שתף קטע נבחר

פעילי העבודה: מו"מ ישיר או פרישה מהממשלה

ל-ynet נודע על מטה חדש במפלגה, אליו יצטרפו מאות פעילי שטח של המפלגה כדי להפעיל לחץ על נתניהו ועל שרי העבודה. "ישראל מתרסקת", הם טוענים ודורשים לפרוש מהממשלה אם לא יחל מו"מ ישיר לשלום

שנה ושלושה חודשים לאחר הקמת הממשלה, לנוכח הקיפאון המדיני והידרדרות מפלגת העבודה בסקרים, מתחילים פעילי השטח במפלגה להתעורר ולפעול להוציא את המפלגה מהממשלה. ל-ynet נודע כי לאחרונה הקימה קבוצה של פעילים, בהם מזכירי סניפים, תאי הסטודנטים ופעילי שטח צעירים, - מטה שמטרתו להפעיל לחץ פוליטי על שרי העבודה ועל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולדחוף את הממשלה לכינון משא ומתן ישיר עם הפלסטינים עוד לפני תום תקופת הקפאת הבנייה ב-26 בספטמבר.

 

המטרה הראשונה של המטה היא להפעיל לחץ על נתניהו, ולכן - יופצו בימים הקרובים שלטים ברחבי הארץ תחת הכותרת "ישראל מתרסקת", ולצדה תמונתו של ראש הממשלה. אם הלחץ לא יעזור ולא ייפתח משא ומתן ישיר עם הפלסטינים, יפעלו במטה החדש כדי לוודא שעד 4 בנובמבר, יום השנה לרצח יצחק רבין, תעזוב המפלגה את ממשלתו של נתניהו.

 

"התפקיד שלנו כרגע הוא להיאבק בלחץ של הימין על הממשלה", אומר דדי סוויסה, איש הקמפיין של המטה ומי ששימש בעבר כיועציהם של אהוד ברק ושל עמיר פרץ. "אם לא יהיה משא ומתן ישיר, נתחיל במאבק חריף כדי להוציא את העבודה מהממשלה. זו לא פעולה נגד ברק באופן אישי, אלא פעולה שמטרתה להשיב את מפלגת העבודה למקומה הטבעי. העבודה צריכה להפסיק להכשיר את הימין הקיצוני שהשתלט על ישראל. העם בחר ימין, שיקבל ממשלת ימין. אין לנו מה לחפש בממשלה הזו אם אין משא ומתן".

 

יעירו שרים עם מגפונים

עד כה הודיעו כמה מאות פעילים של העבודה כי הם מוכנים להצטרף לפעולות של המטה המדיני, פעולות שיכללו תליית שלטים במהלך שעות הלילה, הפגנות מחאה מול בתיהם של שרי העבודה וגיוס של פעילים נוספים וחברי ועידה, שלהם הסמכות להחליט על המשך דרכה של המפלגה בממשלה. "אנחנו צריכים להוציא מהארון את אותם אנשים בעבודה שמאסו בישיבה בממשלה", אמרו במטה החדש. "כל מי שמתחבא צריך לצאת החוצה ולהשמיע קול". בנוסף, בכוונת פעילי המטה להפתיע את שרי המפלגה, ולהעיר אותם עם מגפונים בשעות הבוקר המוקדמות.

 

לדברי סוויסה, מטרת המטה היא להעיר את מפלגת העבודה. "אנחנו חייבים להחזיר את הצבע ללחיים. ב-4 בנובמבר, אם אין תהליך שלום, כל העבודה חוזרת לדרך רבין. אנחנו עוזבים את הממשלה ובונים את עצמנו כאלטרנטיבה לממשלה הזו. זאת ההזדמנות האחרונה של מפלגת העבודה להתאושש ולחזור לדרכה האמיתית לפני הקריסה הסופית. זה מסע התעוררות, ולכן נעיר את כל ראשי המפלגה".

 

ב-22 ביולי יקיים המטה כנס פעילים מדיני באוניברסיטת תל אביב, ללא נוכחות שרים או חברי כנסת. "זה כנס שיאחד את כל הכוחות ואת כל המחנות במפלגה", מעריכים במטה. "כל מי שרוצה משא ומתן ולהציל את המפלגה - יגיע לכנס הזה", אמר סוויסה. תחילת המאבק של המטה המדיני החדש מתחילה ימים ספורים לאחר שברק עצמו, במפגש סגור במודיעין, אמר לפעילים של העבודה כי המפלגה תצטרך לבחון את דרכה בממשלה בתחילת השנה הבאה אם לא תהיה התקדמות בתחום המדיני".

 

בתוך כך, יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שנחשב לאיש החזק במפלגת העבודה, מתח ביקורת חריפה על היו"ר אהוד ברק. בראיון בערוץ 2 אמר עיני כי הוא איבד אמון בברק. " בוויכוח בין ברק לפואד, אני מאמין לפואד ולא לברק. פואד מעולם לא שיקר לי", אמר. כפי שפורסם לפני כמה שבועות ב-ynet הביע עיני דאגה עמוקה ממצבה המדיני של ישראל, ואף קרא לצירופה של קדימה לממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד ברק בממשלה. הלחץ ישפיע?
צילום: AP
מומלצים