שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "כואב לי, הפסקתי ליהנות מיחסי מין"

  עדיין לא ניתן לאבחן בוודאות דברים כאלה באמצעות כמה משפטים בדואר אלקטרוני. כדי לתת לך ולקוראים מענה מלא על וסטיבוליטיס, נעזרתי בקולגה ובחברה, ד"ר ליאורה אברמוב, שהטיפול בווסטיבוליטיס זה הבייבי שלה

  שאלה:

  אני בת 30 משהו. מאז שהתחלתי לקיים יחסים אף פעם לא סבלתי מצריבות, פטריות או כל דבר אחר. תמיד היתה הנאה מרובה ללא בעיות. אני יוצאת עם בחור כבר תשעה חודשים, ובשלושה החודשים הראשונים לא היתה בעיה כלל. אבל פתאום התחלתי להרגיש צריבה לאחר קיום יחסי מין וקושי בחדירה.

   

  בתחילה חשבתי שאולי יש לי דלקת, ואכן זיהו סוג של דלקת וטופלתי, אך הבעיה לצערי לא נפתרה. עשיתי בדיקת פאפ, בדיקת דם ותרבית שתן, שיצאו תקינות, תודה לאל. אבל עד היום אני סובלת מקושי בחדירה ומצריבה שנמשכת כמה שעות לאחר קיום יחסים.

   

  אני רוצה לציין שלא מזמן הייתי בחופשה של שבועיים, שבה נהניתי מחיי מין נטולי כאב. זאת היתה הפתעה לא ברורה, שאין לי דרך להסביר אותה. אין לי ספק שאני שרויה בלחץ, ואני גם שוקלת לעזוב את מקום העבודה שלי, מה שככל הנראה לא תורם.... אבל האם התופעה נשמעת לך כמו וסטיבוליטיס?

   

  אני לא מוכנה לוותר על חיי מין, עד לא מזמן נהניתי מהם, ואני מוכנה לעבוד קשה בשביל להחזיר את המצב לקדמותו. 

   

  תשובה:

  לצערנו, עדיין לא ניתן לאבחן בוודאות דברים כאלה באמצעות כמה משפטים בדואר אלקטרוני. כדי לתת לך ולקוראים מענה מלא על וסטיבוליטיס, נעזרתי בקולגה ובחברה, ד"ר ליאורה אברמוב, שהטיפול בווסטיבוליטיס זה הבייבי שלה. אני מאוד מודה לה על עזרתה.

   

  וסטיבוליטיס מוגדרת כתסמונת כאב כרוני באזור ה-ווסטיבולום בעריה, לכןו הטיפול מזכיר טיפול בתסמונות כאב אחרות. מה נאמר לאדם הסובל? דבר ראשון ההמלצות תהינה מנוחה, משחות נוגדות דלקת באזור הכאב, אם וכאשר הכאב ממשיך, ניתן לפנות לכיוונים של רפואה אלטרנטיבית או משלימה. ניתוח יומלץ רק לאותם מטופלים שלמרות כל הטיפולים סובלים מאוד ומוגבלים באיכות החיים שלהם. זו התפישה שלנו בטיפול בנשים הסובלות מווסטיבוליטיס.

   

  הסיבות המשוערות רבות ומגוונות: זיהומים עוריים, אלרגיות, הפרעות של שרירי רצפת האגן, הפרעות במערכת החיסונית, גנטיקה, הפרעות הורמונליות. בטיפול משתדלים להתייחס לכל אחת מההפרעות האלה בנפרד.

   

  אמבטיות שמן ומאלחשים מקומיים

  כשאשה מגיעה למרפאה ומאובחנת כסובלת מווסטיבוליטיס, ראשית כל ניתן לה טיפול מקומי, מתוך מטרה להקטין גורמים מגרים מקומיים. לדוגמה, מניעת שימוש בתחתוניות ריחניות, דאודורנטים מקומיים, סבונים ריחניים, מרככי כביסה, נייר-טואלט ריחני. אנחנו מוסיפים שמנים מקומיים, מתוך מחשבה ששימון האזור הרגיש,תוך כדי עיסויו, מקטין את תחושת היובש ומרכך את העור. בין השמנים המומלצים זה שמן שקדים, שמן ויטמין E ,שמן אובליפיחה או שמן קלנדולה. המלצות נוספות הן ישיבה באמבטיות עם שמן עץ-התה ולוונדר, שמן אמול, אבקת עמילן-תירס – כל רופא לפי בחירתו והעדפתו. במקרה של קרע קבוע אחרי כל קיום יחסי-מין, ההמלצות יהיו מריחה של משחת ויטמין A, שמנים, ולפני קיום יחסי-מין שימוש במאלחשים 2% או 5%.

   

  באותן בנות המתארות היסטוריה של דלקות וטיפולים חוזרים אנטי פטרייתיים חשוב לבצע תרבית נרתיקית . בחלק מהמקרים התרבית תהיה שלילית לקנדידה או למזהם אחר. אם בכל זאת תמצא קנדידה חוזרת, האשה תקבל טיפול אנטי פטרייתי לתקופה של מספר חודשים, כמו כן האשה מקבלת הנחיות לשמירה על היגיינה מקומית, פרוביוטיקה פומית (דרך הפה) ונרתיקית (דרך איבר המין) להעלות את ריכוז פלורת החיידקים התקינים בנרתיק. לגבי דיאטה לקנדידה - יש נשים שמגיבות טוב לדיאטה, ובאותן נשים עם קנדידה כרונית עמידה לטיפול אפשר לנסותה.

   

  תחושות של יובש נרתיקי תמידי או בזמן יחסי מין

  שינוי סביבה הורמונלית: בבדיקות גינקולוגיות של חלק מהנשים עם וסטיבוליטיס הנוטלות גלולות נמצא עור דק באזור הווסטיבולום, הנראה כמו עור של אשה בגיל המעבר. נשים אלו גם ידווחו על תחושות של יובש נרתיקי תמידי או בזמן קיום יחסי מין. יש מספר עדויות בספרות על קשר בין שימוש ממושך בגלולות לעליה בסיכון היחסי להתפתחות וסטיבוליטיס. שינוי הסביבה ההורמונלית בנשים אלו יכול לשפר או להעלים את הכאב. אנחנו ממליצים על הפסקת הגלולות, מעבר לגלולות עם מינון אסטרוגני גבוה יותר, או מתן תוספת אסטרוגן מקומי במשחה או בטבליות תוך-נרתיקיות. במחקר שנעשה במרפאה לטיפול מיני "ליס" נמצא קשר בין שימוש בגלולות עם מינון אסטרוגני נמוך לביןן וסטיבוליטיס.

   

  כל אשה נשאלת במפגש הראשוני אם היתה טראומה מינית בעברה. אחוז קטן בלבד ידווחו על טראומה כבר בפגישה הראשונה, אבל כשהאשה נכנסת למערך של טיפול נפשי במרפאה – המידע בדרך כלל יעלה בהמשך הטיפול. נשים המתארות היסטוריה של תקיפה מינית מופנות קודם כל לטיפול נפשי ורק אחר כך יופנו לטיפול התנהגותי מיני.

   

  טיפול התנהגותי מיני עובד במספר מישורים: הוא מקטין את רמת החרדה מהחדירה דרך עבודת מרחיבים הדרגתית ושימוש בדמיון מודרך ונותן כלים להתמודדות נפשית עם הכאב. הכאב לא נרפא, אבל האשה לומדת להתמודד איתו. הטיפול פועל על שיפור דימוי גוף וביטחון עצמי, נותן כלים לשיפור התגובה המינית, ההנאה מהמין, הגברת הריכוז המיני בזמן יחסי מין ויכולת שימוש בפנטזיות מיניות. ברור שככל שהאשה חושבת יותר על הכאב בזמן יחסי מין - כואב לה יותר. לכן בטיפול מנסים להציף אותה עם תחושות, פנטזיות וחוויות מיניות, כדי שתהיה מרוכזת פחות בכאב. גם בן זוג קבוע של אשה הסובלת ממצב זה יוכל להיעזר בטיפול פרטני, זוגי או קבוצתי.

   

  179 נשים עם וסטיבוליטיס ענו על שאלות קבועות. להלן התוצאות:

   

  76% טענו שהכאב משפיע לרעה על הקשר הזוגי,

  61% דיווחו על ירידה בחשק,

  92% דיווחו על פחד מכאב,

  81% תיארו תגובת התכווצות לא רצונית לקראת החדירה,

  43% דיווחו על תחושת יובש, ירידה בסיכוך, ירידה בהתעוררות המינית,

  58% אמרו שהן נמנעות מלהגיע למצבים אינטימיים עם בן הזוג

  51% דיווחו על פגיעה בדימוי גוף והערכה עצמית.

   

  זה מספר שנים מתבצע במרפאה לטיפול מיני בבית החולים "ליס" - איכילוב טיפול קבוצתי לנשים הסובלות מווסטיבוליטיס.

   

  להלן אופן הטיפול המתבצע במרפאה לטיפול מיני ב"ליס":

   

  • טיפול מקומי ופומי לכל אשה החל מהפגישה הראשונה.

  • אם יש עדות להפרעה הורמונלית, אטרופיה ויובש באזור הווסטיבולום, מפסיקים גלולות או שנותנים תוספת של משחה או נרות אסטרוגנים לנרתיק.

  • אם האשה ברמת חרדה מאוד גבוהה, ומדווחת על השלכות רגשיות קשות ברמה האישית, הזוגית, עקב הכאבים, היא מופנית בנוסף גם לטיפול התנהגותי מיני.

  • אם היא שוללת קושי רגשי מיני, ויש טונוס גבוה של שרירי רצפת האגן או תגובה וגיניזמית לכאב, מפנים את האשה לפיזיותרפיה של רצפת אגן. נשים שמעוניינות יופנו לשני סוגי הטיפולים במקביל.

  • בכשלונות של טיפול – הפניה לטיפול ניתוחי. אם האשה לא מעוניינת בניתוח היא מופנית לטיפול אלטרנטיבי, אוסטאופטי, טיפולים מקומיים אחרים, משחות או זריקות מקומיות של סטרואידים ולידוקאין.

  • נשים עם וסטיבולודיניה - אלו שיש להן כאב תמידי באזור הווסטיבולום ללא קשר לקיום יחסי מין - מופנות למרפאות כאב לטיפול בתרופה אנטי-דכאוניות, או תרופות אנטי-אפילפטיות, כדי להעלות את סף הכאב המקומי.  

   

  לסיכום, שיטת הטיפול השמרני במהותה היא רב-תחומית, היא מנסה לטפל בסיבות השונות ובהשלכות הנפשיות על האשה ובן זוגה.

   

  כל מה שנותר לי זה להפנות את השואלת לאבחון במרפאה לטיפול מיני.

   

  בהצלחה!

   

  • ניתן לשלוח שאלות בנושא סקס ומיניות עבור עידן. לצערנו, אין אפשרות להשיב תשובה אישית. חלק מהתשובות יתפרסמו כאן, בעילום שם.


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  index open
  אני לא מוכנה לוותר על חיי מין
  index open
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים