שתף קטע נבחר

הממשלה הסירה תמיכתה מהעלאת שכר המינימום

הלחץ שהפעילו ראש הממשלה ושר האוצר עשה את שלו. ממשלת ישראל חזרה בה מתמיכתה בהצעת החוק של עמיר פרץ להעלות בהדרגה את שכר המינימום ל-4,600 שקלים, ברוב של 19 מתנגדים מול 10 תומכים. שר האוצר, יובל שטייינץ, התחייב כי חוק מס ההכנסה שלילי יוכנס לתקציב 2011-12

ראש הממשלה ושר האוצר לחצו - שרי "ישראל ביתנו" התקפלו. הממשלה החליטה היום (א') לקבל את הערר שהגיש שר האוצר נגד תמיכת הממשלה בהצעת החוק של ח"כ עמיר פרץ, להעלות בהדרגה את שכר המינימום מישראל מ-3,850 שקל בחודש כיום עד 4,600 שקל.

 

שכר המינימום - יעלה או לא?

 

הערר שהגיש השר יובל שטייניץ, התקבל ברוב של 19 שרים נגד עשרה. שרי העבודה, ש"ס ושר המדע, דניאל הרשקוביץ (הבית היהודי), התנגדו לערר וקראו לממשלה לתמוך בהעלאת שכר המינימום. מולם התייצבו שרי הליכוד וישראל ביתנו, שקיבלו ברגע האחרון הוראה מראש המפלגה, שר החוץ אביגדור ליברמן, שלא לתמוך בחוק ולהצביע בעד ערעורו של שטייניץ.

 

ראש הממשלה ושר האוצר ניהלו מאבק קשה נגד ההצעה, מחשש שתעלה כ-5 מיליארד שקלים בשנתיים הקרובות. למרות התנגדותו הראשונית לכך, נעתר  בסופו של דבר שטייניץ לדרישתו של השר סילבן שלום, לקדם את מס ההכנסה השלילי בשנת התקציב הקרובה ובכך השיג את תמיכת שרי הליכוד בהתנגדות להצעת החוק של ח"כ עמיר פרץ.

 

שטייניץ הודיע כי הוא יביא לאישור הממשלה ב-15 ביולי, בישיבה מיוחדת, את הצעת החוק למס הכנסה שלילי. "אני מאמין שמס הכנסה שלילי בפריסה ארצית הוא נכון", אמר שטייניץ ל-ynet. "זה נמצא אצלנו בסדר עדיפות גבוה".

 

גם נתניהו התייחס למס ההכנסה השלילי ואמר כי "זהו המענה הנכון לאותם אנשים שעובדים תמורת משכורת נמוכה. התכנית מעודדת תעסוקה ולא אבטלה והיא קיבלה את ברכתו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. אחת ההערות של ה-OECD לישראל היא שזו אחת מהמדינות עם שכר המינימום הגבוה ביותר. אנו המדינה השלישית מבחינת גובה שכר המינימום".

 

"אני תומך בהעלאת שכר המינימום", אמר ראש הממשלה, "אבל במצב הכלכלי ששורר כיום בעולם - הצעות החוק האלה היו מביאות לאבטלה גדולה מאוד. הצעות החוק האלה יגרמו למשל למעסיקים לפטר אלפי ישראלים, ולהעסיק במקומם עובדים זרים שזורמים למדינה דרך הגבול עם מצרים. בעת הזאת כל הכלכלות המובילות בעולם נזהרות שלא להיגרר לתסמונת כמו זו שראינו במדינות מסוימות באירופה. אבטלה המונית תפגע קודם כל בחלשים. לכן אנחנו ננהיג תוכנית מס הכנסה שלילי, שתתגמל אנשים שעובדים ואינם משתכרים מספיק. זה הפתרון הנכון לאזרחי ישראל, שייצור תמריץ להעסקה וימנע אבטלה".

 

הרשקוביץ: "לא אתקפל"

ראש הממשלה ושר האוצר מיקדו את מאמציהם בשרי ישראל ביתנו והבית היהודי. הסוגייה זימנה לישראל ביתנו שעת כושר לנקמה מתוקה, לאחר התקרית בין השר אביגדור ליברמן ונתניהו בעניין פגישת השר בנימין (פואד) בן אליעזר עם שר החוץ הטורקי. אך בסופו של דבר, ולאחר שיכנועים רבים, הצליחו שטייניץ ונתניהו להניא את שר החוץ אביגדור ליברמן מלטרפד את הערר.

 

הלחצים לא נשאו פרי עם השר הרשקוביץ מסיעת הבית היהודי, אשר הכריז לפני ההצבעה - "לא אשנה את עמדתי בגלל הלחץ שמפעיל ראש הממשלה. לא אתקפל".

 

פרץ: "ביבי גיבור על חלשים"

ח"כ עמיר פרץ הודיע בעקבות החלטת הממשלה כי הוא מתכוון להעלות את הצעת החוק ביום ד' הקרוב במליאת הכנסת לקריאה טרומית. הוא מקווה שחברי הכנסת יתעלו על שרי הממשלה ויתמכו בהגדלת שכר המינימום.

 

"המסע שניהל שר האוצר, שהיה מלווה באיומים על משרדי הממשלה ועל השרים כדי שיצביעו נגד מתן תמיכת הממשלה בחוק, הינו מסע בלתי לגיטימי לחלוטין וייתכן שהוא אף בלתי חוקי", אמר פרץ ל-ynet.

 

פרץ כיוון את חיציו בעיקר נגד ראש הממשלה, ואמר "ביבי הוא גיבור על חלשים. בכל פעם שצריך להיאבק למען האוכלוסיות החלשות, ראש הממשלה מוצא את הכוחות והיכולת לרמוס את תקוותם לעתיד טוב יותר במדינה. מעניין שכאשר מדובר בנושאים אחרים ראש הממשלה מזגזג ומקרטע ורק כשמדובר בשכבות החשובות יותר הוא מצליח לגייס רוב".

 

פרץ הוסיף כי מיליון מקבלי שכר המינימום "יכולים להבין היום עד כמה ראש הממשלה ושר האוצר מוליכים אותם שולל ואין הם מתכוונים באמת להפוך את ציבור העובדים לחלק ממדינת הרווחה". פרץ טען כי מס הכנסה שלילי איננו פתרון קסם כי הוא יוצר נורמה חדשה, שבה גם העובדים מקבלים קצבת רווחה. לגבי המעסיקים, טען פרץ כי "זו מתנה נוספת שהממשלה מעניקה לבעלי ההון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. הלחץ עבד
צילום: הרצל יוסף
ליברמן. התקפל ברגע האחרון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים