שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי 64 שנה: מודעת אבל להרוג ממלון המלך דוד
  ד"ר רות למדן הייתה בת 3 כשאביה, צבי שמשי, נהרג בפעולת האצ"ל במפקדה הבריטית בירושלים. עוד 90 נהרגו בפיצוץ, אותו היא לא מהססת לכנות "פיגוע טרור". אחרי הביקור השנתי בבית העלמין, היא קוראת למשרד הביטחון להכיר בהרוגים כחללים

  מודעת אבל, 64 שנה אחרי. "אני דורשת שאמי תפוצה, שמישהו יגיע ויתנצל" - כך מסבירה ד"ר רות למדן, מדוע פירסמה את המודעה, כל כך הרבה זמן אחרי שאיבדה את אביה בפיצוץ מלון המלך דוד, בעודה בת שלוש. את פעולת האצ"ל במלון, שהייתה תגובה ל"שבת השחורה", היא לא מהססת לכנות "פיגוע הטרור".

   

  "היום כ"ג בתמוז תש"ע מלאו שישים וארבע שנים לפיגוע הטרור במלון 'המלך דוד' בירושלים", נכתב במודעה הקטנה שפורסמה אתמול (יום ב'). "91 בני אדם, יהודים, נוצרים, מוסלמים ואחרים, בהם פקידים, עובדים ועוברי אורח, נהרגו. לא נשכח! משפחת צבי שמשי הי"ד".  

   

  צבי שמשי היה קצין צעיר בשירות הבריטים, שחודשיים לפני מותו עבר למשכן החדש של מנהל השלטון המנדטורי באגף הדרומי של המלון, בו מוקמו המפקדה הראשית של הצבא הבריטי ומרכז השלטון האזרחי של המנדט. בשעה 12:37 החריד את המלון פיצוץ אדיר, שהרס כליל את האגף הדרומי על כל קומותיו. בין ההרוגים היה שמשי, שהותיר אחריו אשה, תינוק בן חודש וילדה בת שלוש, רות שמה.

   

  "גדלתי והפכתי לחוקרת היסטוריה, ואז גילתי את האמת מאחורי המעשה הזה, שהינו פיגוע טרור לכל דבר", סיפרה ד"ר למדן בשיחה עם ynet. מדי כמה שנים היא מפרסמת מודעה לציון הפיצוץ, שיש הטוענים כי זירז את יציאת הבריטים מהארץ.

    

  "האצ"ל סיפרו כי צלצלו והתריעו על הפיצוץ, אך למעשה לא מדברים על כך שקדם לו פיצוץ קטן יותר ברחוב, שהטעה את אנשי המלון", היא אומרת.

  "כך התקהלו במקום יותר אנשים, לצד אמהות עם עגלות. זה מעשה שדומה לפיגוע הטרור בבית ליד".

   

  ד"ר למדן מסבירה כי גם הוויכוח בשאלה אם ארגון ההגנה, שגינה את הפיצוץ, היה מודע לפעולה, מיותר: "הארגון הסכים בתנאי שהפעולה תעשה בלילה, אך באצ"ל החליטו אחרת".

   

  "אני בדיוק חוזרת מבית העלמין, הכאב לא נגמר", סיפרה למדן, שאף התכתבה בעבר בנושא עם מנחם בגין, מפקד האצ"ל בזמן הפעולה, ושאלה אותו על ההבדל בין הפיצוץ לפיגועי טרור אחרים. "אני מבקשת שבמשרד הביטחון יכירו באנשים שנהרגו. הם לא נחשבו חללים. אמא שלי, שכבר בת 90, לא פוצתה. איש לא התנצל בפניה, והיא המשיכה לבדה ובכוחות עצמה, עם תינוק בן חודש וילדה בת שלוש. הסתירו את זה שנים. משגדלתי ולמדתי על זה, אני דורשת תיקון".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים