שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: מה עושים עם מתבגר שלא מציית?

שאלה:

שלום לכם, יש לי בן בכור בן 14. לאחרונה החלו המון בעיות של אי ציות לנו, כמו לא לחזור הביתה בלילה בשעה שביקשנו או לא לעמוד בזמן שהקצנו לו למחשב. הוא נועל את הדלת כדי שלא נוכל להכנס אליו. יש המון אכזבה ממנו ותסכול שלנו ההורים. מה עושים? (אורית).

 

תשובה:

הי אורית, ההתנהגות של בנכם היא התנהגות אופיינית לנער מתבגר. אם עד כה הוא היה ילד צייתן ונשמע להוראותיכם, עכשיו הוא מעביר לכם מסר שהוא כבר לא הילד הקטן והצייתן, אלא נער שרוצה ויכול לקחת אחריות על חייו. לרוב ההורים לוקח זמן להפנים את השינוי וחלקם מנסים בכוח להמשיך לשלוט ולבקש משמעת.

 

מתברר שאין באפשרות ההורים להכריח ילדים לעשות דברים בניגוד לרצונם. הורים יכולים לנסות להשפיע, אבל לא יכולים לשלוט. התנהלות עם נער מתבגר דורשת מההורים לשנות גישה. דיאלוג והסכמים, במקום שליטה וציות.

 

ממליצה לכם ללמוד איך להשיג את שיתוף הפעולה שלו. לדוגמא, במקום להקצות לו זמן למחשב - לשבת ולבדוק יחד איתו איך הוא מנהל את הזמן. אם לדעתכם העיסוק שלו במחשב פוגע בתפקודים האחרים, דברו איתו על כך ודאגו להגיע להסכמה שמקובלת על כולכם לגבי הזמן הרצוי. כפי שכתבתי, יהיה עליכם להפנים שילדכם מתחיל להיות אדם צעיר – מציעה לכם להעביר אליו את האחריות למעשיו.

 

במידה ואין שיתוף פעולה מצידו, ממליצה כצעד חריף להוציא את המחשב מהחדר ולומר לו: "רק אם תעמוד בהסכם של כיבוי המחשב בשעה שקבענו, הוא יחזור לחדר שלך".

 

יש לכם שאלות למומחים? שילחו אותן לכאן ותקבלו תשובה.

 

  • השיבה: ענת אשד M.Ed – יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים