שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חשיפה: ההסכם בפלמחים לא יציל את החוף

הסכם הפשרה שגובש לתוכנית כפר הנופש בפלמחים קובע: התוכנית תצטרך לעמוד בדרישות חוק הסביבה החופית - מה שככל הנראה יביא לביטולה. עם זאת, במקומה יוכל משרד התיירות להגיש תוכנית אחרת שתהיה גם סביבתית. שר התיירות מסכים, השר להגנת הסביבה מתנגד

תוכנית כפר הנופש בחוף פלמחים, תצטרך לעמוד בדרישות חוק השמירה על הסביבה החופית - מה שככל הנראה יביא לביטולה. כך עולה מהסכם הפשרה שגיבש שר המשפטים, יעקב נאמן, ואשר פרטיו הגיעו לידי ynet. 

 

על פי ההצעה, שפרטיה נחשפים כאן לראשונה, היזמים יצטרכו לקבל את אישורה של הוועדה לשמירה על הסביבה החופית - ועדה שלא היתה קיימת בשעת אישורה המקורי של התוכנית. עם זאת, על פי הצעתו של נאמן, לאחר ביטולה יוכל משרד התיירות להגיש לאישור תוכנית תיירותית אחרת שתעמוד גם בדרישות סביבתיות ותשמור על זכויותיו של הציבור בחוף.

 

הבעיה: לפי שעה אין הסכמה בין השרים באשר לנוסח. ל-ynet נודע כי ההצעה הוצגה כבר לשר התיירות, סטס מיסז'ניקוב ולשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שהתבקשו על ידי נאמן להגיע להסכמה. שר התיירות הביע את הסכמתו לנוסח והסכים להתפשר אולם השר ארדן התנגד, והודיע כי הנוסח אינו מקובל עליו.  

 

על פי גורמים המעורבים בנושא, ארדן מבקש שבמקום תוכנית כפר הנופש שצפויה להתבטל לא תקודם בשטח זה אף תוכנית תיירותית והרצועה החופית תישמר רק לטובת הציבור. במשרד התיירות מעוררת עמדתו של ארדן התנגדות, שכן שטח זה הינו שטח שהוגדר כתיירותי בתוכניות המתאר ולטענתם אמור לשמש למימוש צרכי התיירות של ישראל. 

 

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב אמר ל-ynet כי "מצערת העובדה שהשר להגנת הסביבה הוריד את הטיעונים הסביבתיים לרמה פופליסטית ולא לוקח בחשבון את מכלול האינטרסים הנוגעים לאזור, ומתעקש לבטל הסכם פשרה שהיה מבטיח שמירה על החוף לטובת הציבור לצד פיתוח תיירותי, שהיה משרת את כלל הציבור".  

 

בסביבתו של ארדן אמרו כי "אנו בטוחים שהממשלה תאמץ החלטה שתחזיר את רצועת החוף לציבור, בהתאם להצהרת ראש הממשלה בישיבה האחרונה. כדי לאפשר זאת, יש לאפשר לוועדה המחוזית שיקול דעת מלא בבחירה בין שימוש ברצועת החוף לצרכי נוף ופגישה בנגישות הציבור לחוף או בחירה בשינוי המתבקש - ייעוד רצועת החוף לשטח פתוח".


השרים מתווכחים. חוף פלמחים (צילום: יהודית מצקל) 

 

החוק ששומר על החוף

הניסוח מחדש שערך נאמן להצעה, ביקש לוודא כי הממשלה לא תקבע תקדים מול פעולות יזמים בעתיד. לפיכך, בהצעה נכתב כי ההחלטה על גורל התוכנית תיבחן נוכח חוות דעתו של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שהקדיש לנושא דו"ח מיוחד. נאמן כותב כי הצורך בבחינת התוכנית מחדש קיים גם "נוכח הזמן הרב שעבר מאז אושרה התוכנית (לכפר הנופש - י.ד) והשינוי שחל בחוק".

 

שינוי זה הוא כניסתו לתוקף של חוק השמירה על הסביבה החופית - חוק שלא היה קיים בזמן אישורה המקורי של התוכנית ואשר מחייב אישור ועדה מיוחדת לכל תוכניות הבנייה המצויות בתחום ה-300 מטרים מקו החוף.

 

נאמן כותב עוד כי "מאחר והתוכנית היא מסוג המקרים כבדי המשקל בהם האינטרס הציבורי מחייב עיון נוסף בהחלטות, שקיבלו מוסדות התכנון. ככל שתמצא הוועדה המחוזית שיש מקום לשינוי התוכנית בשטח - יונחו המשרדים הרלבנטיים להגיש תוכנית כנדרש". 

 

כעת, על פי הצעתו של נאמן, תבקש הממשלה מהוועדה המחוזית לבחון מחדש את התוכנית לנוכח ממצאי דו"ח המבקר ובכפוף לחוק הסביבה החופית - שני מכשולים שהתוכנית הנוכחית תתקשה מאוד לעבור. התוכנית החלופית למקום אמורה לשמור על ייעוד הקרקע כשטח תיירותי, אך צפויה להיות כזו שלא תמנע גישה מן הציבור לחוף.

 

כזכור, בתחילת השבוע החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדחות את הדיון בתוכניתו של ארדן מחשש כי הממשלה תיצור תקדים מסוכן בהתערבותה מול יזמים. התוכנית המקורית קראה להחזיר את פרויקט כפר הנופש למוסדות התכנון במטרה לשנות את ייעוד הקרקע ולהביא לביטולה.  

 

אולם בתום שמיעת ההצעה, הביעו מספר שרים את עמדתם לפיה אין להצביע בנושא עד להבנת מלוא המשמעות של קבלת החלטה מסוג זה. בין השאר הביע את עמדתו שר הפנים, אלי ישי, שטען כי יש לממשלה הבטחה שלטונית כלפי היזמים וכי החלטה מסוג זה עלולה ליצור תקדים מסוכן.

 

היזמים, פיני מלכה ואופיר הודיעו בעבר כי במידה ויוחלט לבטל את התוכנית, יגישו תביעת פיצוי על סך כ-400 מיליוני שקלים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוף פלמחים
צילום: אורן חג'ג'
בעד הפשרה. מיסז'ניקוב
צילום: רמי חכם
מומלצים