שתף קטע נבחר

הפיראטים נעים צפונה; חטפו מיכלית בים האדום

המיכלית "מוטיבטור", הנושאת דגל של איי מרשל, נחטפה בעת שהפליגה מצפון למיצר באב אל-מנדב. 18 מלחים פיליפינים נלקחו בני ערובה. מדובר בחטיפה נדירה שהתרחשה צפונה לאזור שבו נוהגים הפיראטים הסומלים לפעול

מיכלית נושאת דגל של איי מרשל נחטפה על-ידי פיראטים סומלים בדרום הים האדום - כך דיווח הבוקר (יום ב') הכוח האירופי "אטאלנטה" הפועל באזור מפרץ עדן. מדובר בחטיפה נדירה באופן יחסי כיוון שהתרחשה בים האדום, מרחק רב צפונה מהאזור שבו נוהגים הפיראטים לפעול.

 

חטיפת המיכלית "מוטיבטור", שהובילה יותר מ-13 אלף טונות נפט וכימיקלים, אירעה אתמול בשעות הבוקר ועד-כה לא נוצר קשר עם החוטפים. 18 מלחים פיליפינים שהיו על סיפון המיכלית נחטפו, בעת שהפליגו מצפון למיצר באב אל-מנדב, סמוך לחופי תימן וג'יבוטי. על-פי הדיווח, החוטפים תקפו את המיכלית בנשק קל לאחר שהתקרבו אליה בסירות.

 

לפני כחודשיים דיווחו רשויות תעלת סואץ לממשלת מצרים, על ירידה חדה של 23% בהכנסות ממיסוי מטענים העוברים בתעלה. כך לדוגמא, הסתכמו הכנסות הרשויות המצריות מהפעלת התעלה בחודש אפריל ב-347 מיליון דולר לעומת הכנסות של 449 מיליון דולר אשתקד. גם בחודש מארס רשמה התעלה הכנסות נמוכות במיוחד - 329 מיליון דולר.

 

כלכלנים מצריים מעריכים כי גם הסיבה לירידה בפעילות היא הפעילות ההולכת וגוברת של הפיראטים הסומליים בים האדום. זאת, אפילו שברבעון הראשון של 2010 דווח על ירידה של 34% בפעילות הפיראטית הימית ברחבי העולם. האיום מצד הפיראטים הסומלים הביא את חברות הספנות הגדולות לשנות את מסלולי השיט ולוותר על המעבר בתעלה. במהלך שנה ממוצעת עוברות בתעלה כ-20 אלף ספינות, אך במצרים חוששים שמספר הספינות יהיה השנה נמוך בהרבה.

 

מרישומי סוכנויות התעבורה הימית עולה כי לפחות 18 מיכליות, ספינות וסירות דיג מוחזקות בימים אלה על-ידי פיראטים, בעיקר במפרץ עדן, מול חופי סומליה ואפילו לא רחוק ממדגסקר. הספינה "הוותיקה ביותר" בשבי היא הספינה התימנית "סוקוטרה 1", שנחטפה ב-25 בדצמבר 2009 ועליה שישה אנשי צוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים