שתף קטע נבחר

הרב עמיטל הובא למנוחות: 'שתק גם כשהותקף'

אלפים השתתפו בהלוויית ראש ישיבת הר עציון שהלך הלילה לעולמו. עמיתו להנהגת הישיבה, הרב ליכטנשטיין הספיד אותו בבכי: "משימת חייו היתה לקדש את השם אחרי חילול השם הנורא שחווה בשואה". בנו סיפר על "יסוד השתיקה" שאיפיין אותו נוכח המתקפות בציבור הדתי ולאחר נפילת תלמידיו

מעל 5,000 בני אדם ליוו בצהריים (יום ו') למנוחות את ראש ישיבת הר עציון והשר לשעבר הרב יהודה עמיטל, שנפטר הלילה. הספדים לזכרו נישאו בבית ההלוויות שמגר בירושלים ולאחר מכן הובא הרב לקבורה בבית העלמין גבעת שאול בבירה. בין המשתתפים בהלוויית הרב, שהיה ממנהיגי הציונות הדתית, רבנים, שרים, חברי כנסת ואישי ציבור רבים.  


צובאים על פתח בית הלוויות (צילום: גיל יוחנן)

 

שותפו לראשות הישיבה, הרב ד"ר אהרן ליכטנשטיין, נשא דברים לזכרו וסיפר כיצד הקים בעצמו את המוסד שהפך בהמשך לאחד הסמלים של הזרם המתון בציונות הדתית. "הוא חי חיים שלמים של אהבת תורה", אמר הרב ליכטנשטיין ופרץ בבכי. ליכטנשטיין הוסיף: "אבי, אבי, רכב ישראל ופרשיו". הרב ליכטנשטיין הוסיף כי "משימת חייו של הרב עמיטל היתה לקדש את השם אחרי חילול השם הנורא שחווה בשואה ומטרתו היתה להגדיל תורה ולהאדירה". עוד אמר כי "מדובר באיש שהיה בו שילוב נדיר של חזון ופרגמטיות, לימוד אינטנסיבי עם עולם מעשה".

 

בנו של הנפטר, הרב יואל עמיטל, ציין את שתיקת אביו נוכח המתקפות נגדו בציבור הדתי על עמדותיו

 הדתיות והפוליטיות ומבחינה זו היה "מהנעלבים ולא מהעולבים" והוסיף כי "יסוד שתיקה" זה אפיין אותו גם לאחר נפילת רבים מתלמידיו במלחמת יום כיפור."זכית שיצאת מבית עולמך בערב שבת ליד הספרייה שאהבת". הרב יואל עמיטל ציין גם את יחסו המיוחד ל"בעלי בתים" - אלה שאין תורתם אמנותם ואינם זוכים להערכה בעולם התורה והדבר בא לידי ביטוי בעיקר בקהילתו בשכונת בגבעת מרדכי בירושלים, בה למד איתם בחברותא כאחד האדם. עמיטל הבן סיפר כי בצוואתו ביקש אביו שיספידו אותו "לא יותר משלושה אנשים ולכל היותר עד חצי שעה". ולפיכך בחרה המשפחה לצמצמם את ההספדים.

 

מוקדם יותר סיפר ל-ynet הרב חיים דרוקמן על גדלותו בתורה של הנפטר, שהיה זקן ראשי ישיבות ההסדר ואמר כי תמיד נהג לספר שמה שהציל אותו בשואה היה ספר קטן של הרב אברהם יצחק קוק בשם "משנת הרב" – "שבכל הצרות נתן לו את הכוח להתגבר ולשרוד". עוד אמר כי הרב עמיטל הגה רעיון של שילוב לימוד תורה ושירות צבאי, הרבה לפני שהוקמו ישיבות ההסדר - "עוד בהיותו רב צעיר בישיבה ברחובות הגה יחד עם חותנו הרב צבי יהודה מלצר את הרעיון של שילוב תלמידי ישיבה בצה"ל במסגרת המשלבת תקופת לימודים בישיבה ותקופת שירות צבאי בצה"ל והדבר מעיד על גישתו הלאומית והציונית".

 

הרב יהודה עמיטל הלך לעולמו - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבוד אחרון
צילום: גיל יוחנן
מסע הלוויה
צילום: גיל יוחנן
בוכים על הרב
צילום: גיל יוחנן
צילום: אתר הכנסת
הרב יהודה עמיטל
צילום: אתר הכנסת
מומלצים