שתף קטע נבחר

איך משפיע יופי חיצוני על תחרות בין נשים?

האם מראה חיצוני יכול לגרום לתחרות בין חברים טובים וליריבות על בני זוג פוטנציאליים? מחקר בחן את המיתוסים סביב חברות נשים ומצא כמה תובנות מפתיעות

כשרווקים מחפשים בני זוג, הם מעוניינים להרשים מועמדים פוטנציאליים. יש שתי דרכים מרכזיות להשגת המטרה הזו: האחת היא כמובן הדגשת התכונות הבולטות שיש לכל אחד, מה שיהפוך אותנו לאטרקטיביים יותר עבור האחר שיבחר בנו כבני זוג. דרך זו נקראת "תחרות בין מינית" משום שהיא מערבת בחירה של בני זוג על ידי בני המין השני (בקשרים הטרוסקסואלים).

 

הדרך השנייה, מכונה "תחרות תוך מינית". זהו ניסיון של היחיד להתבלט בתוך קבוצת המין שלו ולהפוך לגבר או לאישה הבולטים בקבוצה. דבר זה מושג בין היתר באמצעות דיכוי של יריבים פוטנציאליים מאותו המין.

 

מחקרים שונים מראים שחברות של נשים יכולה להיות מועילה אבל גם מעיקה במציאת בן זוג.

 

מצד אחד, נשים מספקות אחת לשנייה תמיכה רגשית רבה שחלק גדול ממנה מוקדש לעניינים הקשורים ביחסים עם גברים (דייטים, פרידות, התגברות עם פרידה וכו’).

 

מצד שני, נשים רבות מדווחות שחברויות עם נשים אחרות מכלות מהן כוחות רבים מדי ומתישות. בנוסף, נשים רבות חשות שחברותיהן גורמות להן להרגיש רע עם עצמן ומתחרות על הזמן שלהן שיכול היה להיות מוקדש למציאת בן זוג.

 

החברות הכי יפות

מחקר שפורסם לאחרונה בוחן כיצד היופי החיצוני של חברות משפיע על מידת החברות והיריבות בתוכה. ההתמקדות ביופי החיצונית היא לא מקרית: יופי חיצוני, הוא הגורם החשוב ביותר בבחירת בני זוג אצל גברים (לפחות בתחילת הקשר).

 

המחקר בא לבחון כמה מיתוסים סותרים הקשורים לחברויות של נשים. מצד אחד, נשים עשויות להעדיף חברות פחות יפות כדי לבדל עצמן מהן כך שגברים יבחינו ביופיין. מצד שני, אולי נשים יעדיפו חברות יפות יותר שמושכות גברים אטרקטיביים כך שיגדל הסיכוי שאחד מהם יתעניין גם בחברה הפחות יפה?

 

מצד שלישי, הניבוי ההגיוני ביותר ככל הנראה הוא שנשים יעדיפו להסתובב עם חברות שיפות פחות או יותר כמוהן, וזאת מכיוון שאנשים באופן כללי נוטים ליהנות מחברת אנשים אחרים שדומים להם בתכונות רבות (תחומי עניין משותפים, ערכים, וכו’).

 

לסיכום, הניבוי הוא שנשים ירצו חברות אטרקטיביות מספיק כדי שגברים יתעניינו בהן, אבל לא אטרקטיביות מדי כך שימשכו את כל תשומת הלב לעצמן.

 

מראה שעל הקיר

במחקר השתתפו 46 זוגות חברות, כולן סטודנטיות הטרוסקסואליות בנות 19 בממוצע מאוניברסיטה אמריקנית. משך הזמן הממוצע של החברות היה 13 חודשים (אבל עם שונות גבוהה שנעה בין שבועיים ל-10 שנים).

 

כל המשתתפות במחקר ענו על סדרה של שאלונים שבהם התבקשו לדרג עד כמה הן תופסות את עצמן כיפות ועד כמה את החברות שלהן בהשוואה לנשים אחרות בנות גילן (בסולם של 1-9).

 

שאלות אחרות מדדו אספקטים שונים של החברות כגון: עד כמה החברות קרובה, עד כמה אפשר לבטוח בחברה ועוד. דגש מיוחד הושם על נושא הקנאה המינית והתחרותיות בהשגת גברים.

 

למשל, עד כמה החברה מפלרטטת עם גברים שהחברה השנייה מעוניינת בהם, כמה תשומת לב היא מקדישה לחברה לעומת גברים אחרים, עד כמה החברה מרגישה שקשה לה להכיר גברים כשהחברה השנייה בסביבה וכו’.

 

בנוסף לשאלונים צולמו פניהן של כל הנבדקות ולאחר מכן הוצגו בפני 9 שופטים (5 סטודנטיות ו-4 סטודנטים). התמונות עורבבו כך שהחברות לא הוערכו אחת אחרי השנייה אלא בסדר אקראי. הסטודנטים העריכו את מידת האטרקטיביות והאינטליגנציה של כל אחת מהנבדקות.

 

תוצאות

באופן כללי, הייתה הסכמה גבוהה בין הגברים והנשים לגבי המדדים השונים. כצפוי, הנבדקות העריכו עצמן כיפות יותר מכפי שחשבו השופטים (הטייה ידועה שנכונה לגבי כל תכונה אנושית כמעט), אבל ההערכות היו במתאם חיובי אחת עם השנייה.

 

בכל המקרים הנבדקות העריכו את יופיין שלהן ושל חברותיהן בצורה דומה, וכך חשבו גם השופטים. כלומר, ההשערה שלנשים יש חברות באותה דרגת יופי קיבלה תמיכה (אם כי חשוב לציין שהקשר היה בעל עוצמת בינונית). עם זאת, כמחצית מן הנשים חשבו שהן יפות יותר מחברותיהן בעוד רק חמישית מהן סברו שהן פחות יפות.

 

השערה נוספת שקיבלה תמיכה היא שנשים הסבורות שחברותיהן יפות יותר, יחושו תחרות מינית עזה יותר. גם ההשערה הזו אוששה. ככל שהפער בין תפיסת היופי העצמית לזו של החברה היה גדול יותר לטובת החברה, כך תפסו הנשים את החברות כיריבות על בני זוג פוטנציאלים.

 

מכיוון ששופטים חיצוניים העריכו בצורה דומה את היופי של הנשים, אפשר לומר שרוב האנשים יכולים להעריך בצורה מדויקת פחות או יותר איזו חברה תחווה תחרות מינית רבה יותר וקנאה – זו שהינה פחות אטרקטיבית (כשיש פער כזה בין חברות).

 

זה גם יכול להסביר מדוע נשים אטרקטיביות מאוד מדווחות פעמים רבות על קשיים במציאת חברות אמת. בסופו של דבר, נראה שלמרות שנשים מתחברות לנשים אחרות באותה דרגת יופי, בתפיסה של רבות מהן הן עדיין יפות יותר, מה שיכול לתרום לביטחון העצמי בהיכרויות עם גברים.

 

המאמר התפרסם בבלוג של ד"ר גיל גרינגרוז, אנתרופולוג אבולוציוני המלמד באוניברסיטת ניו-מקסיקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים