שתף קטע נבחר

חילונית בסופרמרקט חרדי? שימי עלייך משהו

יותר ויותר סניפים צצים ברשתות החרדיות ותופעה ותיקה צוברת תאוצה: רשתות שמשרתות אוכלוסיה חרדית מבקשות מקונות חילוניות להתכסות בחולצות שהוכנו מבעוד מועד, גם אם הסניף לא ממוקם בשכונה חרדית. כך קרה לצרכנית שהגיעה לסניף של רשת "אושר עד", הממוקם באזור התעשייה בגבעת שאול

בסופרמרקט חרדי התנהגי כחרדית, אבל מה קורה כשסופרמרקטים כאלה הולכים ומתרבים וקשה להבחין בינם לבין האחרים?

 

בסניפים של רשתות למהדרין גדולות וגם בחנויות קטנות יותר נהוגה שיטה: אם חילונית נכנסת פנימה כשכתפיה חשופות, השומר בכניסה מציע לה כיסוי שהכין מבעוד מועד לחילוניות חשופות כתפיים. לרוב זה קורה בשכונות חרדיות אבל לורד, צרכנית ירושלמית, זה קרה גם בסופרמרקט הממוקם באזור תעשייה. הסיבה: רשתות השיווק למהדרין הזולות פותחות יותר ויותר סניפים, גם מחוץ לשכונות חרדיות, ויותר צרכניות חילוניות מתוודעות לתופעה.

 

 

"בלי טריקים, בלי שטיקים" כך פורסם סניף של רשת השיווק "אושר עד" ברחבי ירושלים. זוהי חנות ענק שנפתחה ברחוב בית הדפוס בגבעת שאול ירושלים, ומיועדת לשרת בעיקר את הציבור החרדי. אולם ורד, שאינה בקיאה בשייכות המגזרית של סניפי רשתות השיווק, הבינה משלטי הפרסום רק שמדובר בסניף זול במיוחד והחליטה לפקוד אותו. 

 

"אבל הסופרמרקט לא נמצא בשכונה חרדית"

"למה שאחשוב שסופרמרקט שממוקם באזור תעשייה יהיה חרדי?", היא מספרת ל-ynet. "זה סופרמרקט חדש וגדול ושלטי הפירסומת הגדולים התלויים בכל העיר שכנעו אותי לנסות לעשות את הקניות במקום החדש והזול. גם כמה מחברי כבר קנו בו. כשהגעתי לכניסת החנות, עצר אותי השומר ולא נתן לי להיכנס, בטענה שהלבוש שלי לא צנוע מספיק. לצידו עמדה סלסילה עם חולצות שחורות מכופתרות והוא אמר לי ללבוש אחת מהן. אני לא מבינה מדוע. הסופרמרקט נמצא באזור תעשייה ולא בתוך שכונה חרדית. הזדעזעתי ונפגעתי מאוד".

 

התופעה הזאת קיימת בסופרמרקטים רבים הממוקמים בתפר שבין שכונות חרדיות וחילוניות. צרכנית אחרת נתקלה בבקשה זהה בכניסה למינימרקט ברמת גן. ברשת "יש" החרדית השייכת לשופרסל ובה 54 סניפים, נהוגה מדיניות דומה בסניפים בעלי ציביון חרדי מובהק. חילוניות חשופות מקבלות שאל צנוע בכניסה לחנות. עם זאת, לא מכריחים את הבנות להתכסות, רק ממליצים.

 

התקשרנו לסניף של "אושר עד" כדי לברר מדוע ולמה סופרמרקט הפך למקום שכתפיים חשופות אינן דבר שמכבד את המקום.  "זה נכון", אישרו שם. "אם את מגיעה עם חולצה קצרה, תבקשי מהשומר שיביא לך חולצה או משהו. זאת חנות חרדית וצריך לכבד את זה. גם עדיף לך, כדי לא להסתבך עם שאר הלקוחות".

 

שלא תפגע באי צניעותה ברגשות שאר הלקוחות

יהודה לניאדו, מבעלי הרשת, מאשר את התופעה. "זו רשת שמיועדת למגזר החרדי", הוא מסביר, "ואנחנו מבקשים מהלקוחות לבוא בלבוש צנוע. מי שמגיעה בלבוש לא צנוע, מציעים לה חולצה קלה ללבוש מעל הבגדים כדי שלא תפגע ברגשות שאר הלקוחות".

 

אבל הסניף ההוא ממוקם באזור תעשייה.

 

"נכון, אבל הוא נמצא בגבעת שאול, שהיא די חרדית, ו-95% מהלקוחות בסניף הם חרדים. אם מישהי הולכת עם כתפיים בחוץ, מבבקשים ממנה יפה להתכסות. רוב הלקוחות החילוניים מבינים את זה. בסוף הקנייה, הלקוחה מחזירה את החולצה".

 

מה לגבי חצאית קצרה מדי?

 

"אנחנו לא מקפידים עד כדי כך, רק מציעים חולצה מכסה. רוב הלקוחות חרדים רוצים לשמור על כבודם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
יותר סניפים - יותר כיסויים. אושר עד
צילום: דורון גולן
מומלצים