממונה על שוק ההון באוצר, הפיכת עבירות מנהליות לפליליות והגדלת סכומי הקנסות המינהליים והאזרחיים; שיפור ההתמודדות עם חריגות שכר בשירות הציבורי ומתן סמכות לשר האוצר להורות על הדחה של כל בעלי תפקיד שנתנו יד למתן שכר חריג והגדלת קנסות על עבירות אלו; בתחום הביטוח הלאומי - צמצום הגירעון בתשלומי ההעברה, בין השאר בייעול הגביה מחייבים בתשלומי מזונות באמצעות ההוצאה לפועל.

 

בתחום התעשייה - תמריצי מיסוי לעידוד ופיתוח תעשיות עתירות ידע ועידוד השקעות של גופים מוסדיים בתעשיות אלה; בתחום המוניציפאלי - הרחבת סמכויות מערך הפיקוח העירוני במתכונת משטרתית לשמירה על ביטחון הציבור; בתחום התעסוקה - חלופה לתכנית ויסקונסין שבוטלה להשבת מקבלי הבטחת הכנסה לעבודה; הגברת האכיפה נגד מעסיקי עובדים שלא כחוק.

 

התחרות בסלולר תוגבר 

בתחום המקרקעין והבינוי - הגדלת ההיצע של קרקע למגורים בהסרת חסמים; שינוי המדיניות ביחס לקרקע חקלאית;  בתחום התחבורה - בחינת מתכונת מיסוי העלויות הקבועות והמשתנות בענף הרכב - במטרה להפחית את מסי הקנייה ואגרת הרישוי ולהגדיל את המסוי על השימוש ברכב, באמצעות צעדיםשיקבעו על ידי ועדה בין משרדים, במטרה לצמצם את הגודש בכבישים; בתחום החקלאות – עידוד התחרות בשיווק התוצרת החקלאית.

 

בתחום התקשורת - הגברת התחרות בענף הסלולרי על ידי הכנסת מפעיל חמישי; הרחבת תשתיות האינטרנט בפס רחב ע"י חברת החשמל; הפרטת חברת הדואר; פישוט הרגולציה על התעריפים; בתחום הבריאות - קיצור התורים בקופות החולים ושיפור השירות ברפואה המקצועית; כללים חדשים לעבודות נוספות של רופאים ומנהלי בתי חולים בשירות המדינה.

 

חוק ההסדרים הוא חוק ייחודי, אותו מביאה ממשלת ישראל לאישור לקראת ההצבעה על חוק התקציב. החוק מאגד בתוכו מספר חוקים ותיקוני חקיקה שמטרתם לאפשר לממשלה לעמוד בתקציב אותו היא עומדת להגיש לאישור הכנסת. חוק ההסדרים נחקק לראשונה ב-8 בספטמבר 1985, תחת הכותרת "חוק ההסדרים לשעת חירום במשק".


פורסם לראשונה 01/07/2010 22:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, יובל שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים