שתף קטע נבחר

המוג'האדין של אפל? אל תצחיקו אותי

הנביא שלכם הוא רק איש עם הרבה כסף, האייפון שלכם הוא בסך הכל טלפון נייד, ומי שלא חושב כמותכם לא "סתם מקנא". ניצן סדן טוען שמעריצי אפל הם חבורה של משתעבדים מרצון

אתם יודעים מה מעצבן אותי? מעריצרכנים. אנשים שמוכנים לשלם כסף טוב כדי לסבול בשביל להיות אופנתיים, ומגנים בחרוף נפש על זכותם לסבול. הם נוטים גם להזדקף על רגליהם האחוריות ולתקוף כל אדם צלול בדעתו שיעז לשאול מה כל כך מיוחד, לדוגמה - בתפוח הלעוס שמעטר מוצר שקנו.

 

וזה מזכיר לי שיחה ששמעתי בבית קפה תל אביבי לא מזמן: "איך את יכולה להיות עם שימי המניאק הזה?" אומרת בחורה א'. "הוא מתעלל בך ואת, כאילו, חוזרת לקבל עוד".

 

אני אוהבת את שימי, אין כמוהו בעולם. הוא חתיך, מתוחכם ונורא פופולרי", עונה לה בחורה ב' ולוגמת מן האספרסו שלה. "אבל איך את יכולה להישאר איתו?", מקשה א'. "הוא לא מרשה לך לפגוש חברים שהוא לא מכיר, את אלה שכן – רק במקומות ששייכים לו, והוא אף פעם לא נותן לך כלום, רק לוקח – ואת כל הזמן משלמת!".

 

"את סתם מקנאת. שימי גאון, וכולם רוצים להיות איתו. ונורא טוב לי, אני לא אלך למשטרה על כל שטות". אומרת ב', ומהדקת תחבושת גדולה ולבנה שעוטפת את ידה השמאלית.

 

תחליפו את שימי בשם אמריקאי יותר. כמו לדוגמה, סטיב. בעצם – בואו נדלג ישר לפואנטה ונקרא לו בשמו: אפל.

 

התולעת שבתפוח

נברתי עמוק בנבכי נשמתי, שאלתי מומחים לעת מצוא וזו עדיין תעלומה בעיני. אין לי בעיה עם צרכנים שאוהבים מותג טכנולוגי יקר. בטח כשמדובר במוצר איכותי ובעל ביצועים טובים, או שמביא יכולות חדשות ופתרונות לבעיות.

 

אבל חסידי אפל הגיעו למצב של הערצה עיוורת, שבעטיה הם מתכחשים לכל חסרונות מוצרי החברה ואף למקרים בהם התנהלותה דורסנית ופוגענית – הכל בשם האב (ג'ובס), הבן (איי-פוד/פון/פד) ורוח האפל.

 

גם העובדה שלא מעט מהתכונות וההתקנים שיש היום במחשבים ובעיקר בטלפונים ניידים הופיעו לראשונה במוצרי אפל, עדיין לא מצדיקה הערצה שכזו.

 

"אתה סתם מקנא"

בכל קיץ קונה אבי את האבטיחים הטובים והמתוקים ביותר - בטירה אשר במשולש. הוא מוכן להצהיר את אהבתו לאבטיחים המשובחים בכל עת. מעודי לא שמעתי אותו מהלל את המקשה ממנה הגיעו. אולי בגלל שאבטיחים כאלה אפשר למצוא גם בהרבה מקומות אחרים.

 

אין שום סיבה, מבחינת הצרכן, שחברה תמנע ממנו להשתמש במכשיר שרכש בכל דרך שיחפוץ – על ידי חסימת תוכנות וכלי פיתוח (פלאש), תצהיר בגלוי שהיא משתמשת בנתונים פרטיים שלו למטרות רווח (העברת נתוני מיקום במערכת OS 4), תדחף לו מוצרים נלווים על כל מה שיקנה, תתעלם מזכויותיו הקנייניות (הפריצות וההונאות באייטונס, שלא זכו לטיפול מהיר או מניעה מראש על ידי החברה) ועוד.

 

זה נהדר שמצאו להם המעריצרכנים חברה שמייצרת מוצרים שמתאימים להם. אבל יש פער רציני בין לאהוב את אפל ומוצריה ובין להעריץ ולאהוד אותה כאילו היה מדובר בקבוצת כדורגל, ואף לבדל עצמם מאחרים ולהצהיר כי רכישת מקבוק אייר או אייפד היא אמירה חברתית (ידעתם שיש אתר היכרויות למעריצי אפל בלבד?).

 

רכישת המוצר לא אומרת עליהם כלום, אבל לדידם - מדובר בהתייצבות לימין הקידמה, ומי שלא רואה את זה - פרימיטיבי, או "סתם מקנא".

 

מקדש התפוחים

כל מי שחושב שאני מגזים, מוזמן לסור אל חנות אפל במיאמי, פלורידה. החנות, בדומה לרבות אחרות, מורכבת מקיר עליו אייפונים, אייפודים ומקבוקים, קיר עליו אוזניות, כבלים ובגדי סיליקון, פלסטיק ואלומיניום לאייפון. בין שני הקירות עומד לו מזבח.

 

זהו שולחן ארוך, העמוס בתחנות עגינה. החסידים משתטחים עליו ומחברים מוצרי אפל שכבר רכשו – ומורידים אפליקציות.

 

כשהם מתחברים, נמרח על פניהם חיוך של דמות מצויירת. מאחוריהם בתור עומדים עוד חסידים, חובקים את האייפון שלהם כאילו הוא עמוס בסודות מדינה – ומתמרמרים בשקט: "נו, תסיים כבר, ג'וני. גם אני צריך את המנה שלי".

 

בשאלוני סיווג בטחוני שואלים "האם אי פעם השתייכת לכת?". מן הראוי שמעריצי אפל שבהם יענו עליה בחיוב. המהדרין אף ישאלו את המתחקר מתי יוצאת אפליקציית צה"ל לאייפד.

 

אני הוא פולוס של הבורג

מי שמכיר קצת את סאגת "מסע בין כוכבים", יכול לדמות את המעריצרכנים ותחנות העגינה שלהם לגזע שנקרא Borg. אבל אותם זה לא מעניין. הם אוהבים את המוצרים ואת יוצרם. והם יוצאים להגנת החברה בכל פעם שמישהו אומר עליה מילה רעה, או מהלל, בטעות, מוצר אחר. מבחינתם זו כפירה. שימו לב כמה טוקבקיסטים מתרעמים מופיעים בכל כתבה שרק מאזכרת קצה קצהו של סלולר שעולה בערוץ זה.

 

אם אי פעם יגיע אלי מוצר, שיהיה כל כך מדהים, פורץ דרכים ומהפכני, ויצדיק סגידה לבוראו כפי שסובר המוג'האדין של אפל, ארכוש לי באותו היום כובע רשמי של החברה (iHat, תומך רק בראשים מסוג מסויים) ואוכל אותו.

 

הנביא סטיב

אבל מבחינת הקיצוניים שבמעריצים, לא די במוצר: הם מעריצים את סטיב ג'ובס עצמו. הם קוראים לו נביא, מחכים למוצא פיו ויוצאים מוקדם מהעבודה בימים בהם מציגה החברה מוצר "מהפכני" חדש.

 

גילוי נאות: סטיב ג'ובס הוא גאון. מי שעומד בראש החברה השנויה במחלוקת נתן ידו להמצאת העכבר ומערכת ההפעלה המודרנית. מה שעשה לפני עשרים שנה ברובד הטכנולוגי, עושה כיום ברובד השיווקי ומצליח לגרוף רווחים הודות לשיטת השיווק של החברה, ולמעריציו האנמנים.

אבל בינינו, הוא לא נביא. שכשאתה חוזה את עתיד המחשוב בפרטים ובצורה מדוייקת, אתה נביא. כשאתה מיישם אותו ואומר הנה, אמרתי לכם – אתה פשוט איש עם רעיון טוב והרבה כסף, שהשיג את שתכנן לעשות. מוג'האדין יקר, שימו דברים בפרופורציות.

 

את הכי יפה כשנוח לך

ג'ובס ואפל ראויים לכבוד. ללא ספק. מחשבי Mac, שצברו להם תומכים בקרב הגרפיקאים ועורכי הווידאו הם אכן, הטובים ביותר מסוגם. אולם המעריצים שכחו שאת התחרות צריך להשאיר בין חברה לחברה ולא להפוך אותה ליריבות בין צרכן לצרכן.

 

לכל אחד טעם משלו, ובחירה משלו, ונמאס לי לשמוע שאני "מקנא" רק משום שבחרתי לרכוש לי מחשב בלי לוגו של תפוח לעוס. וזה לא משנה כמה המוצר יפה או כמה לעוס התפוח: זו עובדה שאפל מגבילה אתכם הרבה יותר מכל חברה אחרת, כי ככה עובדת השיטה שלה.

 

מעריצים יקרים, פתחו את עיניכם היפות: המוצרים טובים - אבל לא הכי טובים, המנכ"ל גאון - אבל לא נביא או קדוש, והחברה לועסת אתכם טוב טוב, בולעת את כספכם ויורקת את רצונותיכם החוצה. אשרי הצרכן שזה לא מפריע לו. אבל בבקשה, אל תטרידו אותנו, הצרכנים שבחרו אחרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעריצי אפל קיצוניים במיוחד
צילום: ניצן סדן
מומלצים