שתף קטע נבחר

ברק ופיאד לחצו יד; חמאס: "השקר נחשף"

בארגוני הסירוב תקפו את הפגישה בין שר הביטחון וראש הממשלה הפלסטיני בירושלים - הראשונה בין בכיר ישראלי לפלסטיני מאז פתיחת שיחות הקרבה. דובר חמאס: "זו כניעה ללחץ האמריקני, לא נכיר בתוצאות המשא ומתן"

שיחות ישירות, לראשונה מאז פתיחת שיחות הקירבה. בפעם הראשונה מאז החל המשא ומתן העקיף, לפני כחודשיים, נפגשו היום (ב') בכירים ישראלים ופלסטינים - שר הביטחון אהוד ברק וראש ממשלת הרשות הפלסטינית סלאם פיאד. השניים חייכו למצלמות ולחצו ידיים במלון "קינג דייויד" בירושלים, ובארגוני הסירוב הפלסטיניים לא אהבו זאת.

 

ברק ופיאד לא מסרו הצהרות לתקשורת, בפגישה שנערכה יממה לפני הפסגה המתוכננת בוושינגטון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארצות-הברית, ברק אובמה. בפגישה נדונה היערכות הפלסטינים להכנת המעברים לעזה לצורך הרחבת המוצרים האזרחיים לעזה, כפי שהוחלט בקבינט. בנוסף, מסר משרד הביטחון כי עלתה בה סוגיות התיאום (הביטחוני והכללי) בפרויקטים המשותפים לישראל ולרשות.

 

בסיום הפגישה, אמרו במשרד הביטחון כי סוכם על המשך הקשר הישיר בין משרד הביטחון למשרדו של פיאד, על מנת להגביר את התיאום וכדי לתת מענה לנושאים המצריכים קשר ומהיר בין הצדדים. בפגישה ברק היה צפוי להציג בפני פיאד את "הרשימה השחורה" - הסחורות שישראל לא תאפשר את מעברן לעזה - כמו גם הקלות נוספות במעברים לרצועה. בחמאס הגדירו את השיחה כפגישה ביטחונית מזימתית ומסוכנת, בג'יהאד האיסלאמי טענו שהיא מנוגדת לאינטרסים הפלסטיניים.  

 

דובר החמאס, ד"ר פאוזי ברהום, אמר כי "פגישת המזימה הביטחונית הזו מגיעה במסגרת הכניעה ללחץ האמריקני ולהוראות הציוניות. מטרתה היא הגברת שיתוף הפעולה הביטחוני עם האויב, לשם חיסול ההתנגדות והבטחת ביטחון האויב".


ברק ופיאד בקינג דייויד. לא מסרו הצהרה לתקשורת (צילום: נועם מושקוביץ)

 

לטענת ברהום, "פיאד מייצג רק את עצמו והרשות של הפתח בגדה אינה מייצגת את העם הפלסטיני. לא נכיר בתוצאות המשא ומתן שהם מנהלים, הן לא יהיו מחייבות מבחינת העם הפלסטיני".

 

הפגישה בעיתוי זה, זמן קצר לפני הגעת נתניהו לארצות-הברית, מעניקה לדעת ברהום "לגיטימציה לתוכניות הייהוד והגירוש של הפלסטינים, ובעיקר של אזרחי ירושלים מאדמותיהם ומבתיהם. מדובר בפרובוקציה קשה כלפי העם הפלסטיני ותחושותיו, וכלפי כל אלה המזדהים עם העם הפלסטיני. זוהי בושה של הרשות. הפגישה חושפת את השקר בדבריו של אבו מאזן, שאומר כי לא יהיה משא ומתן ישיר עם האויב".

 

הג'יהאד האיסלאמי: "הם עסקו במצור? זו הונאה"

כמו החמאס, גם בג'יהאד האסלאמי תקפו את הפגישה, ואמרו כי היא משרתת סדר יום המנוגד לזה של הפלסטינים. "זוהי פגישה ביטחונית מובהקת, המתרחשת במסגרת האג'נדה של פיאד, הרחק מהאינטרסים של העם הפלסטיני", נאמר בהודעת התנועה. "האמירה שהפגישה תעסוק במצור על הרצועה היא הונאה, כי מי שביצע את הפשע של המשט אינו יכול להסיר את המצור".

 

התנועה הוסיפה כי "הפגישה נועדה לייפות את הרוצח ברק ולרחוץ את ידיו מפשעיו כלפי בני עמנו וכלפי משט הסולידריות הבינלאומי. היא חושפת את הסכנה שבממשלת פיאד ומצביעה על אנרכיה מדינית ברשות".

 

גם החזית העממית לשחרור פלסטין ביקרה בחריפות את הפגישה. החזית אמרה בהודעה רשמית כי הפגישה משרתת את האויב, פוגעת באינטרס הפלסטיני ומשרתת את מדיניות ההתנחלויות של ישראל: "אין כל מקום לפגישה הזו בצל כישלון שיחות הקרבה והמשך המצור על הרצועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ופיאד לוחצים ידיים, היום
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים