שתף קטע נבחר

לצאת למבצע יהונתן

"אין צורך לפרט את ההבדלים בין יהונתן פולארד וגלעד שליט. זה חייל וזה אזרח. זה יושב אצל אויב, וזה אצל ידיד. הצד השווה הוא ששניהם פעלו למען ביטחון ישראל במסירות נפש. אז איפה הקמפיין למען פולארד?". אבי רט על המבחן המוסרי שלנו

השבוע ימלאו 9000 ימים לשבתו בכלא של יהונתן פולארד. 9000 ימים ולילות זה אומר 25 שנים. מאז 1985. יהונתן פולארד, יליד 1954, בימים אלה בן 56.

 

ב-1995 העניק שר הפנים הישראלי חיים רמון אזרחות ישראלית לפולארד. ב-1998 פרסם היועץ המשפטי של משרד ראש ממשלת ישראל, הודעה רשמית האומרת כך: "ג’ונתן פולארד היה סוכן ישראלי, שטופל על ידי מי ששימשו בעלי תפקידים בכירים ברשות ישראלית מוסמכת – הלשכה לקשרי מדע. לאור עובדה זו מכירה ממשלת ישראל במחויבותה כלפיו ומוכנה לשאת באחריות מלאה הנובעת מכך".

 

באופן חוקי ורשמי מוכר באופן מוחלט כסוכן של מדינת ישראל. פולארד פעל בשמה בידיעתה ומטעמה של ממשלת ישראל. ממשלת ישראל הוציאה על כך הודעה, תעודה ומסמך רשמי. במסגרת עבודתו כסוכן ישראלי מטעם מדינת ישראל העביר לה מידע שערכו לא יסולא בפז. המידע הזה היה קשור לנשק להשמדה המונית הנמצא בידי האויב . הרבה יותר מסביר שחיי רבים וטובים ניצלו כתוצאה מהעבודה ומהמידע שהעביר פולארד למפעיליו. מפעיליו היו ישראלים בכירים, שהפעילו אותו באופן רשמי מטעם מדינת ישראל.

 

על פולארד נגזר מאסר עולם. את תחילת עונשו החל לרצות בכלא מריון שבמדינת אילינוי, כלא הנחשב לבעל האבטחה הגבוהה ביותר בארצות הברית. המשמעות היא שבמשך רוב היום האסירים נמצאים בבידוד בתאיהם. שבע שנים חלפו ופולארד הועבר לכלא באטנר בצפון קרוליינה, שם הוא שוהה עד היום. שנים רבות היה בבידוד, בצינוק, ובשאר עונשים. מצבו הבריאותי קשה ומתדרדר. אמונתו חזקה.

 

לצורך ההשוואה וההקבלה - העונש הכבד ביותר שהוטל על מרגל ממדינה ידידותית לארצות הברית לא עלה על 14 שנים. פולארד משלים השבוע 25 שנים. 9000 ימים ולילות.

 

(לפני שלוש שנים לערך הגעתי לארצות הברית לאחר תיאום מוקדם עד סמוך לכלא, כדי לבקר את פולארד. אולם ברגע האחרון הודיעו לי שפולארד לא חש בטוב וכי לא אוכל לבקרו. עד היום איני יודע האם אכן זו הייתה המציאות או שמא הייתה זו עוד דרך להרחיק אנשים מפולארד).

 

אין צעדות, אין קמפיין

למען פולארד אין צעדות. אומנים לא מתגייסים במלא השפעתם.התקשורת (למעט עיתון אחד - מקור ראשון, אולי עוד פה ושם בקטנה) לא עושה קמפיין למענו. כמעט ולא מזכירים אותו. ראש הממשלה הישראלי יוצא בימים אלו עם נשיא ארצות הברית, זה שיכול בהבל פה לשחרר את הסוכן הישראלי. האם נתניהו יזכיר את פולארד בשיחותיו? האם יעמיד תנאי ויאמר שממשלת ישראל מבקשת במלוא העוצמה לשחרר את החייל שלה שנפל בשבי?

 

ארצות הברית תפסה במים האחרונים למעלה מעשרה סוכנים רוסים שפעלו בתחומה. מעניין יהיה מה יהיה בגורלם וכמה הם יקבלו. מזה שנים שמרגלים כאלו ואחרים פועלים מטעם מדינות כאלה ואחרות - חלקם ידידותיות וחלקם אויבות. כך העולם בנוי - על מודיעין, ריגול, ואיסוף מידע. לא אנחנו המצאנו את זה, פולארד לא המרגל הראשון וגם לא המרגל האחרון שפועל בשטח. כל מרגל הוא חייל של המדינה ששלחה אותו. בדיוק כמו כל חייל רגלי, טייס, או איש צוות בשריון. המרגל הוא חייל לכל דבר ועניין - גם אם הוא לובש בגדים אזרחיים, ופועל בצורת פעולה שונה. אין טעם ואין צורך להיתמם. כך עולם המודיעין בנוי - הן בקרב מדינות ידידותיות וקל וחומר בקרב מדינות עויינות.

 

על פניו אין קשר בין גלעד שליט לבין יהונתן פולארד. כל כך הרבה שוני יש ביניהם. אין צורך לפרט את כל ההבדלים ביניהם. הדברים ברורים. זה חייל וזה אזרח. זה יושב ארבע שנים. זה יושב 25 שנים. זה יושב אצל האויב החמאסי, וזה אצל הידיד האמריקני. הצד השווה ביניהם הוא ששניהם פעלו למען ביטחון ישראל. שניהם מתוך מסירות נפש ואהבת ישראל.

 

בלי קשר לדעה בעד או נגד המחיר שיש לשלם עבור שיחרורו של גלעד שליט, הרי שאי אפשר שלא לשלוח את מלוא האהבה והתמיכה להוריו, למשפחתו, לידידיו ולכל תומכיו של גלעד היקר. אין בית בישראל שלא מתפלל לשובו של שליט. רבבות המתגייסים למענו מוכיחים את ערך הערבות ההדדית. זה מחמם את הלב ולוואי ויתקבלו התפילות.

 

במקביל לכך - במחיר הרבה יותר זול אפשר לשחרר את פולארד. לא צריך לשחרר לחופשי אלפי מחבלים רוצחים עם דם על הידיים. גם את סידרת החינוך האמריקנית 'מה יעשה לאיש שריגל נגדה' כבר למדנו. מספיק. 25 שנים זה די והותר לכל הדעות וההשקפות. כעת אין פה דבר חוץ מאטימות ו רשעות אמריקנית.

 

באותה מידה שהמבחן המוסרי של החברה הישראלית וממשלת ישראל הוא שיחרורו של גלעד שליט, כך גם שיחרורו של פולארד הוא מבחן מוסרי למדינה ששלחה אותו בשמה, שנהנתה משרותיו, ושחיי רבים ניצול בזכותו.

 

את האנרגיות בעניין שליט ופולארד יש להפנות כלפי אלו שיש בכוחם לשנות את המציאות. אלו מעבר לים שעם קצת רצון טוב יכולים במחווה קטנה של ידידים לשים סוף וקץ לעוולה הזאת, ואלו שברצועה ושבלבנון שעם קצת אנושיות ורצון טוב היו יכולים גם הם להחזיר לבתיהם מאות ואלפים מבני עמם.

 

פולארד ושליט. כמה רחוקים - ככה קרובים. שני שבויים ישראלים. האחד 4 שנים במרתפי החמאס, וזה 25 שנים, 9000 יום בבידוד ובצינוק האמריקני.

 

אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה ובשביה, המקום ירחם עליהם ויוציאם מאפלה לאורה ומשעבוד לגאולה, ויחזירם הביתה בקרוב. בקרוב מאד. אמן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהונתן פולארד
צילום: איי פי
הצעדה למען שליט
צילום: AFP
מומלצים