שתף קטע נבחר

סמל המאבק הבדואי יפצה את המדינה על פינויו

נורי אל עוקבי, שמנהל שנים מאבק על אדמות ליד רהט, ישלם יותר מ-22 אלף שקל - אחרי שחזר ופלש לשטח

בית משפט השלום בבאר שבע קבע כי נורי אל עוקבי, מי שנחשב סמל למאבק של הבדואים בנגב נגד המדינה בסכסוך הקרקעות המתמשך, ישלם פיצויים למדינה. אל עוקבי, יו"ר האגודה לסיוע והגנה על זכויות הבדואים, אמור לשלם 22,389 אלף שקלים בגין הוצאות פינויו מהקרקע עליה הוא טוען לבעלות, וכן הוצאות משפטיות.

 

זה שנים מנהל אל עוקבי מאבק נגד המדינה בטענה כי אדמות אל ערקיב, הסמוכות לרהט, שייכות למשפחתו. בימים אלה מתנהל דיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע בנושא. אלא שבנוסף לתביעה המשפטית, נאלצה המדינה לפנותו מהקרקע בטענה כי פלש למקום.

 

המדינה עתרה ודרשה לחייב את אל עוקבי בסכום של 80 אלף שקלים בשל הנזקים וההוצאות שנגרמו לה כתוצאה מהטיפול של הסיירת הירוקה והמשטרה בפלישותיו החוזרות ונשנות.

 

השופט שפסר קבע כי הפלישות החוזרות והנשנות של עוקבי, מתוך מטרה מוצהרת לשהות בקרקע בדרך קבע, מאופיינות באלמנט חזרה עיקש, כשהוא יודע את טיב מעשיו ואת ההכרח שבפינוי שלו. "הדבר מטיל צל כבד על כנות כוונותיו... ועל הלגיטימציה הסובייקטיבית שלהן".

 

אל עוקבי הגיש תביעה שכנגד ודרש פיצויים שנגרמו לו בעקבות התנהלות המדינה ופעולות הפינוי "שגרמו לו עוגמת נפש ופגיעה ברכוש",

 אשר בוצעו לטענתנו באופן לו חוקי. השופט דחה את התביעה. אל עוקבי טען כי כוחות המשטרה שפינו אותו פעלו כמי שמטפלים בעבריינים, טיפול שבגינו המדינה לא תובעת הוצאות, אך גם טענה זו נדחתה.

 

כאמור, השופט שפסר פסק כי אל עוקבי ישלם למדינה עבור הוצאות הפינוי שלו, בתוספת 15 אלף שקל הוצאות משפט, וכמו כן הוציא צו האוסר עליו להיכנס לשטחי אדמות אל ערקיב. במקביל מתנהל נגד אל עוקבי הליך פלילי בגין עקירת עצי קק"ל ופלישות לאדמות מדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאסר עוקבי
נורי אל עוקבי (ארכיון). "צל כבד על כנות כוונותיו"
צילום: יאסר עוקבי
מומלצים