שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר בינלאומי ענק: סיכון תמותה פי 3 בלידה בבית

  מנתונים שנאספו מיותר מחצי מיליון לידות בצפון אמריקה ואירופה נמצא כי לידות בית מגבירות את סיכון התמותה של הילוד פי שלושה בהשוואה ללידות בבית חולים - ממצאים הפוכים ממחקר דומה שנערך בהולנד. מומחה ישראלי: בלידה כל דקה קובעת וכשאין טיפול רפואי מיידי נגרם נזק בלתי הפיך, לא הייתי ממליץ לאף יולדת לקחת את הסיכון שממיט אסון

  לידה בבית היא אולי יותר אינטימית, אך מסוכנת: מחקר בינלאומי ענק שכלל נתונים מיותר מחצי מיליון לידות מצא כי סיכון התמותה של התינוק משולש בלידת בית. המחקר החדש פורסם בגליון האחרון של כתב העת האמריקני למיילדות וגינקולוגיה.

   

  שיעור לידות הבית נמצא בתאוצה בכל העולם. בישראל מתבצעות מידי שנה כמה מאות של לידות בית. מידת בטיחותן של לידות בית עמד במחלוקת שנים ארוכות: היעדר צוות רפואי ומיכשור מתאים, מעמיד את היולדת ואת הילוד בסכנות רבות. עם זאת במספר מדינות בעולם ובהן הולנד, לידות הבית ממוסדות ומבוצעות בסיוע מיילדות מקצועיות.

   

  במחקר החדש בדקו החוקרים מהמרכז הרפואי מיין שבארה"ב מידע שהגיע מקרוב ל- 350 אלף לידות בית, ומעל 200 אלף לידות בבית חולים. בסך הכל נבדקו 549,607 לידות. החוקרים לא כללו לידות חירום אלא לידות מתוכננות בלבד.

   

  מעיבוד הנתונים עלה כי שיעור תמותת התינוקות בלידת בית חולים עמד על 0.3 לכל 1,000 לידות. שיעור התמותה עלה ל-1 לכל 1,000 לידות אצל תינוקות שנולדו בלידת בית. החוקרים תיארו את התוצאות כ"מרשימות ביותר" וציינו כי במרבית המקרים התמותה נגרמה בשל בעיות נשימה במהלך הלידה וכשלון ההחייאה שבוצעה בבית על ידי בני המשפחה או המיילדת.

   

  "לולא בתי החולים כעשירית אחוז מהלידות היו מסתיימות באסון" אומר ל-ynet ד"ר דניאל לובין, מנהל יחידת טיפול נמרץ בילוד בביה"ח מעייני הישועה, "הלידה בבית חולים מורידה את האחוז הזה באופן דרמטי. בזמן הלידה ישנם סיבוכים רבים שלא ניתן לצפות אותם עד לרגע הלידה וכל דקה של עיכוב בטיפול רפואי מתקדם על ידי רופא וציוד מתאים, עלולה להסתיים בנזק בלתי הפיך לכל חיי התינוק".

   

  ד"ר לובין מסביר כי בתוך שתי דקות של הפרעה בהגעת חמצן, מתחיל נזק מוחי בלתי הפיך. "בזמנים כאלה צריך תגובה הרבה יותר נמרצת שכוללת החייאה, מתן נוזלים, תרופות, לעתים מנות דם. לא בכדי חדרי הלידה צמודים לפגיה שם ישנם רופאים מומחים לנאונטולוגיה. גם כשההריון בסיכון נמוך, ישנה לעתים ירידה בדופק העוברי, עובר שנתקע בתעלת הלידה, או חבל טבור שנכרך סביב צווארו ודורש ניתוח קיסרי דחוף. לא הייתי מציע לאף אמא לקחת את הסיכון הנוראי הזה שעלול להמיט אסון על הילוד ומשפחתו".

  פורסם לראשונה 04/07/2010 01:11

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לידה. כל דקה קובעת
  צילום: תומריקו
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים